4 Eylül 2018 16:01
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

Batıya Bakmaktan Boynumuz Ağrıdı

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

VELİ DOĞRU
     Kaç devirdir bilinmez medeniyetleşme adı altında batıya bakıp da durmaktayız. Hâlbuki az bişey kafamızı kaldırıp özümüze bakabilsek göreceğiz ki o aradığımız medeniyetten çok daha iyisi Türk-İslam medeniyetinde mevcuttur. Sokakta ki hayvanları bile düşünüp sokağa kap koyan medeniyete sahipken neden bizler hayvanlara işkence ederek muamele gösteren millete medeniyet diye bakıp duruyoruz?
       Mesela Peygamber Efendimizin (sav) hayatına bakıp ondan örnekle evdeki tabak çanak vs eşyaları temin etme vakfını kuran bir medeniyetin yüzyıllarca kast sistemiyle yönetilen bir toplumda ne işi olabilir dostlar. Böyle bir medeniyetin çocuklarına bu yapılmaz. Hakikat de medeniyette bizim özümüzdedir Evvelâ neyi aradığımızı bilmemiz lazım. Bizim özümüz batıda değil Türk-İslam bütünlüğündedir. 
      Batıda teknoloji dediler Gümüş Sanayi Projemizden olduk. Batıda medeniyet dediler özümüze geri dönülmez bir darbe vurdular. Batıda müzik dediler gönülden gönlümüze seslenen müzikten olduk. Anlayacağınız uygarlığımıza darbeyi vurdukça vurdular. Daha da vurmaya devam ediyorlar ve devam edecekler. 
       Değerli Üstadımız Nuri Pakdil kitabında diyor ki "Hastalıklı insanların yurdu Batı! Görünüşü sağlıklı ama içi inmeli bir toplum" şimdi aziz okuyucular biz hastalıklı bir toplumuyuz sizce? Bulunduğumuz konumu Üstad hastalıklı olarak nitelendiriyor. Bunun muhasebesini içsel dünyamızda sağlam bir şekilde yapmamız gerekmektedir.
   Şundan çokça eminiz ki Batıda aradığımız medeniyetin katlarca daha iyisi bizim Türk-İslam  medeniyetimiz de mevcuttur. Peygamber Efendimiz hayatını anlayabilme kabiliyetine erişebilirsek bunu çok daha iyi kavrayacağız. Çünkü Resulullah'ın hayatı bir inancın hangi yöntemlerle gerçekleşebildiğinin somut örneğidir. Baştanbaşa naif bir medeniyeti içinde barındıran İslamiyet ve onun vücut almış biçimi Peygamber Efendimizdir. 
     Birlik olup dirlik içerisinde İslam’a biat etme bilincini kavramalıyız. Türk-İslam medeniyetini anlayıp hayatımızla özdeşleştirmeliyiz. Ancak bunları yaptığımız vakit o boyun ağrısından kurtulabiliriz. Özümüze dönüp tüm dünyaya hakiki medeniyetin İslam ile olduğunu gösterebiliriz.
 

Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı