16 Nisan 2018 16:11
-A +A
Ceyhan Demir

Ceyhan Demir

Bölükbaşı’nın Eşeği

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

GÜZ GELİNCE BİR FERİK DAHA ALACAK
Yıl 1968. 
Kırşehir’in Mucur ilçesinde kaymakam vekiliyim. İnaç köyünde yangın duyumu aldık. Beraberimizdeki yangın söndürme aracıyla hızla köye ulaştık. Köyün en yoksulu olan çobanın evi yanmış. Yufka ekmeği yaparken ocağa ekin saplarını kontrolsüz süren gelin, çocuğu ağlayınca ona süt vermek için odaya gittiğinde, ocaktaki ateş ekin saplarından oluşan yığına, oradan da dama sıçramış. Köylüler evdeki eşyaları boşaltıp toprak damı yıkarak biz gelmeden yangını söndürmüşler.
Kusurlu davranışıyla yangın çıkardığı için çok üzülen, belki de akşam eve gelince çobandan yiyeceği dayağı düşünen gelin korkudan bayılmış. Gelini, Kaymakamlık aracıyla Kırşehir Devlet Hastanesi’ne gönderdim. Şoförüm Mehmet Fidan’a biraz para vererek gerekirse ilaçlarını da almasını söyledim. Gelinin suçlanıp dayak yememesi için bir çare bulmalıydım. Yüzyılların yaşamıyla oluşan güzel bir geleneğimiz var. Yangınlarda halkımız yardımlaşmayı sever. Önce kendim elimi cebe atıp para koyarak bir yardım kampanyası başlattım. Verilen yardımları listeleyip topladığımızda, yanan evin eski duruma getirilmesi için gereken paranın yaklaşık iki katı parayı görünce rahat bir soluk aldım. Gelin Hanım dayaktan kurtulacak, belki de kayınbabasından teşekkür bile alacaktı! Çünkü toplanan parayla ev onarılacak, artan para da yanına kâr kalacaktı.
Şoförüm henüz hastaneden dönmemişti. Köylülerden biri, çalkama (ayranın yerel ismi) içmek için beni evine davet etti. Muhtarla birlikte gittik. Bu kişi iri yarı ve çok güçlü olduğundan, Osman Bölükbaşı’nın Kırşehir’de düzenlediği parti mitinglerinde Bölükbaşı’nı arabasından kürsüye kadar omzunda taşırmış. Bu görev ona ilk başlarda büyük itibar kazandırmış. Ancak Bölükbaşı’nın siyasal etkinliği azalınca durum tersine dönmüş, itibarının azalması bir yana, halkımız bu kez kendisine, “Bölükbaşı’nın eşeği” lakabını takıvermiş. Bu olay gazeteci Hasan Pulur’un Milliyet gazetesindeki köşesinde de yer almıştı.
Davet sahibinin evindeki sofada yatak ve minderlerden oluşan konforlu bir oturma yeri hazırlanmıştı. Sanırsınız kral tahtı… Geçtim oturdum. Biraz sonra evden üç kadın çıktı. "Hoş geldiniz", deyip tokalaştılar. Davet sahibi yaş sırasına göre gelen hanımlardan ilkini eşi, ikincisini birinci feriği ve sonuncusunu da ikinci feriği olarak takdim etti. Eşini anladım, fakat diğerlerine neden “ferik” dediğini kestiremedim. Çünkü kendi memleketimde tavukların biraz büyümüş civcivlerine ferik deniliyordu.
Çalkamaları içtik. Arkasından çay geldi ve sohbet koyulaştı. Ev sahibinin konuşkan, konuksever ve övünmeyi seven bir kimse olduğu belliydi. Bir ara, “Kaymakam Bey, bu yıl ekinler çok iyi. Elime iyi para geçecek. Karşı köyde güzel bir kız gördüm. Güzün harmanı kaldırdığımda bu kızı üçüncü ferik olarak alacağım” demez mi? Ancak o vakit feriğin, nikâhsız eş, yani kuma olduğunu anlayabildim. İlk eş tavuk, sonrakiler ise piliç anlamındaki ferik! Oh, ne ala memleket, parası olana istediği kadar ferik serbest!
O tarihte ben henüz bekârdım ve evlenmek için para biriktiriyordum. Köylü yurttaşımıza biraz kızgınlık ve biraz da hasetten olacak, ”Yahu ben kaymakamım, daha hanımım yok, sen ise üçüncü feriği düşünüyorsun. Ayıp değil mi?” diye çıkıştım. Bu sözümü duyunca çok gururlandı. Öyle ya, kaymakam daha bir eş edinememişken kendisi dördüncü eşi alacak varlığa sahip bulunmaktaydı. O sevinmesin de kim sevinsin?
Bu sırada Şoför Mehmet ile Gelin hanım hastaneden döndüler. Tedavisi tamamlanan gelinin korkusu henüz geçmemişti. Toplanan paraları kendisine teslim ettim. Muhtara, ”Çoban gelince selamımı söyle. Geline dayak atarsa köye gelir hesabını sorarım ve topladığım parayı da geri alırım” diyerek köyden ayrıldım.
 

Anahtar Kelimeler : Ceyhan DEMİR,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı