20 Ağustos 2018 16:00
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

Bir Muhabbettir Kurban

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Bizleri tüm insanlığı kucaklayıcı, bütünleştirici, kavuşturucu mübarek kurban bayramına ulaştırdığı için Rabbimize hamd olsun. "Kurban" dilimize arapçadan gelip dilimize anlamlı bir şekilde yerleşmiştir. Kurban kelime manasıyla "Allah'a yakınlaşma" anlamına gelir. Yani Kurban Bayramı  Allah'a yakınlaşmanın bayramı birlik olmanın bayramı affolmanın bayramı demektir. Hacı amcanın diyimiyle beraatı almanın bayramı. 
 
   Kurban Bayramında sizlerden isteğim bilhassa evinizde misafir varsa veya çocuklu bir aile ise kurbanı evde kesmenizi önemle tavsiye ederim. O heyecanı o sevinci çocuklar görsün ve anlasın.  Anlasın ki diğer nesle anlatabilesin. Mesela kurbanı eda ederken bir damla da kan bırakın burnunun üstüne. Bırakın yakın olsun kurban yerine o ibadeti görsün ki tatsın çocuklar. 
 
     Kurban kesildikten sonra ilk önce etrafımızdaki ihtiyacı olanlardan başlayalım eti dağıtmaya. Sonra eşi dostu çağırıp şöyle o Kurban Bayramının güzelliğini bir ortamda buluşarak tadına varalım. Eskiler şöyle dua edermiş. "Allah muhabbetimizi artırsın" işte oracıkta bu dua devreye girer bizim aklımızda olmasa da muhabbeti artar insanın böyle bayramlar da.
 
    
    Bir mübarek demiştir ki; "Hüner kalbi mahzun olanı sevindirmektir". Bu hikmetle etrafımızda gördüğümüz mahzun insanları görüp gözetip sevindirmeyi bu bayramda fırsat bilelim, belki şefaate vesile olur. Ne mutlu mahzun bir kalbi sevindirme nasibini erişebilene. 
 
  Kurban etini dağıtma işini de şu hadiseyle açıklamak isterim. Allah Resulü bir Kurban Bayramında Hz Aişe validemize sorar ne kadar et kaldığını sorar. Hz. Aişe validemiz bir kürek kemiği kaldığını söylemesini üzerine; Peygamber Efendimiz desene kürek kemiği hariç hepsi bizim oldu. Dostlar kestiğimiz kurbana başta çevremizdekiler olmak üzere herkes ortakdır. Ona göre muhasebemizi yapıp ibadetimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışalım. 
 
   Rabbim bu bayramın mübarekliğinden hakkıyla nasiplenmeyi nasip etsin. Bayramlarda  ki birliğimizi daha da arttırıp daim eylesin. Selametle

Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı