Yorgancılık, Teknolojiye İnat Ayakta

Kırşehir'de bir zamanlar büyük rağbet gören pamuk ve yün yorganlarının yerini artık elyaf ve makine işi yorganlar aldı.

Kırşehir Haberleri 8 Ağustos 2018 19:11
Yorgancılık, Teknolojiye İnat Ayakta
-A +A

         Kırşehir'de  bir zamanlar büyük rağbet gören pamuk ve yün yorganlarının yerini artık elyaf ve makine işi yorganlar aldı. Yorgancıların umutla beklediği kış mevsiminin de işleri yoğunlaştırmadığı belirtildi.
         Kırşehir'de yorgancılık ve genel kapsamda çeyiz işleri yapan Adem Çakmak, pamuk ve yün yorganlarını yerini elyaf ve makine işi yorganlar olması ile birlikte işlerin azaldığı gibi kış aylarıyla birlikte düğünlerin azalması satışların yok denecek kadar azaldığını talep görmediğini söyledi.
         Yorgancılık mesleğinin teknolojiye direndiğini ve ayakta durmaya çalıştığını ifade eden Yorgancı Ustası Adem Çakmak,  "Yorgancılık mesleği özellikle Kırşehir'de  bir memleket mesleği. Bu kentlerimizdeki yorgancı ustalarının yüzde 90’ı Kırşehirli ve Kırşehir'de yetişmiş ustalarımızdan.
         Geleneksel yorgancılık sanatı, fabrikasyon yorgan üretimi ve yorganların içerisine pamuk, yün yerine sentetik elyafların kullanıma girmesiyle gerilemeye başladı. Daha ucuz olan seri üretim yorganlar kullanılmaya başlandı. Yorganlara verilen desenler ise güneş motifi, tavus kuşu motifleri de çok kullanılıyor. Tabii bazı yorgancılar, yorgan desinatörlerinin geliştirdikleri motifler yanında kendi buluşları olan yorgan motiflerini de kullanılıyor. Yorgancılığın zanaattan sanata dönüşmesi, yorgancı ustalarının işlerini ciddiye alıp güzel motifler işlenmiş yorganlar dikmeleriyle mümkün oldu. El emeği göz nuru yorgancılık sanatı aynı zamanda göze hitabeden bir meslek. Güzel yorganları bir tablo gibi seyrederiz. Burada bir estetik ve göz zevki söz konusudur ki bunlar da zanaattan sanata geçişin belgeleridir. Yoksa sadece ihtiyacı karşılamak amacıyla dikilmiş basit bir yorgan göze hitap etmez ve sanat eseri de sayılmaz" şeklinde konuştu.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı