YENİ KABİNE AÇIKLANDI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin ederek resmen görevine başladı.

Kırşehir Haberleri 10 Temmuz 2018 19:15
YENİ KABİNE AÇIKLANDI!
-A +A

         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin ederek resmen görevine başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yemin etti ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başlamış oldu. Ardından, 17.15’te Anıtkabir’i ziyaret eden Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçerek saat 18.00’de “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni’ne Türk ve yabancı basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AK Parti Kırşehir Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Akkuş, AK Parti Kırşehir Kadın Kolları Başkanı Meryem Düğer ve Kırşehir'den birçok ismin katıldığı tarihi tören muhteşem bir kalabalık eşliğinde gerçekleştirildi. Kırşehirlilerin yeni kabineyi ekran başında heyecanla izlemesi gözlerden kaçmazken, sözlerine "Ülkemiz tarihinin en önemli demokratik dönüşümlerinden biri bugün başarıyla tamamlanmıştır. Dünyada yönetim sistemini demokratik yollarla değiştirebilen az sayıdaki ülke arasına Türkiye olarak girmiş bulunuyoruz." diye başlayan Erdoğan, demokrasinin 15 Temmuz gecesi milletin kanı ve canıyla aslında rüştünü ispat ettiğini belirtti. Başkan Erdoğan, 16 Nisan halk oylaması ve 24 Haziran seçimlerinin ülkenin demokrasisinin sandıkta rüştünün en üst düzeyde ispatı olduğunu bildirdi. Gerek katılım gerekse kesin sonuçlara bakıldığında ortaya çıkan tabloyla dünyada eşi ve benzeri olmayan bir seçim gerçekleştiğini anlatan Erdoğan, "Bir kez daha hem seçim sonuçlarının hem de yeni yönetim sistemimizin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum" diye konuştu.
         Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı seçimi için Kırşehir'de 323 sandıkta kullanılan oyların 84 bin 572'si geçerli sayıldı. Geçersiz oy sayısının ise 2 bin 224 olduğu öğrenildi. Kırşehir'e bağlı ilçelerde sandık başına giden seçmenlerin çoğu seçimini Recep Tayyip Erdoğan'dan yana kullandı. Kırşehir Merkez'de AK Parti yüzde 37.2, CHP yüzde 27.1 ve MHP ise yüzde 18.3 oy aldı. Kırşehir merkezinde seçmenlerin yüzde 52.6'sı tercihini Recep Tayyip Erdoğan'dan yana kullandı.
         Daha sonra, yeni sisteme göre kurulan ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ndeki bakanların isimlerini açıklayan Erdoğan, kendilerini aynı zamanda kürsüye davet etti.
İlk olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ı kürsüye çağıran Erdoğan, ardından bakanları açıklamaya devam etti.
         Parlamento'dan 4 ismi kabineye aldığını belirten Erdoğan'ın bakan isimlerini şöyle sıraladı:
         "Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan."
Başkan Erdoğan, "Bu isimlerden oluşan kabinemiz, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Bakanlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum." dedi.
"Aşama aşama en aşağıdaki memura kadar indireceğiz"
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileğinde bulunan Erdoğan, bakanlara çalışmalarında Allah'tan başarılar temenni etti.
Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:   "Bakan Yardımcılarımızın, politika kurullarımızın başkan vekillerinin ve üyelerinin, ofis yöneticileri ve diğer üst düzey idarecilerimizin atamalarını da en kısa zamanda tamamlayacağız. Yeni yönetim sistemimizi reformist bir anlayışla aşama aşama en aşağıdaki memura kadar indireceğiz. Özel sektörümüzden sivil toplum kuruluşlarımıza kadar ülkemizin tüm dinamiklerinin devlet yönetimindeki bu değişime uygun şekilde kendilerini yenileyeceklerine inanıyorum. Aynı şekilde yasama ve yargı organlarımızın da ülkemizin ve milletimizin değişen ihtiyaçlarına uygun şekilde kendilerini geliştireceklerini ümit ediyorum. Böylece ülkemiz, 2023 hedeflerine topyekun bir değişimle ulaşırken bizden sonraki nesillere 2053 ve 2071 vizyonlarını gerçekleştirebilecekleri çok güçlü bir zemin hazırlamış olacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. İlginiz için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum." Başkan Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarının ardından kabine üyeleriyle beraber, basın mensuplarına poz verdi. Törenin ardından Kırşehirliler sosyal medya hesaplarında tebrik mesajları ve yeni kabineye ilişkin görüşlerini paylaştılar.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı