9 Şubat 2019 15:00
-A +A
Mustafa Yavuz

Mustafa Yavuz

40 +1

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

                Ağaçların yararları ile ilgili bir araştırma sonucunda insanların üzerindeki psikolojik etkileri ile ilgili bilgiyi radyodan dinleyince çok sevindim- çok üzüldüm.
                Ağaçların erozyonu önleme,oksijen üretme,doğal filtre görevi görerek havadaki toz parçacıklarını temizleme,yağmur ve rüzgarın hızını keserek sel-fırtına vb felaketlerini önleme,saldıkları gazlarla ozon tabakasının delinmesine engel olması vb faydalarını biliyorduk . Bilmediğimiz bir yönü de insanlardaki duygusal rahatlık, huzur, mutluluk etkisiyle psikolojik yönünün tespit edilmesi.
                Ne kadar zaman geçti, şöyle bir yemyeşil ormana girip kollarımızı açarak derin bir nefes alıp " ohh" dediğimizin üzerinden? Sanırım yıllar geçti.
                Bırakın şehri köylerimizde bile yeşil alanın,sulak alanın adı kalmadı.
                Kırşehir'imizin ortasından boydan boya Kılıçözü deresi geçerdi. Etrafında halen Özbağ tarafında hala yeşilliğini koruyan bağ- bahçelerle birlikte Ahievran -Kazankaya- Güzler'e kadar geniş bir alanı kaplardı.
                Yeşil alanları imara açmak,aman insanların ayağına çamur değmesin diye ağaçları kesmek',yeni ağaç dikiyorum' diye saksı havasında ağaç dikmek .tam bir saçmalık. Dikilen ağaçların kökleri toprak altında çalışır. En az yukarıdaki dallarının boy ve genişliğinde alan ister . Büyümek için. Boğazına kadar betona gömerseniz kökler gelişmez ağaç büyümez, çürür, kurur, devrilir.
                Gelişmiş ülkeler böyle sulak alanlarını itina ile koruyup, buraların insanların nefes almalarını , stres atmalarını sağlayan ,tüm bölge için hayati önemini bilerek değerlendirmekteler.
                Bizde bildiğim kadarıyla bir Eskişehir örnek bir belediyecilik sergilemiş, Porsuk çayı çevresini yaşanılabilir bir bölge haline dönüştürmüştür.
                Köylerimizi de belediye sınırlarına dahil ederek şehir merkezindeki olumsuzlukların köylerimize de yansıması beni korkutmaktadır .
                Seyfe Gölü için kılını kıpırdatmayan ,faydadan vazgeçtim zarar vermesin yeter.(Mucur Belediyesi Seyfe Köyüne vurulan derinkuyu sondajlarıyla oniki ay gece -gündüz 24saat su çekerek Gölün ve Seyfenin kurumasının ana sorumlusudur.)
                Neyse . Başa dönersek yeşil alanlar, sulak alanlar torunlarımıza daha yaşanılabilir bir Dünya için mutlaka korunmalıdır.
                Gerek seçimle gelecek, gerekse atama yoluyla şehir ve bölgelerimizi yönetenler,yönetmeye talip olanlar çevre ile ilgili gerçek uygulanabilir projeler üretmelidir.
                Fırtınasız, hortumsuz, sel vb felaketlerin olmadığı ,çevre felaketlerinin son bulduğu bir Kırşehir için ,bir Türkiye ve Dünya için sorumluluk hepimizin.


Anahtar Kelimeler : Mustafa YAVUZ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem Oldu!

Kırşehir'de Deprem Oldu!

23:03 27 Temmuz 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Otomobil şarampole devrildi!

Otomobil şarampole devrildi!

17:48 13 Ağustos 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı