Muhammed Emin Hekimhan


KALEMİMDEN DAMLALAR BİR KİTAP OKUDUM

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Bazen insanların ‘Bir kitap okudum, bütün hayatım değişti’ dedikleri söylenir. Bunu en fazla kişisel gelişim kitapları okuyanlar söyler. Nispeten doğru olabilir ama kişisel gelişim kitaplarıyla hayatını değiştirmenin aynı bakış açısını ve düşüncelerle birlikte değiştirilen tavırları da devam ettirmeyi gerektirdiği, bunun da kolay olmadığını belirtmeden geçemeyeceğim. İnsanın pozitif bakış açısı ve düşünceyi her an koruması gerçekten de zor. ‘Kişisel gelişim kitapları faydalı değildir, diyemem lakin bir de yaşanılan gerçek hayat var; bazen acılarla, kederlerle, büyük zorluklarla dolu. Hepsinin üzerinde bir de kader var tabii ki.
Jose Mauro De Vasconcelos’un ‘Şeker Portakalı’ isimli kitabını bu kadar beğeneceğimi zannetmiyordum. Bu bir çocuk veya ilk gençlik kitabı gibi geliyordu bana. O sebeple yıllarca okumayı düşünmemiştim. Geçen günlerde üniversitede okuyan kızım ara tatili yanımızda geçirmek için gelmişti. Şeker Portakalı isimli kitabı okumam için benden söz aldı. O sırada Poe’nin Bütün Hikayeleri isimli kitabı okuyordum. Elimdeki kitabı bitirince okuyacağıma söz verdim. Şeker Portakalı’nı iki üç gün içinde işimin aralarında okudum. Kitabın son kısımlarında göz yaşlarımı tutamadım. Benzer hisleri Prof. Dr. Erol Güngör’ün tercüme ettiği ‘Dünyayı Değiştiren Kitaplar’ isimli kitabı inceleyip ‘Tom Amcanın Kulübesi’ adlı kitabı okuduğum zaman daha yoğun bir şekilde yaşamıştım. Bu kitap Amerika ve Dünya tarihini değiştirmiş bir kitaptır.
Evet, dostlar! ‘Bir kitap okudum bütün hayatım değişti’ denilebilecek kitaplar gerçekten var. Hatta şu bile denilebilir: ‘Bir kitap yazdım, bütün dünya değişti’. O zaman ne yapmalı, hangi kitapları okumalıyız? Hemen aklıma Gazali geliyor. En ince ayrıntılarına kadar ‘Batınılik’ hakkında araştırmalar yapan Gazali gibi karşı fikirlere ait kitapları da okumalı ve öğrenmeliyiz. Bilmediğimiz konularda konuşamaz ve onları eleştiremeyiz. Gazali Batınılik’i eleştiren kitabını Batınılik ilkelerini yazdıktan sonra yazmıştır. Ehl-i sünnet düşüncesine sahip insanları böylece kendilerini savunabilir hale getirmiştir. Gazali’nin dediği gibi ‘Kişinin imanı kendini kurtarmaya yetebilir. Ama araştırıp ayrıntıları öğrenen alimlerin imanı büyük kitlelerin imanının kurtulmasına vesile olur’.
Şeker Portakalı, fakir ve gariban bir hayat yaşayan bir çocuğun gerçek sevgi arayışı ve bulduktan sonra kaybetmesi ile birlikte bir çocuğa yaşından büyük şeylerin öğretilmesinin sonuçlarını işleyen güzel ötesi bir roman. Küçük bir roman muhtemelen birkaç saatte okursunuz. İşlerinizle birlikte aralarda bile okusanız bir iki gün ancak sürebilir.
Kitap yazıyor veya yazmayı düşünüyorsanız kesinlikle ilk yapmanız gereken şey bol bol kitap okumak ve okuma alışkanlığı kazanmaktır. Özellikle yazmayı düşündüğünüz alanda tanınmış veya az tanınmış yazarları ve kitapları mutlaka okuyarak işe başlamanız gerekir.
Her ortamda ve her konuda konuşabilmek istiyorsanız yapmanız gereken ayrım yapmadan her konu ve alanda bol kitap okumak olmalıdır. Sadece belli bir alan veya konuda kitap okuyor ve bu bana yeter diyorsanız; karşıt fikirlere sahip çok okumuş kişilerin karşısında apışıp kalacağınızdan şüpheniz olmasın. Bol kitap okumak konuşma yeteneğini de artırır; anlama yeteneğini de artırır; yazma yeteneğini de artırır.
Okuma alışkanlığı kazanarak belki bu sayede aptal kutusu denilen televizyonu daha az seyreder ve algılarınızı yönlendiren internetten de uzak durmayı başarırsınız.
Belli mi olur belki bir gün okuduğunuz bir kitap sayesinde hayatınız değişir. Belki okuduğunuz kitabın etkisiyle siz dünyayı değiştirirsiniz.