Yunus Emre’yi Anma Günü Etkinlikleri Düzenlenecek

Şiirleri birçok dile çevrilen, ülke sınırları içinde ve dışında birçok makamı bulunan, “Bir ben vardır bende benden içeri” diyerek tüm insanlığa; insanlığın dünyaya dönük tarafından ziyade manevi boyutu, ruhani güzellikleri göstermeye çalışan ve bu sayede sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışı böylesine güzel mısralarda buluşturan Yunus Emre anılacak

Kırşehir Haberleri 20 Eylül 2018 19:09
Yunus Emre’yi Anma Günü Etkinlikleri Düzenlenecek
-A +A

         Şiirleri birçok dile çevrilen, ülke sınırları içinde ve dışında birçok makamı bulunan, “Bir ben vardır bende benden içeri” diyerek tüm insanlığa; insanlığın dünyaya dönük tarafından ziyade manevi boyutu, ruhani güzellikleri göstermeye çalışan ve bu sayede sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışı böylesine güzel mısralarda buluşturan Yunus Emre’yi, Anıt Mezarı başında ve Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde yapılacak etkinliklerle bir kez daha anacağız.
         Kırşehir ve Aksaray Valiliklerince düzenlenen Yunus Emre’yi Anma Günü Etkinlikleri, 24 Eylül Pazartesi günü saat 11.00’de Ulupınar Köyü Ziyarettepe Mevkii’nde Yunus Emre Anıt Mezarı başında yapılacak ziyaret ile start alacak. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından protokol konuşmaları gerçekleştirilecek ve Yunus Emre konulu şiirler okunacak. Temsili Yunus Emre'den şiirler ve alıç dağıtımının ardından Aksaray Tasavvuf Müsikisi Topluluğu tarafından Yunus Emre İlahileri sunumu gerçekleştirilecek. Çilehane ziyaretinin ardından şehir merkezine geçilecek ve Ortaköy İkizçeşme Tesisleri'nde öğle yemeği programı organize edilecek.
Kırşehir Velisi İbrahim Akın ve Aksaray Valisi Aykut Pekmez etkinliklere Aksaray ve Kırşehir halkını davet etti. Yunus Emre'nin tüm dünyaya ulaşan evrensel mesajlarının sevgi dilinin ortak adı olduğunu söyledi. Yunus Emre'yi iyi anlamanın ve Yunusça yaşamanın önemine değinen Vali Akın, "Yunus Emre'nin şiirleri, söylemleri günümüze kadar ulaşmış ve değerini günümüzde de korumaktadır. Bu topraklarda yaşamış büyük Türk mutassavvıflardan, din adamlarından biri de Yunus Emre'dir. Bugünkü programda Anadolu'nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında büyük pay sahibi olan Yunus Emre'yi Kırşehir'de yâd etmekten onur duyuyoruz. Yunus Emre gibi değerlerimize sahip çıkmalı, bu değerlerimizi gelecek nesillere de iyi tanıtmalı ve adını yaşatmalıyız. Aşk yolculuğunun sonunda bugünkü kabrinin bulunduğu tepede ebedi nöbetçi olmuş Yunus Emre'nin evrensel mesajları bütün insanlığa sonsuza kadar yol gösterecektir. Ahi Evran-ı Veli, Hacı Bektaş-ı Veli, Aşık Paşa, Süleyman Türkmani, Ahmedi Gül Şehri, Şeyh Edebali, Taptuk Emre gibi büyük erenler de tıpkı Yunus Emre gibi bu topraklarda yetişmişler ve bütün insanlığa ışık saçmışlardır. Bu duygu ve düşüncelerle Yunus Emre'ye Allah'tan rahmetle diliyor, bütün insanlığın O’nu hakkıyla anlamasını temenni ediyorum" dedi.
         Aksaray Valisi Aykut Pekmez de Kırşehir ile Yunus Emre'yi her yıl andıklarını ifade ederek, "Onun gönlümüze dokunan ahlak ve erdem anlayışını yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. 24 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilecek anma etkinliklerimize tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum" dedi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/20%20May%C4%B1s%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı