İsmail Tufan


Alman Futbol Federasyonu’nun Korona Krizine Anlamlı Tepkisi 

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Türkiye’de geçen hafta bir fotoğraf yayınlandı. İkinci ligde seyircisiz oynanmasına karar verilen maçı izlemek için taraftarlar bir araya gelerek bir tepeye çıkmış, oradan birlikte maçı izlemekteydiler. Dün Almanya’nın başkenti Berlin meteorolojisinin belirttiğine göre güneşli güzel bir gün vardı. Yakın dostlarımızdan edindiğimiz bilgilere göre, Korona krizini hiçe sayan çoğu genç insanlar (artık bizim kartpostallarda görebildiğimiz) kırlarda bir araya toplanmışlar. Bütün ikazları göz ardı ederek! Sorumsuzluk belli bir ulusa özgü değildir. İnsanlar, dünyanın her yerinde aynıdırlar. Korona krizi bunu bir kere daha göz önüne sermiştir. Ama insan, hangi ulustan olursa olsun, aynı zaman akıllı, tedbirli, anlamlı eylemlerden hoşlanan sorumluluk üstlenmeyi de bilen bir varlıktır. Korona krizi bunu da göz önüne serdi. 
Alman Futbol Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Fritz Keller ve Milli Takım Yöneticisi Oliver Bierhoff, korona krizini “toplumu yeniden düşünmek” için bir vesile olduğunu açıkladılar ve DFB ekibi 2,5 milyon Avro bağışta bulundu.
Löw, Alman Futbol Federasyonu'nun bir basın toplantısında mevcut durumla ilgili izlenimlerini şöyle özetledi: “Birkaç hafta öncesine kadar, ligdeki kararlar, Şampiyonlar Ligi'ndeki nakavt oyunları ve zirveye karşı uluslararası maçlarla hala çok şeyimiz vardı. İspanya ve İtalya gibi futbolun önde gelen isimlerine karşı maçlara seviniyorduk.Bu yüzden DFB olarak Avrupa Şampiyonasına doğru mümkün olan en büyük yoğunlukta çalıştık, ancak şimdi hiçbir şey eskisi gibi değil, Corona krizi dünyayı kontrol altında tutuyor.Her şeyden önce herkesin sağlığı gelir.”
Löw gelecek için toplumu düşünmeye çağırıyor: “Güç, açgözlülük, kâr, rekorlar, her şey gittikçe daha önemli hale geldi. Şimdi bizi, gerçekten önemli şeylere bakmamızı sağlayan bir şey yaşadık: aile, dayanışma, derin düşünme eylemcilikle ilgilidir. Biz insanlar birbirimize bakmalı, dikkatli olmalıyız ve şu anda yürürlükte olan kurallara uymalıyız. Şimdi hepimiz farklı şekilde davranabileceğimizi, birbirimize daha saygılı olabileceğimizi göstermeliyiz Futbol geriden geliyor. Her şeyden önce aileme, arkadaşlarıma ve komşularıma nasıl yardımcı olabilirim” dedi.
Bierhoff, Almanya’nın ARD “Sportschau” programında bağış toplama kampanyasını açıkladı. DFB menajeri Oliver Bierhoff şunları söyledi: “Hepimiz şoktayız ve endişeliyiz. Sporun artık arka koltukta olması gerektiği herkes için açık. Milli takım olarak Avrupa Şampiyonasının ertelenmesini kabul edebiliriz. Bu artık ikinci, üçüncü sırada gelen bir meseledir. Öncelik ülkeye ve insanlığa katkıda bulunmaktır. Bunu şimdi Corona krizine yardım için 2,5 milyon avroluk acil yardımla uyguladık.”
Bierhoff bağış toplama kampanyası hakkında şunları söyledi: “Takımla, başlangıçta daha yakın oyuncu konseyiyle - Manuel Neuer, Joshua Kimmich, Toni Kroos, Ilkay Gündogan ve Marc-André ter Stegen ile konuştuk. Aynı zamanda çok hızlı bir şekilde takım olarak yardım gücüne sahip olduğumuza karar verdik. Manuel Neuer daha sonra diğer oyuncuları aradı ve biz gerçekten gerçek bir takım olduğumuzu gösterdik.”
DFB Başkanı Fritz Keller şunları söyledi: "Artık risk altındaki insanların lehine dayanışma ve feragat gerekiyor. Avrupa Şampiyonası'nın ertelenmesi acı verici ama doğru ve önemliydi. Bu, sağlık sistemimiz üzerindeki yükü olabildiğince uzun süre ortadan kaldırmakla ilgili. Zaman kazanmak için kurallara uyuyoruz. Bunu zaten futboldan da biliyoruz. Ama aynı zamanda ileriyi düşünmek, senaryolarla düşünmek önemlidir.Amatör bölge liginden Bundesliga'ya kadar 25.000 kulüp yapısını korumak önemlidir. Ayrıca yaklaşık 250.000 tam zamanlı iş var, bu yüzden DFB'nin zirvesinde bölgesel ve yerel kulüplere destek sağlamaya karar verdik.”
Keller, Mart ayında planlanan İtalya ve İspanya'ya karşı maçların muhtemelen Haziran ayında seyirci olmadan yapılabileceğini de belirtti. “Tabii ki seyircili maç en güzeli. Ama DFB’nin bakış açısıyla, futbol için yeni bir başlangıç olması daha önemli ve taraftarlar en azından TV'den oyunları tekrar izleyebilmelidirler.” İşte Korona salgınında ‘Toplum ve İnsan’ bakış açısı ve önemli bir eylem algısı…