31 Temmuz 2019 16:23
-A +A
İsmail Tufan

İsmail Tufan

Bakım Sigortasına İhtiyacımız Var mı?

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı.

Değişimleri kabullenme konusunda sıkıntılarımız çeşitli şekillerde zaman zaman su yüzüne çıkıyor. Özellikle toplumsal yaşamdaki değişimleri geri döndürme uğraşına yönelen veya en azından değişimi durdurmayı deneyenlere, yaşlanan toplumumuzun geri dönüşü olmayan bir değişim sürecinden geçtiğini hatırlatmak isterim.
Türkiye artık bir endüstri ülkesidir. Endüstri öncesi topluma geri dönmesi ne mümkündür, ne de böyle bir hayale kapılmak ve gerçekleştirmeye çalışmak doğrudur. Eskiden “büyük aile” dediğimiz aile türü vardı. İnsanlar tarımla ve hayvancılıkla veya el zanaatları ile geçinirdi. Ailenin geçimine, ailenin her ferdi gücü yettiğince katılırdı. Bunun içinde çocuklar da, yaşlılar da vardı. İkamet ve üretim alanları aynı yerdeydi. Sosyal güvenlik ve emeklilik kavramlarıyla tanımlanan sistemler yoktu. Çok çocuk sahibi olmak, yaşlılıkta bir güvence olarak sayılıyordu. Bakıma muhtaç yaşlılara çocukları veya torunları bakıyordu. Maddi kıtlık ve yoksulluk, yüksek oranda çocuk ölümü, kısa yaşam beklentisi, herkesin erişemediği sağlık hizmetleri, açlık, salgın hastalıklar ve savaşlar; halkı bitip tüketiyordu.
Böyle bir geçmişe tabii ki kimse geri dönmek niyetinde değildir, ama geçmişi hayal ederken, bunları hesaba katmayanlar, geçmişi tozpembe hayallerle kafalarında kurguluyorlar ve hayallerine özlem duyduklarını kavrayamıyorlar. Bu yüzden tarihçilerimize de önemli görevler düşmektedir. Tarihi anlatırken, sadece zaferleri anlatmakla yetinmeyip, o dönemde normal halkın gündelik yaşamını ve bu yaşamın sıkıntılarını da anlatmaları ve halkımızı bu konuda da aydınlatmaları gerekiyor.
Ülkemizde endüstrileşme sürecinin gecikmeli olarak başladığı, sorunsuz bir süreç olmadığı ve hâlâ devam ettiğini göz önüne almak lazım. Örneğin kırsal bölgelerden büyük şehirlere göçün ardında endüstrileşme yer almaktadır.
Almanya’da 19.yüzyılın sonları ve 20.yüzyılın başlarında işçiler için ilk hastalık (1883) ve kaza sigortaları (1884) ortaya çıktı. Bu sayede birçok insanın yaşam koşulları iyileşti ve yaşam süresi uzadı. İlk sosyal sigorta 1912’de kuruldu.
İkinci Dünya Savaşına katılan ülkelerde, özellikle Almanya’da, genç erkekler savaşta öldüğünden doğumlarda azalma oldu. Doğumların azalmasına yol açan bir başka gelişme ise “doğum kontrol hapının” icadıydı. Buna paralel olarak tıbbi gelişmeler yaşam süresinin uzamasına yol açtı ve insanlık tarihinde ilk defa “ileri yaşlılık” olgusu kitlesel bir olgu olarak ortaya çıktı. Öte yandan eğitim olanakları ve meslek edinme olanakları çoğaldı. Eğitim ve meslek olanaklarındaki artışın etkisi yaşam koşullarına yansıdı. Yaşam koşullarında meydana gelen iyileşme, yaşam standardının yükselmesine ve yaşam süresinin uzamasına katkı sağladı.

 
Bütün bunlar aynı zamanda “aile” kavramının da değişimine yol açtı. Büyük aile giderek azaldı, yerine “çekirdek aile” dediğimiz, genellikle “ebeveyn ve 2 çocuktan” oluşan küçük aile türü geçmeye başladı. Buna ek olarak boşanma sayıları da arttı. Boşananların yeniden evlenmesi ile “patchwork aile” yaygınlaşmaya başladı. Yüzölçümü küçük evlerde oturan ve ebeveynin ikisi de çalışan bu ailelerin, bakıma muhtaç yaşlısına bakabilmesi için gereken olanaklar ise git gide azalmaktadır.
Yukarıda anlattığım gelişmeler bugün bizim toplumumuzun da bir gerçeğidir. Eğitim ve çalışma olanakları yaygınlaşmakta, kadının çalışma yaşamına katılımı desteklenmekte, yaşam süresi uzamakta, köyden kente göç devam etmekte, bakıma muhtaç yaşlılar çoğalmaktadır. Bu gidişatı geri çevirmek veya durdurmak mümkün değildir. Ok yaydan çoktan çıkmıştır. Endüstri ülkesi olma yolunda attığımız her adım, bizi biraz daha refaha yaklaştırırken, yaşlılık da yaygın bir olgu olarak toplumdaki etkilerini göstermektedir. Özellikle yaşlılıkta bakıma muhtaçlık artık ailenin sorunu olmaktan çıkmış, toplumsal soruna dönüşmüştür. Bu yüzden “muhakkak “Bakım Sigortası” olmalıdır.


Anahtar Kelimeler : İsmail Tufan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Eyl%C3%BCl%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı