Yaz Kur'an Kursları Başlıyor!

Kırşehir Müftülüğü, 2018 yılı Yaz Kur'an Kursları'nın 25 Haziran Pazartesi günü başlayacağını bildirdi.

İlçeler 20 Haziran 2018 19:10
Yaz Kur'an Kursları Başlıyor!
-A +A

    Kırşehir Müftülüğü, 2018 yılı Yaz Kur'an Kursları'nın 25 Haziran Pazartesi günü başlayacağını bildirdi.
         "Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi" spotuyla paylaşılan programa göre Kırşehir'de de 25 Haziran Pazartesi günü başlayarak 17 Ağustos'ta sona ereceği bildirildi. Kırşehir İl Müftülüğü resmi internet sayfasından yapılan duyuruya göre Kırşehir'de 264 cami ve Kur'an Kursu'nda bu yıl yaz kursları verilecek. Yaz Kur’an Kurslarında eğitim-öğretim 25 Haziran 2018 Pazartesi günü başlayacak. Müftülükler, kursların başladığı ilk gün din hizmetleri personelinin, öğrencilerin, velilerin ve halkın katılımıyla “Yaz Kur’an Kursları Açılış Programı” yapacaktır.
         Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın iştirakleriyle Yaz Kur’an Kursları Açılış Programı yapılacak. Diyanet TV’den canlı yayınla gösterilecek olan Yaz Kur’an Kursları Açılış Programı, öğreticiler ve öğrenciler tarafından izlenecektir. Yaz Kur’an Kurslarının açılışı, öğrencilerin kayıt işlemleri ve eğitim-öğretim hizmetleri; ilgili yönetmelik, yönerge, 2018 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları ve DİBBYS (Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi)
/EHYS (Eğitim Hizmetleri Yönetim Sistemine)’deki talimatlara uygun olarak
yapılacak. Yaz Kur’an Kurslarının/Sınıflarının açılışı, öğretici ve öğrenci kayıt
işlemleri DİBBYS/EHYS aracılığı ile yapılacak. Dilekçe ile kursa başvuruları kabul edilen öğrenciler, DİBBYS/EHYS’ye mutlaka kayıt edilecek. Sınıf açıldıktan sonra kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler de dönem içerisinde kayıt edilebilecek. Yaz Kur’an Kurslarının hedef kitlesini çocuk ve gençler oluşturuyor. Bununla birlikte; yetişkinlerden (30 yaş ve üzeri) kış aylarında Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrenme imkânı olmayanlardan yazın eğitim almak isteyenler de Yaz Kur’an Kurslarına kayıt edilebiliyorlar. Ancak yetişkinlere yönelik açılan Yaz Kur’an Kurslarının ihtiyaçlar doğrultusunda açılıp açılmadıklarını tespit etmek amacıyla bu kurslar sık sık denetlenecek; bir dönemde yapılan üç denetimin sonunda yeterli öğrencisi olmadığı tespit edilen öğreticilere ek ders ücreti ödenmeyecek. Yaz Kur’an Kurslarında geçici görevlendirmeler, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde DİBBYS/İKYS programı üzerinden yapılacak. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında geçici olarak görevlendirilmiş olan öğreticiler, yeni bir sınava ihtiyaç duyulmaksızın 2018 yılı Yaz Kur’an Kurslarında görevlendirilebilecekler. İmam-hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri ve din kültürü ahlak bilgisi öğretmenleri, müftülükçe uygun görülmeleri durumunda, DHBTS puanı aranmaksızın ve geçici öğretici görevlendirme sınavına girmeksizin Yaz Kur’an Kurslarında görevlendirilebilecekler.  Öğreticilerin Yaz Kur’an Kursları eğitim-öğretim döneminde izin kullanmaları eğitim faaliyetlerini aksattığı için öğreticilerin Yaz Kur’an
Kursları döneminde yıllık izin kullanmaması gerektiği kaydedildi. Yatılı eğitim verilen Yaz Kur’an Kurslarında; günde 6 saat; haftada beş gün eğitim yapılacak. Bu kurslarda öncelikle pedagojik formasyonu olan, ilahiyat mezunu ve tashih-i huruf eğitimi almış olan öğreticiler görevlendirilecek. Yatılı eğitim verilen Yaz Kur’an Kurslarında; aynı öğrenci grubundan oluşan bir sınıfa günde 3 saat bir öğretici, 3 saat de başka öğretici ders yapmak üzere 2 farklı öğretici tanımlanabilecek. Yaz Kur’an Kurslarında görevlendirilenlere 24 Temmuz 2009 tarih ve 27298 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim-Öğretim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararına göre ek ders ücreti ödenecek. Kayıt tarihleri içerisinde sistemde ders tanımlaması yapmayan veya yeterli sayıda öğrenciyi sisteme kaydetmeyenlere ek ders ücreti ödenmeyecek.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı