Muhammed Emin Hekimhan


Corona Günlerinde Zaman

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Hayat durağan bir hal almış veya almak zorunda bırakılmış olsa da insanların iç alemlerinde fırtınalar kopmaya devam ediyor. Ölüm korkusu mu insanları evlerine kapatan, deli cesareti mi marketleri yağmalattıran? Bunu anlamak güç. Sokaklarda gezenler, deli cesaretinden dolayı mı aldırışsız tavırlar içindeler yoksa zaten boş bir hayat yaşadıkları için mi boş vermişlik sergiliyorlar? Yaşayacak bir hayat ve bu hayatta varmak istedikleri amaçlarını kaybetmiş olarak ölümü mü bekliyorlar?
Peki ya hayatta büyük hedefleri ve ulaşmak istedikleri amaçları olanlar, ne zamana kadar boş boş oturmaya tahammül edebilecekler? İşte bütün mesele ne zamana kadar sorusunda gizli. İşte bunu kimse bilmiyor. Ancak tahmin edilebiliyor. Tahminler de çoğu zaman tutmuyor. Gerçek sabır da işte burada ortaya çıkıyor. Belirsizlik. Ne zamana kadar, belirsiz.
İçinde bulunulan zamanın vukufunda olmak ve geçmekte olan vakti verimli değerlendirebilme becerisi farkı ortaya çıkaracaktır.
Belirsiz bekleme süresi boşa harcanmayacak kadar kıymetlidir. Bunu anladığımızda umarım çok şey kaybetmemişizdir. Kaybedeceğimiz en büyük şey geri dönmeyen ve bir daha ele geçmeyecek olan zamandır.
Mutat davranışlarımızı terk etmek zorunda kaldık. Hayatımız olağan olmaktan çıktı. Sıra dışı günleri yaşamaya başladık. Sıradanlıklar özlenir oldu. Şimdiye kadar sıradan yaşayarak fark yaratabiliyor muyduk yaşantımızda? Daha üretici, daha yaratıcı, daha verimli olabiliyor muyduk? Hangi yönden daha … olabiliyorduk? Bunları düşünerek bundan sonra daha … olabilmeye karar verebildik mi? Kötü alışkanlıklarımızdan uzaklaşma ve yeni ve faydalı alışkanlıklar kazanma yolunda hangi kararları verdik bu süreçte? Bunlar için adım atmaya başlayabildik mi? Yoksa hindi gibi düşünmeye devam edip yine mi eylemsizliği seçmekteyiz?
Coronavirüsü hakkında komplo teorilerinden korunma yollarına kadar bir çok fikir yayılmaya devam ederken biz hayatımızda geçmişimiz ve geleceğimiz hakkında ne gibi dersler çıkarabiliyor ve ne gibi değişikliklere karar verebiliyoruz? Mesele karar vermekte de değil bu kararları hayata geçirmekte gizli, işte bu da gelecekteki farkımızı ortaya çıkaracaktır.
Hadi çok güzel kararlar verdik, virüs bize geldi. Bu hastalık sonucu öldük, neye yaradı kararlarımız? Tabi her zaman ne zaman geleceği belli olmayan ölüm sonrasına ilişkin inancımıza göre hazırlıklı olmamız gerektiğini unutmamak zorundayız. Ölümü unutmadan yaşayan insan, ölüme hazırdır her zaman.