Yetmiyor! Yetmiyor! Tek Eczane Yetmiyor!

Kırşehir’de Resmi tatil günlerinde 1 eczanenin nöbetçi olması vatandaşların tepkisini çekmeye başladı.

Kırşehir Haberleri 29 Ağustos 2019 09:51
Yetmiyor! Yetmiyor! Tek Eczane Yetmiyor!
-A +A

              Kırşehir’de Resmi tatil günlerinde 1 eczanenin nöbetçi olması vatandaşların tepkisini çekmeye başladı.
              Kırşehir’de geceleri, özel günlerde ve hafta sonları sadece bir nöbetçi eczanenin bulunması büyük sıkıntılara neden oluyor.  Her geçen gün nüfusu giderek artan, ve ticari alanların da sürekli genişlemesi, eczanelerin birbirlerine uzaklığını artırırken, özellikle geceleri hastaları olan vatandaşlar dakikalarca nöbetçi eczane aramak zorunda kalıyor.
               Son günlerde Türkiye’de de en çok tartışılan konulardan birisi olan Nöbetçi Eczaneler gündemden yerini koruyarak tartışılmaya devam ediyor. Türkiye’nin batısında sık sık nöbetçi eczanelerdeki olaylar ve hasta yakınlarının gazabına uğrayan eczaneler gündeme düşerken eczaneler ile ilgili yeni tedbirler ve önlemler için hazırlıklar yapılıyor. Kırşehir’de eczaneler ile ilgili kötü olaylar yaşanmıyor ancak Kırşehir’de eczaneler hasta yakınlarının tepkilerinden çok hasta yakınlarının ulaşamaması ile gündeme geliyor.
Bir Nöbetçi eczanenin 150 bin kişilik Kırşehir’e yetmediğini ve sıkıntılar yaşandığını belirten vatandaşlar “hastamız olduğunda nöbetçi eczaneye gidiyoruz inanın bazen içeriye girilmiyor, o kadar kalabalık oluyor ki hem hasta sahipleri hem eczane çalışanları mağdur oluyor. Hasta halimiz ile eczane aramak zorunda kalıyoruz. Bir tek eczanenin olması bizleri perişan ediyor. Bazı zamanlarda uzak olduğu için eczanenin açılacağı ertesi günü bekliyoruz. Özelliklede arabası olmayan, yaşlı kişiler için bir eziyet oluyor. En azından iki ayrı noktada birer eczane olmalı. Vatandaş hangisi yakınsa ona gitmeli. Yetkililerin bir an önce harekete geçmelerini ve nöbetçi eczane sayısını arttırmalarını ve bu çileye bir son vermelerini istiyoruz” dediler.
Kırşehir’de Resmi tatil günlerinde 1 eczanenin nöbetçi olması vatandaşların tepkisini çekmeye başladı. Geçtiğimiz bayram arifesinde de yaşadıkları sıkıntıları da dile getiren Kırşehirli vatandaşlar özellikle bayramda da eczanelerin kapalı olmasına ve sadece bir nöbetçi eczanenin bulunmasına da tepki gösterdi. Uzun kuyruklar halinde ilaç almak için sıraya giren vatandaşlar “Arefe ve bayram günü çektiğimiz eziyeti Pazar günü de çekmeye başladık” dedi.
              Nöbetçi eczaneleri bulma konusunda bilgi kirliliği yaşayan vatandaşlara yaşadıkları sıkıntıları sorduk. Nöbetçi eczanelerin güncellenmediği eczane camlarından şikayetçi olan Kırşehirliler  en hızlı bilgiye internetten ulaştıkları fakat bazı sitelerin yanlış bilgi verdiklerinden yakındılar. Bazı eczanelerde hangi eczanenin nöbetçi olduğu bilgisinin yer aldığı tabelanın çalışmadığı aktaran vatandaşlar “Nöbetçi eczane sıkıntısı yüzünden hasta olmaya korkar olduk” dedi.
             Eczane çalışma saatleri, çeşitli sebeplerle ilaç satın almak zorunda olan vatandaşların internet üzerinden yanıt aradığı en konuların başında geliyor. Eczanelerin saat kaçta kapandığı ve kaçta açıldığı bilgisine de erişmek isteyen vatandaşlar, konuyla ilgili resmi bir açıklama olup olmadığını öğrenmek için arama motorları üzerinden bilgi edinmek istiyor. 
             Eczane çalışma saatleri, çeşitli sebeplerle ilaç satın almak zorunda olan vatandaşların internet üzerinden yanıt aradığı konu oldu. Eczanelerin saat kaçta kapandığı ve kaçta açıldığı bilgisine de erişmek isteyen vatandaşlar, konuyla ilgili resmi bir açıklama olup olmadığını öğrenmek için arama motorları üzerinden bilgi edinmek istiyor. Eczaneler saat kaçta açılır ve saat kaçta kapanır sorusu ile birlikte eczanelerin çalışma saatlerine hakim olmak isteyen vatandaşlar, konuya internet üzerinden yanıt arıyor.
ECZANE ÇALIŞMA SAATLERİ
             Eczanelerin hafta içi mesai saatleri 08:30 – 18:00 saatleri arasındadır. Öğle yemeği molaları yoktur. Cumartesi günleri ise 09:00 ile 13:00 saatleri arası çalışmaktadırlar. Pazar günleri eczaneler açık olmaz. Bu durumlarda ilaç ihtiyacı olan vatandaşlar bölgelerindeki nöbetçi eczaneler vasıtası ile hizmet alabilir Eczaneler ile ilgili en çok merak edilen konular arasında hafta içi/hafta sonu mesai saatleri bulunuyor. Eczaneler 08:30 - 19:00 / 09:00 - 13:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Nöbetçi eczane listeleri, il sağlık müdürlüğü tarafından bölge eczacı odalarına, Türk Eczacıları Birliğine, il emniyet müdürlüklerine, garnizon komutanlıklarına, danışma servislerine, yataklı tedavi kurumlarına, mahalli veya ulusal gazetelere ve ilgili olabilecek diğer kurumlara gönderilir. Ayrıca nöbetçi eczanelerin isim ve adreslerini gösteren listeler il sağlık müdürlüğünün internet sitesinde ilân edilir.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı