samime aydın
17.09.2020 14:58:04
Merhabalar Zeynep Hanım.Öncelikle yazılarınızı severek okuduğumu belirtmek isterim.Bir sosyal bilgiler öğretmeni olarak da Ahi Evran'ı kaleme almanıza cok mutlu oldum;yazmadan edemedim.Malesef günümüzde değerleri unutulmuş ahiliğin sizin gibi yazarlar tarafından ele alınması,topluma hatırlatılması çok önemli.Ahiliği çok güzel,sade yalın dille akıcı bir şekilde anlatmışsınız.diger yazınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.Başarılarınızın devamını diliyorum.Hoşçakalın.

Mine
17.09.2020 16:14:26
Zeynep Nur hanım yine herzamanki gibi kaleminizden bal damlatmışsınız . Âdeta Ahi Evran 'ı bu devre davet edip ,Gel şu çarpık gidişatı düzelt der gibisiniz . Gençlere yan gelip yatarak değil, çalışarak emek verilerek ,Hak rızası gözetilerek doğru bir istikamet çizildiğini ,ve en son mekânın da kabir olduğunu ,herkesin ona göre hazırlık yapması gerektiğini kibar bir lisanla anlatmışsınız , Sizi bu ince ve zarif duygularınızdan dolayı kutluyor ,başarılarınızın devamını diliyor ,yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum


Zeynep Nur KÜÇÜK


AHİLİK NEDEN ÇOK ÖNEMLİ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


                Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran’ın asıl adı Mahmud’dur. Ahi Evran, hayatı mücadelelerle geçmiş bir toplum adamıdır.Cephede, Moğollarla yapılan savaşa katılmış bir komutandır.Halkın dertlerini dinleyen, onlara çözümler bulmaya çalışan bir yöneticidir. Çalışma hayatında iyi bir usta, ticarette kanaatkâr bir esnaf, anlaşmazlıkları çözmede adil bir hâkimdir.

O aynı zamanda bir iş insanıdır. Rızkını helal yoldan kazanmak için o dönemin en zor işlerinden biri olandebbağlık yapmıştır. Fabrikanın, makinenin, aletin olmadığı bir dönemde, sadece beden gücüyle derilerini işlemiştir.“Bu iş zor!..Bu deriler kötü kokuyor!..Bu ağır işte ben çalışmam, kolum, dalım, belim ağrır!..” dememiş. Hayvan derilerinitabbaklamış, ırmağın kenarına götürüp yıkamış, çalışmış, çabalamış, işlenilir hale getirmiştir. O zor meslekte, kokuda nefsini de terbiye etmiş bir erendir.

Baba parası yiyerek, reklam yaparak, internetlerde gezerek Ahi Evran olmamıştır. Konaklardasefa sürmemiş, tatil beldelerinde gezmemiş, cins atların sırtında şahlanmamıştır. O topluma örnek bir kişi olarak yaşamıştır. Herkesin yardımına koşmuş,Hak Rızası kazanmak için çalışmış, doğruluktan dürüstlükten ayrılmamış, Kitaba, Sünnet’e uymuş bir velidir.

“Sadece ben kazanayım, gerisi ne olursa olsun,” diye düşünmemiş. Kardeşlerini, Ahilik çatısı altında toplamış. Birlik olmayı, yardımlaşmayı,paylaşmayı öğretmiştir.Sözleri ile değil bilakis çalışmaları ile örnek bir sultandır.

Neden bu kadar önemli Ahilik? Ahilik demek birlik, beraberlik demek. Esnafı, sanatkârı, zanaatkârı, işçisi, çiftçisi ile bir bütün olmak demek. Ülkemizi kalkındırmak için çalışmak, çabalamak demek. Bir bütünün parçası olmak, kardeş olmak, bir yürekte atmak demek.

Ahilik; adil olmak demek. Ölçüde, tartıda hile yapmamak, menfaatlerimize ters düşse bile kandırmamak. Doğru yoldan ayrılmamak, haramdan uzak durmak, nefsimize gem vurmak demek. Eksik tartmamak, defoluyu satmamak, çürüyeni katmamak, zeytini boyalamamak, kıymaya ciğer çekmemek, süte su eklememek, yağsız peyniri yağlı fiyatına satmamak, yumurtanın kırığını ayırmak, pompanın ayarları ile oynamamak, stokçuluk yapmamak, müşteriye hile yapmamak demek. Aza kanaat etmek, aldansan bile aldatmamaktır. 

Ahilik; sabır demek. Çırak olmak, yerlere paspas çekmek; çiviyi, keseri, penseyi taşımak… Kalfa olmak, vidayı sıkmak, çiviyi çakmak, laf duymak demektir. Usta olmak, dükkanın sahibi olmak, etrafında pervane gibi dönen “Buyur Usta!.. Tamam Usta!.. Hemen Usta!..” diye dönen adamlarının olması… Hayır, usta olmak bu değil. Usta olmak demek, yük çekmek demek. Kendin yemeden yedirmen, kendin giymeden girdirmen, çalışanının alnının teri kurumadan parasını vermen demektir. Kırılsan da kırmaman, öfkelenmemen, alçak sesle konuşman, yufka yürekli olmak, bağışlamak, adaletli davranmak, ana olmak demek.

Ahilik; cömertlik demek. Açı doyurmak, yolcuyu misafir etmek,bir tas sıcak aşını paylaşmak, malının zekâtını vermek, başının-gözünün sadakanı dağıtmak, fakirin, fukaranın gönülleri etmek, ihtiyacı olana sırt vermek, baba olmak demektir.

Ahilik; nefis terbiyesi demek. Harama bakmamak, başkasına ait olana dokunmamak, eline, beline, diline kilit vurmak demektir.

Ahilik, gelmeyene gitmek, aramayanı aramak, istemeden vermek, naz çekmek, alttan almak, yaratılanı, Yaradan’dan ötürü hoş görmek, komşusu açken tok yatmamak, Hak rızası gözetmek demektir.

Ahilik; iki metre kefene sarılmış, eller üstünde, son tahtında taşınırken, “Hakkımız helal olsun.” marşlarıyla uğurlanmaktır. Ebedi istirahatgâhında, kul hakkı sorgusunu sorunsuz geçmek, cennet bahçesinde sefa sürmektir.

Ahilik; bir günlük şenlik, tören değil, bir yaşam felsefesidir.

Ahilik; su gibi duru, toprak gibi mütevazi olmaktır.

Bunlar sizlerin de bildiği şeyler. Ama önemli olan bilmek değil, uygulamaktır. Ahi olmak, Ahi gibi yaşamaktır.

Ya toprak ol

Ya da su

Sakın ateş olma