Yaya ve Okul Geçitlerine "Önce Yaya" görselleri çizilecek

Kırşehir'de özellikle araç sahiplerinin büyük duyarlılık gösterdiği ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın'ın da katılımıyla trafikte yaya önceliğinin anlatıldığı proje hayata geçirildi.

Kırşehir Haberleri 5 Mart 2019 14:41
Yaya ve Okul Geçitlerine "Önce Yaya" görselleri çizilecek
-A +A

         Kırşehir'de özellikle araç sahiplerinin büyük duyarlılık gösterdiği ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın'ın da katılımıyla trafikte yaya önceliğinin anlatıldığı proje hayata geçirildi.
         Kırşehir merkez ve ilçelerinde de uygulanmaya başlanan çalışma ile yaya önceliği konusunda bilinç de oturmaya başladı. İçişleri Bakanlığınca Kırşehir ile birlikte 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle yaya ve okul geçitlerine sürücülerin görebileceği şekilde "Önce Yaya" görselleri çizilmesi istendi.Alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Kırşehir ile birlikte 81 il valiliği, il emniyet müdürlükleri ve il jandarma komutanlıklarına "Önce Yaya Uygulaması" konulu genelge gönderildi. Genelgede, geçen yıl ekim ayında 298 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı. Buna göre, "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarıyla yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır" hükmünün getirildiği belirtildi.Kırşehir ile birlikte 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle, trafikte yaya önceliğine dikkat çekilmesine ilişkin hazırlanan "Önce Yaya" görsellerinin, sürücülerin görebileceği şekilde yaya ve okul geçitlerinin önüne çizilmesi istendi. Şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne çizilecek bu görsellerle sürücülere "önceliğin yayalarda olduğu" uyarısı yapılacak.Bu kampanyanın yıl boyunca etkisini sürdürmesi için yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer ve zemin işaretleriyle uyarılarak bu alanlarda yavaşlamaları ve durarak yayalara geçiş hakkı vermeleri sağlanacak.Genelgede, yol yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarla (belediye/karayolları) koordineli yapılması gereken çalışmalar sıralandı.Buna göre, yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu noktalarda tespit edilen yatay ve dikey işaretleme eksikleri kısa sürede giderilecek.Sürücülerin, yaya ve okul geçidine yaklaşırken güvenle yavaşlayabileceği ve durabileceği uygun mesafe göz önüne alınarak uyarılması sağlanacak.Bu kapsamda "Önce Yaya" görselleri şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne uygun şekilde çizdirilecek.
 
         Genelge ile Kırşehir'de de 'Önce Yaya' görseli içeren işaretlemeler geçiş çizgilerinin önüne yerleştirilecek ve trafikte yaya önceliğinin önemi bir kez daha aktarılmış olacak.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem Oldu!

Kırşehir'de Deprem Oldu!

23:03 27 Temmuz 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Otomobil şarampole devrildi!

Otomobil şarampole devrildi!

17:48 13 Ağustos 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı