23 Temmuz 2019 16:29
-A +A
Seda Kızıltepe Baysal

Seda Kızıltepe Baysal

Bir Şehrin Belleği!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı.

 
Bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı…
Kırşehir'de bu görevi zor şartlar altında mesai mefhumu gözetmeksizin icra etmeye çalışan tüm meslektaşlarımın günü. 
Sabahın erken saatlerinde Kırşehir cadde ve sokaklarını arşınlayarak Kırşehir halkına yerel olduğu kadar ulusal anlamda da haber aktarımı yapan tüm arkadaşlarıma kolaylıklar dileyerek yazıma başlamak istiyorum. 
Kırşehir'de yerel medyadan bahsedecek olursak… Bu işi uzun yıllar yapan ve her sabah etik ahlak ilkelerine uymak üzere bilgisayarımın başına geçen biri olarak mesleki zorluklardan ve güzel yanlarından bahsedeceğim. 
Birçok yazımda Kırşehir küçük bir şehir diye yazmışımdır. Evet. Çünkü Kırşehir protokolü ile sokakta, caddede her an her dakika karşılaşma fırsatı bulabilir, ağzından alabileceğiniz bir tek kelime ile sayfalar dolusu haber ve makaleler yazabilirsiniz. 
Bu iyi bir şey aslında. Fakat gazeteci iseniz özel yaşam diye bir kavramınız kalmıyor esasında. Neden mi. Çünkü gazetecilik başlı başına bir aşk. Bu işi zevkle yapıyorsanız zaten yıllarca başaracağınıza inananlardanım. 
Kuşkusuz kentlerin sembolleri gibi hafızaları da vardır. Kırşehir'in tarihi ve kültürel dokusunu tanıtan birçok köşe yazısına denk geldik birçoğumuz. Fakat bizler öncelikle kentimizin bu yapısına hayranlıkla bakarak bu şehrin tanıtımını yapmak görevini de üstlenmeliyiz. Bananeciliği bir kenara bırakıp bize verilen bu sorumluluğu başarı ile omuzlarımızda taşımalı Kırşehir dendiğinde yüreğimiz titremelidir. 
Kimi şehirler yer altı zenginlikleriyle kimileri de lezzetleriyle bilinir. Kentlerin hafızasını ise o şehirlerin ilk yaşayanları, ilk iz bırakanları oluşturur. ‘İlkleri’ gerçekleştirenler bir bakıma kültürel miras oluşturur...
Şehirlerin hafızalarını oluşturan bir başka unsur da gazetelerdir. Kırşehir'in de rehberi ve hafızası yerel medyadır kuşkusuz. 
Bu noktada ilk olarak tohumlarını 11 Kasım 2005'te atan ve geçen uzun yılların ardından Kırşehir halkına tarafsız ve objektif kaynaklardan haberler sunan Çınar Kırşehir Gazetesi görevini başarı ile uzun yıllar sürdürecektir şüphesiz. 
Basın camiasındaki başarısını ülke defalarca kanıtlayan Çınar Kırşehir, kentin her alanda gelişim göstermesi için klasik yayın organlarının aksine ‘sorumlu gazetecilik’ anlayışını her sayfasına yansıtmayı ilke edinmiştir çünkü. 
Bu kitleye ulaşmak ve halkın teveccühünü almak büyük emek işi. Emek, güven ve inovasyon birleşince ortaya da bu tablo çıkıyor. Teknolojinin son nimetlerini gazete ile buluşturan Çınar Kırşehir, birçok konuda bir ilk ve örnek olmaya da devam ediyor. 
Bu başarının sırrını da sizlerle bugün paylaşayım istedim ayrıca. Bizler inanarak yola çıktık. Yoldaki engelleri mesleki aşkımızla bir bir aşarak bugünlere geldik. Arkamızda her zaman yüreğimde Kırşehir sevdası olanlar ile bizdeki meslek aşkı oldu. Yılmadan, yenilmeden kısıtlı kent gündemine rağmen Kırşehir halkını tarafsız ve objektif bir şekilde aydınlatmaya çalıştık. 
Kırşehir'de yerel gazeteciliğin en can alıcı yanı, yaptığınız ve internet sitelerinizde yayınladığınız haberin veya yazdığınız bir köşe yazısının olumlu ya da olumsuz dönütlerini hemen alabiliyorsunuz. Bu insanı oldukça heyecanlandırıyor Kırşehir'de. Hele bir de olumlu tepkiler almak, oldukça keyifli ve insanı adeta daha çok motive ediyor. Olumsuz tepki aldığınızda da yıkılmıyorsunuz ve ben bunu başarırım edası ile yeniden alıyorsunuz kaleminizi elinize. En önemlisi, Kırşehir'de gazeteciyseniz eleştiriye açık hale geliyorsunuz. Çünkü Kırşehir'in küçük bir kent olması hasebiyle, okuyucularınızla sokakta, kafede, çarşıda, pazarda hatta ev oturmalarında bile yüz yüze gelebiliyorsunuz.
Zor iş aslında. Yıpranıyorsunuz fakat yıllarca verdiğiniz emeğin boşa gitmediğini gördüğünüzde geçen yıllara inat beyniniz tamamen yeni bir haber için odaklanıveriyor. Kendinizi geliştiriyorsunuz. Hatta geçenlerde çok sevdiğim eski meslektaşlarımla yaptığım bir sohbette gazeteci olmanın Alzheimer'e bile iyi geldiğini söylediğimde arkadaşlarım bana güldüler. Gerçekten öyle. Bir kentin koca bir belleğini beyninizin bir köşesinde saklayabiliyorsunuz. 
İstenilen anda veya istediğimizde arşivinizi kurcalayıp çıkarıyorsunuz bilgileri. Bazen pes ettiğiniz anlar olmuyor mu elbette oluyor. Sinir sisteminiz bazen alt üst oluyor. Ancak öyle anlar var ki bu haberi ben yaptım diye gururlandığınız, yüzlerce yorum yapılan köş yazınız ve tebrik telefonları sizi bu işe tekrar teşvik ederken en baştan mesleğinizi sahipleniyorsunuz. 
Sabır, güven, sakin bir kafa yapısı, başarılı ekip arkadaşları ile işe başladığınız, beyninizin alt üst olduğu ve üçle beşi dahi toplayamaz hale geldiğiniz bir gün sonu düşünsenize. Gel de sevme bu mesleği. 
Velhasıl yerelde gazeteci olmak; tam bir işini sevme, özveri ve çelik gibi sinir sistemi istiyor.
 
 
 
 
 
 
 

Anahtar Kelimeler : Seda Kızıltepe Baysal,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/13%20Aral%C4%B1k%20Cuma-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı