Yıldırım Kaya'dan Kanun Teklifi!

Ankara'da yaşayan Kırşehirlilerin büyük desteğini alan ve Ankara Milletvekili seçilen Yıldırım Kaya, yemin töreninin ardından çalışmalarına başladı.

Kırşehir Haberleri 10 Temmuz 2018 19:13
Yıldırım Kaya'dan Kanun Teklifi!
-A +A

         Ankara'da yaşayan Kırşehirlilerin büyük desteğini alan ve Ankara Milletvekili seçilen Yıldırım Kaya, yemin töreninin ardından çalışmalarına başladı.
         Kırşehir Evi sözünün biran önce hayata geçirilmesi noktasında sabırla bekleyen Kırşehirliler Yıldırım Kaya'ya tebrik ziyaretlerini sürdürürken, Kaya öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 olması hususunda kanun teklifi sundu.
         Konu ile ilgili olarak Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne özel açıklamalarda bulunan Milletvekili Yıldırım Kaya şu ifadeleri kullandı: " Ülkemizin kalkınmasında ve insanlığın gelişiminde büyük katkısı olan öğretmenlerimiz günümüzde hak ettikleri değeri maddi ve manevi yönden alamamaktadır. Aldıkları maaşlarla yoksulluk sınırında yaşam mücadelesi vermektedirler.
         Dünyada öğretmenlere verilen maaşla ülkemizde öğretmenlere verilen maaşı kıyasladığımızda ortaya uçurumlar çıkmaktadır. Türkiye’de öğretmenler aylık ortalama 700 dolar maaş alırken, dünyanın çoğu ülkesinde öğretmen maaşları 2000 doların üzerinde bulunuyor. Yapılan araştırmaya göre ülkemizde ortalama 700 dolar maaş alan öğretmenler ABD’de ortalama 3000 bin dolar, Almanya’da 2-3 bin dolar, Avustralya’da 2,5 dolar, Fransa’da 2-3 bin dolar, İngiltere’de 4-5 dolar, Japonya’da ise 2-3 dolar civarında maaş alıyorlar. Yapılan araştırmaya göre çalışan öğretmenlerin %82’si maaşlarından ve özlük haklarından memnun değil. Öğretmenlerin %25 ‘e yakını ek iş yaparak geçimini sağlıyor. Kamu personellerinin birçoğuna ulaşım amaçlı servis sağlanırken ve öğle yemeği imkanı sunulurken öğretmenlerimiz bu imkanlardan yararlanmıyor. Bu kadar zor şartlarda yaşam mücadelesi veren öğretmenlerimizin maaşları iyileştirilmelidir. Çalışırken veya emekli olduklarında refah içinde bir yaşam onlarında en doğal haklarıdır. Rahat ve huzurlu bir yaşamı en çok hak edenler öğretmenlerdir. 1. derecedeki öğretmen veya idarecilerin 3000 olan ek göstergelerinin 3600 olarak değiştirilmesi, ekonomik ve sosyal açıdan önem arz ettiği gibi, dünyadaki emsallerine de bir nebze yaklaşmış olmaları sağlayacaktır.
         Ülkemizin ve milletimizin gelişiminde büyük katkıları olan tüm meslek gruplarını yetiştiren öğretmenlerimizin ek göstergelerinde yapılacak değişiklik ile çalışırken veya emeklilik halinde ekonomik açıdan iyileştirme sağlanmış olacaktır. Bir nebze de olsa emeklilik maaşıyla geçinebilecek bir seviyeye ulaşılacağı için çok sayıda öğretmenimiz emekli olmayı tercih ederek yeni kadroların açılması sağlanacaktır. Açılacak kadrolar atanamayan öğretmenlerimize de kadro fırsatı doğuracaktır."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı