4 Ekim 2018 16:00
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

AİLE OLMAK MI OLABİLMEK Mİ?

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Çok mühim bir konu olmakla birlikte hem de haftası olması dolasıyla aile konusuna haddimce değinmek isterim. Dil Kurumu'nda kan bağı yoluyla koca karı ve çocuklardan oluşan topluluk anlamına geliyor. Ailenin terimi bu olsa da biz gündelik hayatımızda bir çok yerde bu kelimeyi en güzel süretle kullanıyoruz.
Mesela arkadaş ortamımızda o kadar iyi anlaşıyoruz ki "biz bir aileyiz" diyoruz. Yer yer yine farklı ortamlarda ortamın güzelliğini pekiştirmek adına kullanıyoruz.
Yani demem o ki aile terimsel bir kelime olmasına rağmen biz onu ordan çıkarmayı başarmışız.
Ama biz terim itibariyle konuya değinelim.
Peki evli çocuklu olupta hakiki manada aile nasıl olur?
Bu konuya büyüklerimizden yola çıkarak açıklık getirmeye çalışalım. İşin en güzel ehli olan Peygamber Efendimiz'in güzel sözlerine başvurmamak olmaz.
"En iyi sadaka ailene harcadığın şeydir" diyen Efendimiz aslında güzel bir aile temeli oluşturup ve ailenin her türlü ihtiyacını karşılamak kul olmanın en büyük yollardan biri olduğunu göstermektedir O (sav)  örnek eş olma noktasında ve hayırlı eş olmada insanlık tarihinin en hayırlısıdır.
Kadınlar da yine Peygamber Efendimiz'in tabiriyle "Saliha" kadın olmalarını istemiştir. Ona bakıldığında rahatlatan eşine itaat eden ve eşi yanında olmadığında malını ve namusunu koruyan kişidir.
İşte Saliha kadın olmakta bu üç şeyin içerisinde gizlidir, bu üç şeyi hakkıyla yerine getirmek aile yaşamında öncü vazifedir. Biliyoruz ki kapanmayan bir amel de hayırlı bir evlat yetiştirmek.
Anne ve baba olarak dünyada yapabileceğimiz en güzel şeylerden biri de hayırlı bir evlat yetiştirmektir. Evlat da anne babaya "ÖF" bile demelidir.
Babasına ve annesine sadakatte kusur işlememeli ve onlara yaşlılığında kol kanar gerip evlatlık görevini yerine getirmelidir.     
Rabbim erkek kardeşlerimizi hayırlı bir eş, hanım kardeşlerimizi Saliha bir eş evlat olan bilhassa ben kardeşimlerimizi İsra süresinde ki "Öf bile deme" ayetini anlayan kullarından eylesin. Selametle.


Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı