8 Şubat 2019 16:00
-A +A
İlhan Bayrak

İlhan Bayrak

ALLAH İLE KONUŞMAK İSTER MİSİNİZ?

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

         Toplumda makam, mevki sahibi ya da hatırı sayılır insanlar ile konuşmak, sohbetleşmek kişiyi onure  ve motive eder.
           Siyaseten vazifeli olan kimseler ile görüşme yapmak görevinin büyüklüğüne göre ulaşılması da zorluk ve güçlük gerektirir. Kişi işini halledebilmek adına bu güçlük ile mücadele eder.
Allah’ın Arzında yiyen, içen, gezen ve bulunduğu herhangi bir konumdan dolayı imtihanda olan insan nede cahildir.  Çeşitli dünya menfaatleri uğruna aciz bir kul ile görüşebilmek için verdiği zahmeti Allah ile görüşmek için vermez.
           Elhamdülillah hepimiz Müslümanız iman olmadan islam olmaz. Bakın imanın Şartlarından biri de Hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmaktır. Hayır sahibi ve Kaza-bela yazıcı ancak Allah’tır. Kullar sadece birer araç ve vesiledir. Allah bir işin olmasını dilerse ona vesileler kılar. Allah dilemez ise onu olduracak kimse yoktur.
           İnsanlara gereğinden fazla değer vermeyin. Değer ve kıymet sahibi ancak Allah ve Rasulüdür. Maalesef ki değer yargımız şaştığından dolayı hepimiz zorluk ve güçlükler içindeyiz. Evimizde huzur yok, işimizde hayır bereket yok, başımızda adalet yok. Ağzımızın yok. Ne yapacağını bilemeyen şaşkın kimseler olduk. Başımıza gelenleri hep kişilerden ve yöneticilerden biliyoruz. Bu olayların sebebi önce benim sonra sizlersiniz. Neden mi? çünkü bizim Allah’a inanışımızda sıkıntı var. Allah ile konuşmuyoruz, Dinimiz bilmiyoruz,  Allah’ın emirlerini tutmuyoruz. Çoluğumuzun, çocuğumuzun, eşimizin, dostumuzun amirimizin, memurumuzun istekleri Allah’ın bizden istediklerinin önüne geçmiş. Güç yetiremiyoruz. Bizleri kurtaracak tek şart Allah’a yönelmektir.  İşimizi, eşimizi, arkadaşımızı, aşımızı, düğün derneğimizi vs. her şeyimizi onun isteğine göre yaparsak Vallahide Billahi de mahzun olmayacağız. Hem biz hem de ülkemiz iyi olacaktır.  Bizler bu ülkenin ayaklarıyız. Ayağın yürümek istemediği bir yere Başlar gidemez!!!
Allah ile konuşun! Çarşıda, pazarda,  ahmedin, mehmedin oğlunu, kızını, evini, arabasını, arsasını ne kazandığını, ne alıp ne sattığını konuştuğunuz YETER...  Bırakın artık masivadan konuşmayı size fayda verecek meseleleri konuşun. Sağ ve sol yanımızda iki melek ağzından çıkan her kelimeyi yazıyor yarın Allah’ın Huzurunda kitabını okurken yüzünüz gülecek şeyleri konuşun, kararıp kaskatı kesileceğiniz şeyleri konuşmayın.
          Hayatta ne arıyorsan hepsi Kuran ve sünnette var. Allah c.c bu kadar nizamı intizamı kurup da sizi başıboş mu bırakacağınızı mı sandınız. Kural koyucuların en layığı ve en hayırlısı Allah’tır. Onun emrini nimet bilip tutun. Bu kitap ve din için sevgili peygamberimiz nice mücadeleler verdi ve savaşlar yaptı. Bizler bir çok konuda hazıra konduk; İlah hazır, Kuran hazır, peygamber hazır, vatan hazır, bayrak hazır bizlere sadece yaşamak kalıyor ondan bile aciz kaldık. Bundan sonra Euzu besmele çekip Allah’ın ipine dört elle sarılmanın vakti gelmiştir. Bunun için hiçbir sebep sizi bu yoldan alıkoymasın. Çünkü herşey sonuna doğru hızla yaklaşıyor. Bizlerde sonumuza doğru yaklaşmaktayız ve yaptıklarımızdan dolayı hesaba çekileceğiz.
Allah Hiçbir kuluna zulmetmez ancak insan rabbini dinlemeyerek kendine zulmeder. Allah mümin kulları için sekiz kat cenneti süslemiş, ikram edecektir. Kendisine şerik koşan ve asi olanlara ise yedi kattan oluşan cehennemde azap edecektir. Bütün bunları Allah c.c  ile konuşmamıza vesile olan Kuranı kerimden biliyoruz.
Allah’ın kullarına kuranı keriminde hayatın her alanı için hitapları vardır.  Sizler için seçtiğim bazı Allah’ın hitapları
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...
Yol gösterici olan;
Bu, kendisinde şüphe olmayan, muttakiler için yol gösterici olan bir Kitap'tır. (Bakara Suresi, 2)
Neye inanılacağı konusunda kuşku olmayan, Hak’tan gelen, gerçek olan;
Gerçek (hak) Rabbinden (gelen)dir. Şu halde sakın kuşkuya kapılanlardan olma. (Bakara Suresi, 147)
Mesajları üzerinde düşünülüp, öğüt alınan;
(Bu Kur'an,) Ayetlerini, iyiden iyiye düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir Kitap'tır. (Sad Suresi, 29)
Andolsun, Biz öğüt alıp-düşünsünler diye, sözü birbiri ardınca dizip-indirdik. (Kasas Suresi, 51)
Öğüt alınsın diye kolaylaştırılmış;
Andolsun Biz Kur'an'ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. Fakat öğüt alıp-düşünen var mı? (Kamer Suresi, 17-22-32-40)
Allah’ın yol göstermesi, hidayet vesilesi;
Allah, müteşabih (benzeşmeli), ikişerli bir Kitap olarak sözün en güzelini indirdi. Rablerine karşı içleri titreyerek-korkanların O'ndan derileri ürperir. Sonra onların derileri ve kalpleri Allah'ın zikrine (karşı) yumuşar-yatışır. İşte bu, Allah'ın yol göstermesidir, onunla dilediğini hidayete erdirir. Allah, kimi saptırırsa, artık onun için de bir yol gösterici yoktur. (Zümer Suresi, 23)
Örneklendirilmiş;
Andolsun, Biz bu Kur'an'da, belki öğüt alıp-düşünürler diye, insanlar için her bir örnekten verdik. (Zümer Suresi, 27)
İbret alınacak kıssalar içeren;
Biz bu Kur'an'ı sana vahyetmemizle, en güzel kıssaları gerçek bir haber (kıssa) olarak sana aktarıyoruz, oysa sen, daha önce, bundan haberi olmayanlardandın. (Yusuf Suresi, 3)
Andolsun, onların kıssalarında temiz akıl sahipleri için ibretler vardır. (Bu Kur'an) düzüp uydurulacak bir söz değildir, ancak kendinden öncekilerin doğrulayıcısı, her şeyin 'çeşitli biçimlerde açıklaması' ve iman edecek bir topluluk için bir hidayet ve rahmettir. (Yusuf Suresi, 111)
Çarpıklığı olmayan, dosdoğru, korkutucu ve müjde verici;
Hamd, Kitab'ı kulu üzerine indiren ve onda hiçbir çarpıklık kılmayan Allah'a aittir. Dosdoğru (bir Kitap'tır) ki, Kendi Katından şiddetli bir azapla uyarıp-korkutmak ve salih amellerde bulunan mü'minlere müjde vermek için (onu indirdi); şüphesiz onlara güzel bir ecir vardır. (Kehf Suresi, 1-2)
Akıl kullanılsın diye açıklanmış;
Bilin ki gerçekten Allah, ölümünden sonra yeryüzüne hayat verir. Şüphesiz Biz, umulur ki aklınızı kullanırsınız diye size ayetleri açıkladık. (Hadid Suresi, 17)
Düşünülüp, saygı duyulan;
Şayet Biz bu Kur'an'ı bir dağın üzerine indirmiş olsaydık, andolsun onu Allah korkusundan saygı ile baş eğmiş, parça parça olmuş görürdün. İşte Biz, belki düşünürler diye, insanlara böyle örnekler veririz. (Haşr Suresi, 21)
Apaçık, kesin bilgi içeren;
Gerçekten, apaçık belgelerden indirdiklerimizi ve insanlar için kitapta açıkladığımız hidayeti gizlemekte olanlar; işte onlara, hem Allah lanet eder, hem de (bütün) lanet ediciler. (Bakara Suresi, 159)
Hidayet ve müjde veren;
Mü'minler için bir hidayet ve bir müjdedir. (Neml Suresi, 2)
Yeterli olan;
Kendilerine okunmakta olan Kitab'ı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu? Şüphesiz, bunda iman eden bir kavim için gerçekten bir rahmet ve bir öğüt (zikir) vardır. (Ankebut Suresi, 51)
Bizim Anadolu da samimiyet ifadesi olarak rica mahiyetinde Gurbanın olayım denir. Gelin Gurbanınız olayım etmeyin!!! Üç günlük dünya geldi geçiyor Allah’ın sözlerine kulak verelim, küçük hesap ve menfaatlerimizi bırakalım. onun dediği gibi yaşamaya çalışalım. İki cihan saadeti de bizim olsun.


Anahtar Kelimeler : İlhan BAYRAK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem Oldu!

Kırşehir'de Deprem Oldu!

23:03 27 Temmuz 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Otomobil şarampole devrildi!

Otomobil şarampole devrildi!

17:48 13 Ağustos 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı