18 Temmuz 2019 16:06
-A +A
Vahit DOĞAN

Vahit DOĞAN

“AYI VE ODUNCU HİKÂYESİ"

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

 
“Ayı ormanda dolaşırken, kocaman bir boğa yılanının saldırısına uğrar, yılan, ayıyı belinden sarar ve sıkmaya başlar… Zavallı ayının homurtularına bir oduncu yetişir, keskin baltasını yılana vurur, keser ve ayıyı kurtarır… 
Artık ayı, oduncunun peşinden ayrılmaz, evinin kapısında yatar kalkar, her işine koşar. 
Konu komşu, oduncuyu uyarırlar:
--- Yahu vazgeç bu ayıdan, ayı bu, ne yapacağı belli olmaz!
Oduncu kızar:
--- Çekemiyorlar, benim ayı gibi bir yardımcım olmasını çekemiyorlar, onların uyuz köpeklerinin yanında, ayının güçlü kuvvetli olmasını kıskanıyorlar.
Bir gün oduncu, ayı ile birlikte ormana, oduna gider… Öğleye kadar çalışır, ağaç keser, ayı istifler, sonra uzanıp biraz uyur. Bir sinek gelir, oduncunun yanağına konar, ayı sineği kovalar, sinek yine gelir, ayı yine kovalar, sinek yine oduncunun yanağına konar. 
Ve ayı bakar ki olacak gibi değil, bu sinek oduncuya rahat verip uyutmayacak, hemen koşar, biraz ileriden kocaman bir taş alır gelir ve oduncunun yanağında duran sineğin üstüne indirir…“
“AT VE FİNO HİKÂYESİ”
“Adamın birinin koca bir atı ve minimini köpeği varmış. Hayvana biner, yokuşları çıkar, ha kamçılar, ha dürtüklermiş. Eve yorgun argın, sinirleri bozuk geldiği vakit finosu onu karşılar, üstüne sıçrar, havlar, efendiyi neşelendirirmiş. Adam da, şeker verir, hoplatır, kucağına alır, öpermiş köpeği…
At, küskün küskün düşünmüş:
--- Yahu! Ben ki sabahtan akşama kadar işe yarıyorum, nasibim boyuna dayak! Halbuki köpeğin faydası yok, uyuklayıp duruyor. Tekmil iltifatlar ona! Demek ki, dünya böyle… Onu taklit etmek, galiba, en münasibi olacak.
O sabah ahırda yan gelmiş, yatmış. İtilip kakılmağa rağmen işe kalkmamış. Efendi de hastadır zannıyla bırakıp yaya gitmiş. Akşamüstü adam eve dönünce at ahırdan dörtnala fırlamış, şaha kalkıp efendinin üstüne sıçramış ve bacaklarını onun omuzlarına dayamış. Koca dilini çıkarmış, suratını yalamış.
Kudurdu, yahut çıldırdı diye köteği seyredin. Ve atçağız tabii bundan hiçbir şey anlayamamış.”
Bu haftaki saklı kalan şiirimiz iki hafta önce de  bir şiirini yayınladığım Ferhat Sılacı’ya ait, yıl yine 1954… 
İKİ HAYAT
İki hayat var
Bir kasabın hayatı
Bir koyunun hayatı 
Ah koyunun hayatı
Vah koyunun hayatı
Ondan soracağıma efendim
Bütün koyunlara
İyi bir hayat standardı
Sonra
Standart bir hayat 
Cart curt kaba kâğat.
 

Anahtar Kelimeler : Vahit Doğan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Özcan şimşek

11:42 19 Temmuz 2019

vahit bey bu haftaki yazınızı çok beğendim. Hikayelerinizde güncel ve toplumsal mesajlar içermekte. Elinize sağlık. Teşekkürler. Siz aslında yazar olmak için doğmuşsunuz. Bravo. Ne diyelim hayırlara vesile olsun. Hayırlı cumalar diliyorum.
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı