4 Mart 2019 15:01
-A +A
Mustafa Yavuz

Mustafa Yavuz

Bilim Teknoloji ve Çevre

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerliyor . Bilim insanlarının deyişine göre son on yılda bilgisayar teknolojisi desteğiyle bilim alanındaki gelişme on bin katına ulaşmış.
İnsanlar Mars'a yerleşmeyi,koloni kurmayı,Ay' da sebze yetiştirmeyi,diğer gezegen ve uydularda yaşam koşullarını araştırmayı hedef koymuşlar. Saatte iki yüz bin (200.000) ile dört yüz bin km hızla giden uzay araçlarını gerçekleştirmişler. Adını dahi bilmediğimiz yıldızlar, uydular mercek altında.
Bilgisayar konusunda sınırsız denilebilecek hafıza gücünü elde ederek, bilgi- işlemde sınır tanımıyorlar.
Ulaştırmada tüp teknolojisi ile sürtünmesiz aşırı hızlı gidebilen araçlar deneme aşamasını geçmiş,uzak mesafeler artık yakın olmuştur. Teknoloji az çok , eninde sonunda bizlerin de kullanımına sunuluyor . Geriden de olsa teknoloji sayesinde yeni buluşları öğreniyor, satın alıyor kullanıyoruz.
Dünyanın teknoloji tecrübesinden ders alıyor muyuz? Yoksa gelişmiş ülkelerin terk ettiği teknolojik atıkların kullanıcısı mı oluyoruz.
Örn: Gelişmiş ülkeler dediğimiz ülkeler nükleer enerji santrali ,termik santralleri gibi ,karbon salınımlı santrallerin yerine enerjilerini temiz enerji dediğimiz Güneş Enerjisinden sağlamaya başladılar .
Bu bize örnek oluşturmalı ve tüm enerji yatırımlarımızı Güneş Enerjisine, rüzgar enerjisine kanalize etmeliyiz.
Çevre ile uyumlu ,doğa dostu olmak zorundayız.' Kaş yapayım derken göz çıkartmamaya' özen göstermek ,doğamızı bizden sonraki nesillere aktarmak mecburiyetindeyiz. 
Aksi taktirde gelişmiş teknoloji ile doğayı tahrip etmek o kadar kolay ki.. Aylar içerisinde bir gölü kurutabilir, Oradaki binlerce yılda meydana gelmiş bitki ve hayvan - canlı- yaşamını yok edebilirsiniz. Seyfe Gölü örneğinde olduğu gibi.
Eylül ayından beri tarımsal amaçlı bir damla su kullanılmıyor ,ama yine de Seyfe Pınarları kupkuru . Oysa ki bu sene bol yağış oldu.diğer pınarlar canlandı. Bizde ise Mucur Belediyesi Kuyuları 12 ay 24 saat milyonlarca ton suyu çekmeye devam etti. 
Demek istediğim biz teknolojiyi yanlış kullandık. Bir tarafı kollarken doğanın yok olmasına seyirci kaldık. Artık Seyfe'de kamış, saz,balık, sülük vb yok. Halbuki Seyfe'nin suyunu alırken Seyfe'ye de Yamula Projesinden de su takviyesi yapabilir Seyfe'deki Doğa tahribatı- katliamı önlenebilirdi.
Seyfe Gölü gibi bir sulak alan-doğal yaşam alanı Dünyanın dikkatini çekti ( RAMSAR ) alanı ilan edildi, 1 .derece sit alanı ilan edildi amma ne yazar. 
Bir bizimkiler anlamadı maalesef.
 

Anahtar Kelimeler : Mustafa YAVUZ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
2. Lige 3 Puanla Başladık!

2. Lige 3 Puanla Başladık!

14:44 2 Eylül 2019
Kara Rapor yayınlandı!

Kara Rapor yayınlandı!

17:01 20 Ağustos 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Eyl%C3%BCl%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı