23 Temmuz 2018 16:00
-A +A
Soner Arısoy

Soner Arısoy

‘Aynı Kalbin İnsanıyız’

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

         Hangi dilde konuşuyoruz? Öyle olmuş ki dil ile kalp ayrışmış. İnsan, birbirine yabancılaşmış. Göz görmez, kalp hissetmez olmuş. Her kalp birbirinin yabancısı olmuş. Oysaki kalbe düşen tane dile vurmaz mıydı? Şimdi nefse düşen dile vurur olmuş.
         Halbuki aynı kalbin insanıyız. Zaman yaşlanıyor, insan geçiyor. Yaşlanan zaman içerisinde kalben diri kalmak gerekiyor. O geçse dahi sen özünle kal, diyor zaman. Kal ki yetişen fidanlara can suyu olasın, kal ki kalbi buz tutanların, buzlarını eritesin. Kal ki nasipsizler, nasibini alsın kalbinden, özünden.
         Kalben dinlemiyoruz birbirimizi. Derdini anlatmaya başladığında az bir zaman sonra karşındaki insanın sıkıntısını dinlerken buluyorsun kendini. Sonra derdini unutup insanın sıkıntısına yanıyorsun. Sen burada özünle hareket ederken o insan, yangınına bir damla su serpmemişsin gibi devam ediyor yoluna. O yüzden özü yaşamak her insana nasip olmuyor.
         Ancak şu bir gerçek ki gün geçtikçe azalıyoruz. Nasıl mı? Dertten ya da dertliden kaçıyoruz mesela. Ayağımıza taş değmesin diye kaçıyoruz herkesten, her şeyden ve dâhi kendimizden. Bir dakika düşün. Efendimiz (s.a.v) ‘in derdi neydi? O dert için hangi cefaya katlandı? İşte tam burada bekle! Ve düşün...
         Derin bir nefes alıp iç mi çektin? Kalbin varsa şayet, evet. Özüne sor yani kalbine... Ne olacağım de mesela. Şeytana uymam için, beni peşimden koşanlardan kurtar de mesela. Özüne sor. Ne olacağım de mesela. Düşündükten sonra varacağın durak belli ‘ölüm’. Ben düşündüm ama o durağa gelmedim mi diyorsun? Otur baştan düşün öyleyse ve son durakta bul kendini.
         Evet! Ölüm var. Son durakta bulursan daima kendini; kibri, gururu, hırsı bir kenara bırakır ve insanca yaşayıp gönül kazanmaya gayret edersin. Baksana yıllar geçti ama hala istediğin noktada değilsin. Doymuyoruz çünkü. Doymayacağız da. O yüzden bırak artık bi dur de. Dünya dönüyor senin olan sana geliyor zaten. Veren var alan var. Nedir senden gidecek olan? Tane tane değişerek bu hale geldik. Böyle böyle özümüzü kaybettik. Okumayı unuttuk. Dinlemeyi öğrenemedik. Anlamlandıramadık kimseyi. Öyleyse tane tane başlayacağız insan olmaya, insanca yaşamaya. Ben az söyleyeyim, siz çok anlayın. Muhabbet ve hürmetlerimle...


Anahtar Kelimeler : Soner ARISOY,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Belkıs Coşkun

00:22 8 Kasım 2019

Ve giderken arkamızda bıraktıklarımızda, sevgiyi, hasreti özlemi unuttuk..Vefayı unuttuk. Hayalleri unuttuk.. Sen az şey söyledin, biz çok anladık.
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/13%20Aral%C4%B1k%20Cuma-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı