İsmail Tufan


Her Yaşlıya Saygı Duyulmaz

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Bir süre önce kaleme aldığım bir yazıda suça bulaşan yaşlıların giderek çoğalma ihtimalinden bahsetmiştim. Gerekçe olarak da bugünkü gençlik arasında çoğalan suç olaylarını göstermiş, bu gençlerin gelecekte yaşlı olarak da suça bulaşma olasılığının yüksek olduğunu belirtmiştim.

Üç-dört günden beri basında çıkan haberler, bu tezimi maalesef destekler görünüyor.

  • Geçen gün 95 yaşındaki kadına 65 yaşındaki kadının şiddet uygulaması kamuoyunda eleştirilmişti: “Son Dakika Haberi... Ankara'da İstiklal Savaşı gazisinin 90 yaşındaki eşi Hediye Canefe'ye bakıcısının şiddet uyguladığı skandal görüntüler ortaya çıktı! Bakıcı R.K.'nin (60) sağlık sorunları nedeniyle yatağa bağımlı olarak evde bakım hizmeti alan Hediye Canefe'yi (95) yemek yedirmeye çalıştığı esnada tokat atıp, ağzına bardakla vurduğu anlar güvenlik kamerasına yansıdı. Hediye Canefe'nin yeğenleri Oğuz Ö. (68) ve Şükran K. (65), R.K. hakkında şikayetçi oldu.”)
  • Şimdi yeni bir haber: “Kocaeli Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin pandemi kliniğinde görevli hemşire Eşlif Topuz Arıl, sosyal medya hesabından, koronavirüs şüphesi ile getirilen yaşlı hastanın, yakını tarafından “Alın hastamız sizin olsun ben gidiyorum” diyerek, terk edildiğini öne sürdü. Defalarca çocukları ile yakınlarının telefonla aranarak, hastaneye davet edildiğini, ancak “Sizin işiniz ne, siz bakın” yanıtı aldıklarını öne süren hemşirenin paylaşımını, Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş de “Allah ıslah etsin'” başlığıyla paylaştı.”
  • “Antalya’dabir eve düzenlenen operasyonda, uyuşturucusattığı tespit edilen 64 yaşındaki kadın tutuklanırken, 70 yaşındaki kocası adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bir istihbarat üzerine Muratpaşa ilçesi Yeşildere Mahallesi'ndeki bir eve operasyon düzenledi. Ekipler evin her köşesini didik didik ararken, aramalara ‘çekiç’ isimli narkotik köpeği de eşlik etti. Evde yapılan aramalarda satışa hazır halde 325 gram esrar ile 175 adet extacy hapın bir bölümünün yerini çekiç’ isimli narkotik köpeği tespit etti. Bunun üzerine ekipler, evde ikamet eden şüphelilerden M.K. (70) ile karısı G.K.’yı (64) gözaltına aldı.”
  • Türkiye’nin canla başla uyuşturucu tacirlerine yönelik yürüttüğü operasyonlarda bu kadarda olmaz dedirten bir olay yaşandı. İstanbul Beyoğlu’nda 70 yaşındaki yaşlı bir kadının gençlere uyuşturucu sattığı ortaya çıktı. Evinin camından uyuşturucu ticareti yapan yaşlı kadın hakkında 30 yıl hapis istemiyle dava açıldı."

Bunlar kötü bir sürecin başlangıcına işaret eden olaylardır. Gelecekte yaşlıların suç işlediği olaylara daha sık tanık olacağız. Bir taraftan cezaevinde yaşlananlar, diğer taraftan suç işleyerek yaşlananlar dikkate alındığında, bu öngörünün gerçekleşme olasılığı hiç de ufak değildir. Bir gerontolog olarak on yıl önce dile getirdiğim hususu burada tekrarlamak gerekiyor. Ülkemizin er ya da geç “yaşlılar cezaevleri” olacak ve gerontolojik hizmetlerin bir kısmı bu cezaevlerinde verilecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Adalet Bakanlığımızın bu konuda çalışmalara hemen başlamalıdır.

İnsanları suça yönelten koşullara karşı mücadele vermeliyiz. Cezaları ağırlaştırmak suretiyle suça eğilimi önlemenin mümkün olmadığı anlaşılmaktadır. İnsanlar, cezaları da göz önüne alarak bu suçları işlemektedirler. Ayrıca suç işleyenlerin çoğunun yakalanmadığını dikkate almak gerekiyor. Kısacası gerontologlara gelecekte bu alanda çok önemli görevler düşüyor…