10 Temmuz 2018 16:01
-A +A
Ceyda Çelik

Ceyda Çelik

AİLE

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

         Merhaba Sevgili Çınar Kırşehir Gazetesi okuyucuları…
         Aile, kaynaklarda genellikle, toplumun özelliklerini taşıyan, anne-baba ve çocuklardan oluşan en küçük sosyal birim şeklinde tanımlanır. Aile ayrıca; evlilik ve kan bağına dayanan, karı-koca, çocuklar ve kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birliktir gibi bahsedilse de bana göre aile yaşadığımız hayat içerisindeki en büyük ve en değerli birlik. 
      Günümüzde bunun kıymeti artık eskisi kadar bilinmiyor. Kırşehir'in en sakin mahallelerinden bir tanesinde büyüdüm. Hafta sonları Çiçekdağı ilçemizde bulunan köyümüzde kocaman ailemizle buluşmanın heyecanını yaşadım. Aile birliğinin, birlik ve beraberliğin ne demek olduğunu ta o yıllarda öğrendim kendi ailemden. Şimdi bakıyorum Kırşehir'de yaşamımızı devam ettiriyoruz. Fırsat buldukça, iş yoğunluğundan veya stresinden uzaklaşmak üzere çıkıyoruz yola. Çocukluğumdaki heyecan bende bitmese de Kırşehir'de çoktan bitmiş bunu görebiliyorum. Büyüğe saygı kalmamış ki yoldan koluna girip bir yaşlıyı karşıdan karşıya geçirmenin adı bile reklam olmuş.
         Aile olabilmenin aynı evde yaşayan yabancı insanlar değil de bir bütün olabilmenin etkisi azaldı. İnsanların hayatlarında paylaşabilme özelliği azaldı. Aslında karşılıksız sevilmenin kıymetini göremez olduk. Kendi yaşadığım şehirden örnek vermek gerekirse Kırşehir’de küçük ve sıcak bir yaşam gözlemleniyor. Her an her yerde sevdiğin insanları görebileceğin küçüklükte bir yer olan Kırşehir’de insanların birbirlerinden kaçtığını görüyorum. Hayatlarımız da yaşadığımız sıkıntılar bizi sevgisizliğe ve mutsuzluğa itiyor. Bu sevgisizliğin ve mutsuzluğun en büyük sıkıntısı aile olamamak. Daha öncelerden araştırdığım bir konuda insanlar aile içinde mutluysa dışarıya da mutlu, aile içinde mutsuzsa dışarıya da mutsuz yansıyor. Yani toplumun en küçük birliği olarak nitelendirdiğimiz aile hayatımızın en gerekli ve değerli parçasıdır.   
Aile hayatı sımsıcak olsun,
Büyüğe saygılı, küçüğe şefkat,
Baba, anne, çocuk huzurla dolsun,
Böyle ailede, olur mu firkat?
 
Aile var noksan her kemâlâtta,
Tartışırlar bazan, ufak ve tefek,
Anlayışlı olmak lazım hayatta.
Bu dünya fanidir mutluluk gerek.
 
Uyumsuz insanla yaşamak zordur,
Sabreyle inşallah sonuda kârdır,
Her zorluk sonunda kolaylık vardır,
İşte mutlu yuva ve de hakikat.
(Adem ARMAĞAN)
Bir aile olarak her zaman birbirimize destek ve yan yana durmamız gerek. Çünkü bu hayatta zor zamanında yanında bulacağın birliktir her zaman yanında olan ve seni en güçlü kılandır.
Hakikattir..
Katıksız, karşılıksız sevgidir.
Çok geç olmadan ailenize sımsıkı sarılın.


Anahtar Kelimeler : Ceyda ÇELİK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı