Yeni nesil iş beğenmiyor, rahat masa başı işler arıyor!

Kırşehir'de bir taraftan yoğun işsizlikten bahsedilirken, öte yandan Kırşehir'in pek çok yerinde olduğu gibi sanayi sitelerinde çalışacak çırak bulmakta zorluk çekiliyor.

İlçeler 20 Aralık 2018 19:14
Yeni nesil iş beğenmiyor, rahat masa başı işler arıyor!
-A +A

         Kırşehir'de  bir taraftan yoğun işsizlikten bahsedilirken, öte yandan Kırşehir'in  pek çok yerinde olduğu gibi sanayi sitelerinde çalışacak çırak bulmakta zorluk çekiliyor. Ustalar, mesleklerini devam ettirecek çırak bulamamaktan dert yanıyor. 
         Devletin bu duruma çözüm bulmasını isteyen esnaflar çırak bulmadığı için kepenk kapatacak hele geldiklerini dile getirdi.
          Yoğun göç alan kentlerin başında gelen Kırşehir'de hızlı nüfus artışı ve işletmelerin sayısında çoğalma ile birlikte iş gücüne ihtiyaç da artıyor. İş gücüne en fazla ihtiyaç duyan yerlerden biri de sanayi siteleri. Kırşehir Kılıçözü Sanayi Sitelerinde hizmet veren ustalar ise mesleklerini öğretecek genç bulamamaktan dert yanıyor. Esnaflar, sanayi sitelerinde olduğu gibi diğer sektörlerde de eleman ihtiyacı olduğunu belirterek, “Yeni nesil iş beğenmiyor” şeklinde konuşuyor. 
         Kırşehir Kılıçözü Sanayi Sitesi’nde 30 yılı aşkın oto tamirciliği yapan Cuma Mamak, “Ben 10 senedir bu işin içerisindeyim ve 55 yaşındayım. Bizden sonra çok çırak gelmedi. Kimse çocuğunu sanayiye çırak olarak vermek istemiyor. Sanayilerde herkesin eleman sıkıntısı var. Tatil sezonu geldiğinde öğrenciler 3 ay boyunca geziyorlar ama sanayiye meslek öğrenmeye gelseler, okulunda başarılı olamamaları durumunda ellerinde meslekleri olur. Sanayideki bir çolk esnaf çıraklık eğitime eleman istediğime dair talepte de bulunuyorlar. Fakat yeni nesil artık sanayide çalışmak istemiyor. Biraz daha rahat iş istiyorlar. Biraz daha modern bir iş istiyorlar. Yani görünen o. Sanayiye gelmek istemiyorlar. Çocuk okulu bıraksa bile sanayiye gelmiyor. Bizden sonra bu işleri yapacak çok az kişi kalacak gibi görünüyor. Bizlerden sonra bu iş servislere gider, onlar da tamir yapmazlar. O zaman da ‘sök at, yenisini tak’ olur. Bozulanı tamir etmek gibi bir durum olmaz. Bu da milli ekonomiye zarar olur” dedi. 
KENDİ AİLE FERTLERİ YETİŞTİRMELİ
         Zanaat işlerinde kendi aile bireylerinin yetiştirilmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Mamak, Ustalarımızın da kendi erkek çocukları olduğu halde onları bu meslekte yetiştirmediler. Neden yetiştirmediler? Onlar da aynı düşünce tarzına, aynı hevese kapıldılar. Çocuğuna yedi sene, dört sene, beş sene, iki sene üniversite okutanlar var. İlkokulu, ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi okuttuğu dükkanından, aynı dükkandan evini almış, aynı dükkandan arabasını almış, yıllarca gezmiş, gezinmiş, düğününü yapmış insanlar bu dükkandan ne kazandığının farkında değiller herhalde ki, çocuklarını bu mesleklere yöneltmiyorlar" diye konuştu.
 
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem Oldu!

Kırşehir'de Deprem Oldu!

23:03 27 Temmuz 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Otomobil şarampole devrildi!

Otomobil şarampole devrildi!

17:48 13 Ağustos 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı