10 Ocak 2019 15:26
-A +A
Vahit DOĞAN

Vahit DOĞAN

"Küçük Prens"

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

“Hayat, bize bütün kitapların öğrettiklerinden daha çoğunu öğretir. Çünkü hayat bize karşı direnir. İnsan ancak engellerle karşılaşıp onları aşmaya çalıştıkça kendini tanıyabilir.”       
Yukarıdaki cümleler dünyanın en güzel kitaplarından biri olan “Küçük Prens” in yazarı Antoine de Saint – Exupery’ e ait.        
Küçük Prens hayatı tanımaya çalışan küçücük bir çocuktur. Büyüklerin dünyası onu öylesine şaşırtmaktadır ki… Yönetmelikler, otoritelerini göstermek için generallerinden martı olmasını isteyen krallar, içki içtiğini unutmak için içki içen sarhoşlar, yıldızlara sahip olunca zengin olacaklarına inanan iş adamları… Her şey her şey şaşırtmaktadır Küçük Prens’i. Yaşadığı olaylar, gördükleri Küçük Prens’i etkiler.       
Şöyle der kendi kendine:  “İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Geleceğin aynası gözle görülmez. Bir çiçeği, bir yapıtı değerli kılan onun için harcanan zamandır. İnsan emek verdiği her şeyden sorumludur.”      
“Kendini yargılamak, diğer insanları yargılamaktan çok daha zordur. Kendini gerektiği gibi yargılayabilirsen, çok adilsin demektir.”       
Bu girişten sonra size saklı kalmış bir yazı sunacağım. 1950 yılında Zafer Gazetesinde Ahmet Muhip Dıranas tarafından yazılmış. Kıymetini yıllar geçse de yitirmeyen bir yazı… Yazımızda adı geçen kitaplardan birisi tabii ki “Küçük Prens”…        
İşte o yazı:      
"Moliér’in “Cimri” adlı eserinde hasis denen adamın değişmez ruh hâletini bilirsiniz. Biriktirdiği altınları saya saya ya çıldırır, yahut öleceğini sezinler sezinlemez, onları, bir geceyarısı, evinin bahçesinin bir yerine, kimsenin bulamayacağını sandığı bir köşesine gömer, öyle ölür.     
Hasisin hikâyesini, A.S. Exupery, “Küçük Prens” adlı güyâ çocuklar için yazılmış eserinde bambaşka, hem de pek güzel anlatır.Hasis, paraya tapan adam, orada, gökyüzünün herhangi bir yıldızında..., bütün öteki çil çil altınlara benzeyen, yıldızların milyonluk hesabını yapmakla meşgul bir kraldır. Yıldızına inen “Küçük Prens”in masumluğundan habersiz, gökyüzündeki yıldızların sayısınca, milyarlar üzerine yaptığı toplam işinin, bilmem kaç milyarda birinin rakamını şaşırttığı için, gönlünü kırar, onu tersler.       Küçük Prens, masum, sorar, der ki: --- Yıldızlar saymakla bitmez. Milyara bir tane daha katarsanız, yahut milyardan bir eksik olursa ne çıkar, ne olacak? Bu yıldızların durmadan arttırdığınız yekûnu sizin ne işinize yarıyor?      
Kral, büyük bir ciddilikle hesabını yapmakta devam ederken şu cevabı verir:      
--- Yıldızların tam yekûnunu tesbit edip kasaya kilitleyeceğim; bir bankanın kasasına. Kâinat bilsin ki, bütün bu yıldızlar, ne fazla ne eksik benim malımdır ve onları bir bankanın kasasında, olduğu gibi saklayacağım. Her yeniden keşfettiğim yıldız, benim zenginliğimi arttırır. Bu gökyüzünün bütün yıldızlarına sahibim. Söyleyin, niye geldiniz, benden kaç yıldız istiyorsunuz, bir tane bile veremem!..      
Küçük Prens’in cevabı şöyle oldu:   
 --- Yıldızların sözde yekûnu bir kalemlik rakam halinde, belki kasada. Ama yıldızlar gökyüzünde ışıl ışıl yanıyorlar. Göze görünmeyenler de cabası...”     
****      
Fransız edebiyatından evrensel bir nitelik taşıyan örneğimizden sonra, bu haftaki şiirimiz büyük Fransız şairi Pierre de Ronsard. Şairimiz, aşağıda okuyacağınız şiiri, kendi mezar taşı için yazmış. İki mısradan oluşan şiirin son mısrasını usta çevirmen Sabahattin Eyüboğlu çevirisi ile yayınlıyorum:  
"Bereket, gönlün rahat, tertemizsin;
Kan, kin, zehir karışmamış içine;
Bir çok insanlar gibi düşmemişsin
Şan, şeref derdine, mal mülk peşine.
Deyip kestim, yolcu; vargit işine
Bırak uyusun Ronsard, rahat etsin."

Anahtar Kelimeler : Vahit Doğan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı