SICAK HABER
27 Eylül 2018 16:00
-A +A
Polat Bilici

Polat Bilici

BANA ÖLDÜ DEMEYİN…

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne hanımdır.
8 yaşına kadar doğduğu köy olan Kırtıllar Köyünde yaşamış, sonrasında ailesi ile birlikte İbikli Köyüne yerleşmişlerdir.
12 yaşındayken annesi Döne'yi kaybetmiştir.
Babası Yozgat'ın Kırıksoku Köyünden Arzu isminde bir kadınla evlenince bir süre bu köyde yaşadıktan sonra Yozgat'ın Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir.
İlkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi.
Babası ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile türküler söylemeye başladı. Etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu söyler "Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız" diye ifade ederdi.
Kırşehir ve ardından 2 yıl da Kırıkkale'de bulunduktan sonra 1957 yılının sonunda İstanbul'a gelerek "Neden garip garip ötersin bülbül" adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle ilk plâğını çıkardı.
2 yıl İstanbul'da çalıştıktan sonra Ankara'ya yerleşip sahne hayatına burada devam eder. 1962'de İzmir Narlıdere'de askerliğini yapar.
Askerliğini yaptıktan sonra Ankara'da çalıştığı gazinoda Leyla isminde bir kızla tanışır ve hemen evlenir. Babası bu evliliğe şiddetle karşı çıkar ve uzun yıllar bu sebepten dolayı görüşmezler.
Döne ve Canan adında iki kız ile Hüseyin adında bir erkek çocukları olur. 7 yıl evli kaldıktan sonra 1970 yılında ayrılırlar. 1978 yılında alkol ve sigara kullanımından dolayı parmaklarından felç geçirir ve işsiz kalır.
Kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya gidip tedavi olur. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri dönmüştür.
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel zamanında kendisine sunulan "Devlet Sanatçılığı" unvanını "Ben devletin değil milletin sanatçısıyım diyerek kabul etmemiştir.
Halk bu tavra destek vermiş ve Neşet Ertaş âdeta yaşayan bir efsane olmuştur. Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilmiştir. 
25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş, bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutulmuştur. Hayatı ve eserleri Doç. Dr. Erol PARLAK tarafından iki ciltlik bir kitap halinde yayımlanmıştır.
25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de tedavi gördüğü hastanede ileri evrede prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.
Cenazesi Kırşehir Bağbaşı Mezarlığında toprağa verilmiştir.
Mezar taşında ''Sakin ol ha, insanoğlu.
İncitme canı, her can bir kalp, Hakk'a bağlı.
İncitme canı, incitme.'' yazılıdır.
Neşet ERTAŞ’ın adı Kırşehir'deki caddelerde, okullarda bulunmaktadır, ayrıca babası Muharrem ERTAŞ’la birlikte bir de anıtı bulunuyor.
Dünyada robot heykeli yapılmış ilk saz sanatçısıdır. 
Mekânı cennet olsun.


Anahtar Kelimeler : Polat BİLİCİ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı