1 Nisan 2019 14:52
-A +A
Seda Kızıltepe Baysal

Seda Kızıltepe Baysal

Bitti Seçim, Başladı Geçim

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Evettt… Kırşehir bir yerel seçimi daha geride bıraktı. Adayların amansız yarışının ardından Kırşehir halkı son sözünü 31 Mart Pazar günü sandık başına gitti.
Sabah 08.00'da başlayan oy kullanma işlemleri akşam 17:00 itibarı ile sona erdi.
Tüm Kırşehir ekran başına kilitlendik. Kırşehir ne olacak? Seçim sonucu ne zaman açıklanacak? Derken Yüksek Seçim Kurulu'nun izninin ardından ekranlara sandık sonuçları birer birer düşmeye başladı.
Kırşehir'de üzülen taraf da sevinen taraf da oldu elbette. Ancak kazanan her zaman Kırşehir olmalıydı!
Gecenin geç yarılarına kadar sadece Kırşehir'i değil tüm ülkeyi yakından takip ettik. Türkiye'nin nazar boncuğu Kırşehir'de coşku dolu etkinlikler düzenlendi.
Sabah saatlerinde başladı tekrar geçim derdi. Herkes erken saatlerde yola koyuldu. İşyerlerinde de günün tek ana maddesi seçimdi ancak akşam eve giderken ekmek götürme telaşı ile başladı herkes işine.
Aslında hayatın kendisi bir siyaset, hep bir tercih yapmaktan yana tavır ortaya koyarız. Aldığımız kararlardan kimi zaman mutlu kimi zaman ise mutsuz etse de hayat bir şekilde akışında devam ediyor.
Ancak önemli olan İşte o karar aşamasına gelene kadar geçen süreç içerisinde yaşananlar. Kimi zaman kırgınlıklara neden olan süreç, netice itibariyle bir tarafından lehine sonuçlansa da aslolan nezaket kuralları içerisinde kalabilmek.
Her seçimde olduğu gibi bu seçimlerinde kazanan ve kaybeden tarafları oldu. Nitekim bu seçimler benliklere kazınacak birçok gelişmeye de tanıklık etti. Bunların her biri vatandaşın hafızasında yer ederken, seçim sonrası yaşananlar da bir o kadar dikkat çekiciydi. Bunu birkaç cümle ile örnekleyecek olursak, “Hani Deprem Olur Artçıları Devam Eder” işte tamda böyle. Şu aşamadan sonra ne söylenirse söylensin sonucu değiştirmeyecek ancak nezaket kurallarını elden bırakmadan eleştirimizi yapmamız lazım.
Öz eleştiri yapmak lazım en başta. Kazanan tarafın artıları neydi, vatandaş neden bu yönde ilerledi. Peki kaybeden taraf nerede yanlış yaptı. Sadece Kırşehir için değil bu cümlelerim. Tüm Türkiye sandık başına gitti ve seçmen sandıkta kendi kararı ile başbaşa kalarak verdi kararını.
Binlerce seçmen sandıktaydı Pazar günü öyle değil mi? Halkın iradesini, doğru veya yanlış kararını gördük sonuçlarda. Belki pişmanlık yaşanmıştır sonuçları görünce, veya bir oh çeken olmuştur. Bunu hepimiz biliyoruz.
Üzülenler, sevinenler, ağlayanlar, ne olursa olsun yanındayız mesajı verenler sabah 08.00'da artık seçimi bırakıp geçim derdine düştü gördüğümüz kadarıyla.
Çünkü vatandaş evine ekmek götürme telaşında. Elbette gündemimiz seçimdi.
Fakat 31 Mart geride kaldı. Geçim derdi yine gündeme damgasını vurdu.
Sağlıcakla kalın.
 
 
 


Anahtar Kelimeler : Seda KIZILTEPE BAYSAL,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı