20 Ekim 2018 15:15
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

BEKLEYİŞ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
          Çok hastaydı. Şiddetli ağrılar çekiyordu. Dayanamadı sancılara ve doktora gitmeye karar verdi. Aslında doktora gitmeyi sevmezdi. Telefon ederek hastaneden randevu aldı. Mütehassıs doktorlardan adını daha önce duyduğu çevresinde tavsiye edilen bir doktoru seçti. Saat 10.00’a randevu verildi. ‘Ne güzel’ dedi kendi kendine. Eskiden olsa sabahın köründe hastaneye gitmek zorunda kalacaktı. ‘Toplum olarak çağ atlamaya başladık’ diye sevindi.
        Saatinden on dakika önce polikliniğin önünde hazırdı. Koridorda bulunan doktorun kapısının karşısındaki bir yere oturarak beklemeye başladı. Bir yandan da kapıyı izliyor ve adının çağırılmasını bekliyordu. Kendisiyle birlikte, hatta daha önce gelmiş bekleyen birçok hasta vardı. Randevulu sistemde ne diye bu kadar kişi aynı anda bekler ki diye düşündü kendi kendine. Herkes randevu saatine yakın gelmeliydi aslında.
Hastaneye geldiğinden midir nedir sancıları azalmıştı. Yine de ara sıra az da olsa ağrıları ve sancıları aniden bir balyoz vuruşu gibi şiddetleniyordu. Sancı böğründen başlayıp yavaş yavaş genişleyerek vücudunu sarıyordu.
Koridordan gelen bir hemşire doktorun kapısını tıklattı. İçeriden başka bir hemşire kapıyı açtı. Gelen hemşire içeriye girdi. Biraz sonra çıktı ve hastalar arasında oturan birini yanına alıp doktorun odasına tekrar girdiler. Saatine baktı. Randevu saatini beş dakika geçmişti. Şimdi çağırırlar herhalde diyerek beklemeye devam etti. Hastalardan birisi yerinden kalktı ve hastane içinde başka bir yere doğru gitti. Yanında bir güvenlik elemanı ile geldi. Kapıyı tıklattılar. Oysa kimse çağırılmamıştı henüz. Hemşire kapıyı açtı ve hasta ile güvenlik elemanı içeriye girdi. İçerisi kalabalıklaşmış olmalı diye düşündü. giren çıkmıyordu. Saatine baktı. Randevu saatini yarım saat geçmişti. Bekleme uzadıkça sancıları şiddetlenmeye başlamıştı.
Koridordan hızlı adımlarla gelen muhtemelen pratisyen bir doktor izlemekte olduğu kapının önünde durdu. Kapıyı tıklattı. Hemşire onu da hemen içeri aldı. Pratisyen kapıdan çabuk çıktı ve hastalardan en son geleni kolundan tutarak içeri soktu. Bunlar tanıdıkları olan hastalar olmalı diye düşündü. Saatine baktı. Randevu saatini elli dakika geçmişti.
Bu randevu saati uygulaması çok güzel, lakin pek uygulanmıyor galiba diye düşündü. Aslında komşusunun kızı da üst katta bir poliklinikte hemşire idi. Onu önceden arasaydı böyle olmazdı belkide. Birilerini araya koyup diğerlerinin hakkını çiğnemek olacak iş değildi. Bunu yapmayı kendine yediremediği için sırasının gelmesini bekliyordu. Saatine baktı. Randevu saati geçeli bir saat olmuştu. Bu kadar da aksama olmaz diye düşündü.
Ayağa kalkıp kapıya doğru yürüdü. Hemşire kapıyı açıp başka birini çağırmak için adını seslendi. Hemşire hanım, diyecekti tam hemşire adamı omzundan geriye doğru itti. Sıranızı bekleyin gelince çağıracağım, dedi ve gelen hastayı içeri alıp kapıyı kapattı ve kilitledi.
<İçeri giren hastalar bir bir çıkıyordu. Bir türlü adını çağırmıyorlardı. Saatine baktı ve bir buçuk saat geçtiğini anladı. Sancıları artmaya başladı. Oturduğu yerde acı içerisinde kıvranıyor, bir an önce çağırılmak için dualar ediyordu.
Saat 12.00 olmuştu. Hastaların yarıya yakını hala bekliyordu. Biraz sonra kapı açıldı. Hemşire ‘Muayeneler öğleden sonra devam edecek, kalan hastalar saat bir buçukta gelsin’ diye seslendi. Adam böğrünü tutarak yerinden doğruldu. ‘Ne kadar da güzel, çağ atlamışız. Binalar ve randevu sistemi çok güzel ama buna uyacak vicdanlı insanları yetiştirmeyi unutmuşuz.’ Diye söylene söylene evinin yolunu tuttu.
Öğleden sonra hastaneye geri geldi mi gelmedi mi meçhul!
 
 


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı