SICAK HABER
29 Eylül 2018 16:02
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

BİR BAŞKA AÇIDAN NEŞET ERTAŞ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
Kırşehir‘in bağrından kopmuş, Türkiye’ye mâl olmuş,  türküleriyle yaşamaya devam edecek olan abdal kültürünün son temsilcisi sayılabilecek bir ustadır Neşet Ertaş. Herkes benzer şeyleri tekrarlayıp dururken hakkında biz başka bir açıdan bakmaya çalışalım. Bakalım ne çıkacak?
Yavru hayvanların annelerinin yanında ve korumasına ihtiyaç duymaları misali önce Muharrem Ertaş'ın kanatları altında palazlanmaya başladı.
Etek giydi ve düğünlerde köçeklik etti. Aldı eline sazı ve güzele olan hasretini ve aşkını  anlatmaya başladı. Öylesine hissederek ve yaşayarak söyledi ki önceleri ‘Düğmeleri aç da gel’ dediği güzelin düğmelerinin açılmış halini bile hayalinde gördü ve yaşadı. Sarhoş olmadan sarhoşun halini anlayıp söyleyemezdi elbette.
Toplumun yaralarına parmak bastı bazen. Sosyal yapıya ve kültürel yozlaşmaya karşı durdu ve bunlarla beraber maneviyatı da aradı. Git gellerle devam eden hayatı bir süre gönlündeki çalkantılarla devam etti. Hepimizi temsil ediyordu aslında. Tüm içindekileri türkülerine yansıttı.
Zirvelere geldiğinde karmaşık bir ruh hali ile birlikte olgunlaşmanın da ilk emarelerini türkülerinde aksettiriyordu. ‘Yar imiş meğer’ derken bu arayışında bazı ışıklar görüyordu. ‘İncitme canı incitme’ sözleriyle insanlığının yükselmeye başladığı anlaşılıyordu.
Bu noktalara gelene kadar arayışları devam ediyordu. Bu bir süreçti ve Kırşehir ilinde köylerde başlayan bu hayat olgunlaşarak pişiyor ve gurbet elleri bu yükselişi belki de daha da körüklüyordu.
Sıla hasreti ve çekilen hastalıklar bu büyük üstadı daha da olgunlaştırırken ‘Şirin Kırşehir( diyerek memleket özlemini zirvede bir söylemle haykırıyordu.
Olgunluğu arttıkça Neşet Ertaş’ın mütevazılığı de artıyor, bazıları gibi gurur ve kibir bataklığına düşmüyordu. Bu da onun iç dünyasındaki gelişmelerin yükselişiyle birlikte sürdüğünü gösteriyordu. Erkek köçeklikle başlayan sanat hayatını zirvede tamamlamıştı.
Kırşehir ili onu örnek almalı ve onun gibi yükselmeyi bilmelidir. Gurura, kibire kapılmadan; mütevazılığı elden bırakmadan olgunlaşarak pişmeli; hiçbir canı incitmeden yaşamalıdır ki diğerleri ‘Ne yaşamış, ne yaşıyor, ne yaşar'.
Selam olsun sana Kırşehir ilinin gururu iftiharı.
 


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı