Ramazan Kombıçak


Onlar Bizim Çocuklarımız

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Onlar bizim her şeyimiz.

Dünyaya gelmeden hayallerini kurduğunuz, yemeyip yedirmeye,giymeyip giydirmeye çalıştığımız, onlarsız yaşamamızın mümkün olmayacağı, onlarsız düşünmediğimiz. Kuruluşumuz onlarla başlayıp yokluğunda doktor hekim gezdiğimiz. Olduğunda bazen zorda bazen darda kaldığımız hatta, bazen de huzur evine kadar gidip hayırsız evlat dediğimiz, nelerin geçtiği şu kısacık hayatlarda neler yaşayıp ne imtihanlardan geçtiğimiz, evlatlarımız.

Allah onların yokluğunu göstermesin varlığında hayırlı evlatlar olsun inşallah. İnsanın varlığını devam ettiren arkasından hayırla yad ettiren evlatlar versin. Hayırlı evlat hayırlı mal,yapılan hayır ve hasenatlar. Bunlar var ise ahret hayatı da güzel olur atanın.

"İyi bilin ki, mallarınız ve evlatlarınız sizin için ancak birer imtihan sebebidir. Büyük mükâfatın ise yalnız Allah’ın yanında olduğunu unutmayın". Enfal 28.ayet

Bizim için bir bahçedir onlar, türlü çiçek olur açarlar, kendilerinden de tatlı olur meyveleri. Hoştur güzeldir onlarla yaşantı. Bazen üzeler seni için için yanan kor ateşi gibi hüzün kaplar içini. Anlatamazsın hayatı,tıpkı senin bildiğin gibi onlarda hayatı senden daha iyi bilir birde sana öğüt verirler. Hemen gelir baban aklına artık çok geç olmuştur. İlahi nizam tekerrür etmiştir. Döner çark böyle. Olsa da hep versem dersin mutlu etmek istersin ama imkan bu ya kıvranırsın imkansızlıklar içinde. Ama onlar bazen yaramaz bazen döner senin için bazen uslu bir kedi kıvranır en ufak bir sevgi için. Bildi mi sevildiğini buldu mu yüz artık neşesi yerinde döker sana diller. İşte dünyanın hazineleridir bunlar. Bir tek tırnağını bile degişmezsin cihane. Dünyanın süsüdür hazinesidir onlar.

İyi evlat babayı vezir, kötü evlat rezil eder.

Çocuk, dünyanın en büyük saadetidir.

Hiçbir çiçek evlat kokusu kadar güzel kokmaz.

Çocuksuz ev, meyvesiz ağaca benzer.

Hiçbir çiçek evlat kokusu kadar güzel kokamaz.Onlar için söylenmiştir hep güzel sözler.

Şendirler şakırlar bülbül gibi bazen de çocuk yerine korlar ana babayı neşelenirler kendi kendilerine. Hep keder değil ya biraz da biz neşelenelim. Çocuklardan birinin anne ve babası umreye gitmiştir. Tabi korana virüsü de olduğu için devletimiz dönüşte her hangi tehlike olmaması için karantinaya alır. Onları da öğrenci yurtlarına yerleştirilir ya.

Arkadaşı sorar

Ahmet : Ne oldu, seninkilere yurt çıktımı.

Ali : Yok bizimkilere yurt çıkmadı. Özele yerleştirdik.

Ahmet: Peki bir kaç arkadaş daha bulsaydınız eve çıksaydınız. Peki burs cıktı mı ?

Ali : Yok , memur çocuğuyuz ya bize kredi cıktı. Ayda 200 lira anneme 200 lira babama destek yolluyorum..

İşte böyle bir şey çocuk olmak. Onlar bizim gözümüzde hiç büyümezler yeri geldiğinde, bizi çocuk görürler kendi aralarında tutarlar bir tatlı sohbet devam eder onlar için hayat bir eğlencedir bir oyun ev yaparlar kendi kendilerine olgundur onlar, işi bilendir onlar. Böyle bir şey hayat kimi zaman acı kimi zaman zor çıkılması güç bir yokuş. Tırmanırsın yokuşu ha gayret başka yol yok ki her yol onların önünden geçer, çırpınırsın onlar için yine zordur memnun etmek . Böyle bir şey hayat ömür dediğin ne ki gözü bir açıp bir kapatacak kadar kısa. Rabbim bu dünyayı güzel geçirenlerden imtihanı kazananlardan eylesin.

Bahçede çiçeğim içinde dönen böceğim.

Gecelerim seninle sen gündüzlerim seninle aydınlık.

Sen bazen tatlı bazen tuzlu bazen ekşisin.

Ama her şey varlığın güzel.

Onlar bu dünyanın meyveleri. İçinde acısı, tatlısı, tuzlusu var hepsinin de yeri ayrı. Allah evlatların hayırlısını nasip eylesin. Onları öpüp koklamak, bazen ilaç, bazen derde derman. Bazen de bunların karşısında okunan bir fermandır. Acılarını göstermesin rabbim.

Allaha emanet olun.