1 Eylül 2018 15:01
-A +A
Seda Kızıltepe Baysal

Seda Kızıltepe Baysal

Anlamak da anlatmak kadar zor!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

         Kurban Bayramı, Malazgirt coşkusu ve 30 Ağustos derken sonbahar aylarına adım attık.
         Güneşli yemyeşil bir Kırşehir yerine bugünlerde sararmış yapraklar, şiddetli ve kış mevsiminin habercisi soğuk rüzgarlar esecek.
         Birlik ve beraberliğimizin milli ve dini duygularımızın tavan yaptığı Ağustos ayı Kırşehir'de bir başka geçti.
         Kara sıcağın altında ağırladık gurbetçilerimizi. Kent Park'ta yaptığımız güzel bir gezintinin ardından göğsümüzü gere gere götürdük Hılla Gölü'ne.
         Birde baktık ki Hılla Gölü eski ihtişamını kaybetmiş. Ancak yine de görsel bir şölen var. Balıklar üzeri tabaka şeklinde kir kaplamış gölde görünmese de bembeyaz kazlar ve kütük ev bir harika. Kırşehir Belediye Başkanımız'ın bu nilüferli gölü tekrar eski ihtişamına getireceğine inanıyorum.
         Gurbetçiler demişken bugünkü yazımda Kırşehir'deki gurbetçilerimizin yavaş yavaş gidişini izlediğimiz bir detay paylaşmak istedim.
         Sınır kapılarında yoğunluklar süre dursun Kırşehir esnafı gurbetçilerin aldığı nefesten bile umutluydu bu yıl. Döviz kurlarındaki yükselişler, birçok kalemde yapılan zamlar ve altın fiyatlarının yükselmesi durumu değiştirdi elbette.
         Kırşehir'in pırıl pırıl yanan ışıklarının altında yaptığımız onca gezinin, onca gezmenin ardından yola çıkan gurbetçiler Kırşehir'de hiç bir değişiklik olmamış dediğinde tepemin tası attı Kırşehirlilerin tabiri ile.
         Binin yola çıkın biran önce dedim ilk olarak. Bakın bi etrafınıza takır tukur yollarda araçlarınıza kıyamıyordunuz önceki yıllarda. Bugün jilet gibi yollarda lüks arabalarınızda gecenin bilmem kaçına kadar Kent Park'ta gezip, Masal Park'ta çocuklarınızı eğlendirerek, Güzler'in o eşsiz güzelliğinde pikniğinizi yapabiliyorsanız bu Kırşehir için en büyük ilerleme sizin adınıza diyerek devam ettim cümleme.
         Bence gelecek yıl gelmeyin siz. Kör karanlığınızda kalın. Belli ki Kırşehir'i baba memleketinizi özlememişsiniz de diyemeden edemedim.
         Tepki almadım mı evet çok büyük tepki aldım. Ancak burası benim şehrim. Senin, bizim hepimizin şehri. Ben sahip çıkmazsam kim sahip çıkacaktı? Bencillik etmeyin. Yıllarca yediğiniz yemek çanağına tükürmeyin. Nankörlük yapmayın.
         Kırşehir çok değişti.
         Kırşehir çok gelişti.
         Yollarıyla, parklarıyla, piknik ve mesire alanlarıyla, temizliği ile görselliği ile.
         Kırşehir son beş yılda adeta vizyonunu değiştirmişken sizin bu duruma gıpta ile bakmak yerine hiçbir şey değişmemiş derseniz değişmeyen tek şeyin sizin zihniyetiniz olduğunu gözünüze soka soka söylerler işte böyle.
         Ben şehrimi, şehrimin güzelliğini, tarihi ve doğal özelliklerini, kültürünü insanını savunurum arkadaş.
         Burası benim memleketim. Burası benim evim, işim, ahlakım. Bu şehir benim namusum.
         Kimseye laf ettirmem de müsaade etmem. Herkes haddini ve yerini bilsin. Sevmiyorsan gelme arkadaş. Günlerce eğlenip gezip tozup Kırşehir'in mis kokulu ekmeğini yeyip, üç bavulla gelip on bavulla giderken böyle cümleler kurarsan sana nankör demezler de ne derler iyi bi düşün.
         Yine bekleriz demeyi çok isterdim inanın. Fakat zihninizdeki çöplüklerden ve pisliklerden, kirli düşüncelerden arınarak gelecekseniz başımızın üzerinde yeriniz var.
         Yoksa gelmeyin Kırşehir'in size ihtiyacı yok.
         Hem de hiç özlemedi sizi Kırşehir. Yoksanız bir eksiğiz çok da farketmiyor varlığınız inanın.
        


Anahtar Kelimeler : SEDA KIZILTEPE BAYSAL ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20Haziran%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı