Muhammed Emin Hekimhan


OKUMAK-YAZMAK

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Yıllar önce NLP (kişisel gelişim) eğitimi aldığım dönem sonrası edindiğim bilgilerden ve okuduğum kişisel gelişim kitaplarının da etkisiyle bir kitap hazırlayarak iki yayınevine bizzat giderek görüşmüştüm. Hazırladığım kitabı beğenmişlerdi. Söz konusu kitabı yayınlatmadım. Bir yayınevi bana ‘yazabiliyorsan roman yaz bu konuda ihtiyaç var’ demişti. Hemen kolları sıvayıp bir roman yazmaya çalışmıştım. Ancak bir hikaye boyutunda yazabilmiştim. Bu işin öyle kolay olmadığını anlamam üzerine Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü okumaya karar verdim. Bu bölümü bitirdikten sonra artık Türk ve Dünya Edebiyatı hakkında genel kültürüm gelişti. Bu arada kısa hikayeler yazmaya devam etmiş ve gazetede yayınlamıştım. Yazdığım hikayeleri güzel zannediyordum.
Kırşehir Ahi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü hocaları ile tanışmaya başladım. Türkiye Yazarlar Birliği Kırşehir Temsilciliği tarafından düzenlenen seminerlere katıldım. Bana bazı hocalar ‘Yazarlık doğuştan gelen bir yetenektir, sonradan yazar olunmaz’, demişlerdi. Bu söz beni biraz üzmüş olsa da vazgeçmedim. Hep kaçındığım başka yazarları okuyup incelemeye yöneldim. Yazar ve kitap seçimlerimde zorlanmış veya hatalar yapmış olsam da vazgeçmeden okumaya yoğunlaştım. Zamanla hangi yazarları okumam gerektiğini daha kolay tespit etmeye başladım. Önceleri hikayeci yazarların en azından birer kitabını okumam gerektiğini düşündüm. Böylece en iyi hikayeci yazarı bulabilir ve tüm kitaplarını okuyarak örnek alabilirdim. Aynı sıralarda dünya klasiklerini ve belli başlı meşhur romanları da okumam gerektiğini anladım. Hepsi birlikte birkaç yıl devam etti ve hala da devam ediyor. Zamanla düşüncelerimin farklılaştığını gözlemlemeye başladım. Bu süreçte sürekli olarak hocalarla istişareler yaparak tavsiyelerini aldım. Okuma serüveni bitmeyecek ve bitmemesi gereken bir süreçtir. Bütün bu okuma yazma yolculuğunu aynı zamanda avukatlık görevimi yaparken devam ettirdim. Bu sebeple bu süreç biraz uzamış olsa da mühim olan yola devam etmekti. Az da olsa sürekli gidilen yolda ilerleniyor. Bu yolculuk bitmedi ve bitmeyecek. Bence okuma yolculuğu hayat yolculuğunun devam ettiği sürece devam etmesi gereken bir yolculuktur.
Bazen tanınmış, bazen tanınmamış yazarlar bu yolu aydınlatır. Bu yüzden çok okumuş olan Edebiyat bölüm hocalarının ve diğer hocaların fikirlerinden faydalanmak çok faydalıdır.
Okuduğum kitaplar hikaye ve romanla sınırlı olmamakla birlikte, hikaye ve romanlardan bazılarının yazarlarını aynı zamanda okunması tavsiye edilen kitaplar olarak belirtmek istiyorum:
Hikaye kitapları:Ahmet Mithat Efendi, Adalet Ağaoğlu, Ahmet Hamdi Tanpınar, Aziz Nesin, Erhan Bener, Haldun Taner, Halid Ziya Uşaklıgil, Halikarnas Balıkçısı, Kamuran Şipal, Mehmet Rauf, Memduh Şevket Esendal, Nazım Hikmet, Nazlı Eray, Oğuz Atay, Orhan Kemal, Sabahattin Ali, Sait Faik Abasıyanık, Şevket Bulut, Tahsin Yücel, Tarık Dursun K. Vs.;
Yabancı yazarlar: Çehov, Franz Kafka, Gogol, Jack London, Stefan Zweig, Tolstoy vs.
Romanlara gelince yazar ve roman adlarını beraber zikretmek istiyorum:
Ahmet Mithat Efendi – Müşahedat, pozitif sonla biten dünyadaki ilk naturalist roman), Cengiz Aytmatov - Selvi Boylum Al Yazmalım, Erhan Bener - Elif'in Öyküsü, Erhan Bener - Kedi ve Ölüm (Bu kitap yüzünden olsa gerek yazara Türkiyenin Dostoyevskisi denilmiştir), Hüseyin Rahmi Gürpınar – Şık, Kerime Nadir - Dehşet Gecesi ( İlk Türk vampir romanı), Kerime Nadir – Hıçkırık, Mitat Enç - Bitmeyen Gece (oto biyografi), Peyami Safa - Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa - Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (Roman kahramanının isminin bulunmadığı ilk roman), Samim Kocagöz - Onbinlerin Dönüşü (Bir dönemin siyasi atmosferi hakkında), Şemseddin Sami - Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat (Dönem adetlerinin eleştirisi), Tahsin Yücel - Bıyık Söylencesi, vs.
Yabancı yazarlara ait romanlardan:
Bernardin De Saint Pierre - Paul ve Virginie & Hintli Kulübesi, Cervantes - Don kişot (dünyanın ilk romanı), Danielle Steel - Umut Sokağındaki Ev, Dostoyevski - Suç ve Ceza, George Orwell - Hayvan Çiftliği, Georges Perec - Uyuyan Adam, Gustave Flaubert - Madame Bovary (Tanzimatın son dönemini etkileyen roman), Harriet Beecher Stowe - Tom Amcanın Kulübesi (Erol Güngör’ün Türkçeye çevirdiği Dünyayı değiştiren kitaplar içinde yer alır), John (Robert) Fowles – Büyücü (Klasik olabilecek bir roman), Miguel De Unamuno - Aziz Manuel, Tolstoy – İtiraflarım (Tolstoy’un inanca dair arayışlarını anlatır), Victor Hugo – Sefiller, Voltaire - Türkler Müslümanlar ve Ötekiler v.s.
Okumanın bittiği yerde aslında hayat bitmiştir desek abartı sayılmaz. Okumanın bittiği yerde insanın yaratıcılığı da biter. Okuma alışkanlığı insanın düşüncelerinin ve bakış açısının da gelişmesini sağlar. Bizim okurlarımıza hararetle tavsiyemiz zaman yok demeden okuma alışkanlığı kazanmalarıdır.