17 Nisan 2018 16:12
-A +A
Senem Güler

Senem Güler

Bozkırda Bir Gün!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

         Ülkemizin her köşesi cennet deyimi ya da sözü artık çok bildiğimiz ve kullandığımız bir söz olsa da, gerçekte bunun ne kadarını deneyim ettik acaba?
         Bunu düşündüğüm günden beri geziyorum köy köy, bucak bucak, ama burada sizlerle paylaşımım biraz anlamlı olmalıydı. Bu sebeple yazı yolculuğuma ilk Kırşehir’i almak istedim. Çok da güzel karar olduğunu yola çıkıp Köprüköy'ü gördüğümde anladım.
         Karakeçili mevkiindeki küçük bir köyden geçiyoruz. İstikamet ilk etapta Kaman ama öncesinde mola durağımızdaki, panoramik köy manzarası beni o kadar çok etkiliyor ki hemen ayrıntılı bakmaya ve incelemeye başlıyorum. Uzakta bir köprü var ve belli ki çok eski. Buram buram tarih kokuyor. Çeşnigir Köprüsü! Kızılırmak üzerinde bir Selçuklu eseri. Osmanlı Dönemi'nde Yavuz Sultan Selim Han’ın kullandığı ve hatta Mimar Sinan tarafından yeniden ihya edildiği yazıyor kaynaklarda.
         İlerliyoruz, Kaman'a geldik. Cevizleriyle ünlü bir de Japonların himayesinde olan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Bahçesi! Görülmeye değer bir bahçe ve buradan çıkan eserlerin sergilendiği müzesi gezi notlarımız arasında.
         Kırşehir'de geldiğimizde ilk durağımız Ahi Evran Türbesi oldu. Anadolu’daki Ahilik ve Esnaf Kültürü'nün ilk kurucusu üstadın türbesini ziyaret ettik. Bu teşkilatın Asya'dan, Anadolu'ya iş imkanı sağlamak için kurulmuş olduğunu söyleyebiliriz. Buradan en yakın meydandaki Cacabey Medresesi'ne geçebilirsiniz. Yine çok etkileyici bir yapı! İçerisinde eğitim odacıkları var ve şimdi camiye çevrilmiş kısmı da mevcut. Tarih olarak 1272 yılından Selçuklu eseri. Dönemin Kırşehir Emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından astronomi ve uzay bilimleri  araştırma merkezi olarak yaptırılmış. Muhteşem bir yapısı var. 800 yıllık medresenin içerisini bir rasat kuyusu, güneş, ay ve gezegenleri simgeleyen objeler süslüyor. Mutlaka görülmesi gereken harika bir eser. Sonraki istikametimiz Aşıkpaşa Türbesi oluyor. Yine bozkırın manevi iklimine uygun bir veli ve bir garib. Yaşadığı dönem 1333 tarihine, yani Selçuklu Dönemi'ne denk gelse de türbe mimari olarak tamamen mermerden yapılmış asimetrik uzun cepheli bir yapı. Mutasavvıf ve halk şairi olan Aşık Paşa bu türbede yatmaktadır.
         Gelelim Neşet Ertaş Usta'ya!
         Kırşehir’in yani bozkırın sevdalısı! Ömrü hayatında bu sevda uğruna şarkılar şiirler yazan bir garip, bir üstad. Kabrini ziyaret ediyoruz. En bilindik şarkısı Zahide'dir. Belki de ama bizim aklımızda kalan hep bozkırın tezenesi tabiri, dertli, içli bir halk ozanı olmasıdır. Türkülerini söylerken hep bir sıla hasreti, hep bir derdini anlatır gibidir değil mi? Hayatı  boyunca mücadele eden ve bir yerde duramayan köy köy, şehir şehir gezen dertli bir garip. Ruhu şad olsun.
         Yine günübirlik bir geziye Kent Parkı da sığdırdık.
         Kırşehir Belediyesi'nin çılgın projesi olarak tabir edildiğini duymuştum. Dedikleri kadar var. Şu dönem Lale  Dönemi! Park boydan boya laleler ile süslenmiş. Yürüyüş yolları, gençlik merkezi, ada cafe, resturantlar, köprüler ile İkizarası Deresi ihya edilerek yapılan proje gerçekten çok başarılı. Kırşehir'e bambaşka bir hava katmış, harika bir nefes arası için mutlaka uğrayın derim.
         Elbette yazacak çok fazla ayrıntı var ve devamını ilerleyen zamanlarda yazacağım ama bozkırda bir gün için inanılmaz bir şehir.
         Geç kalmayın!


Anahtar Kelimeler : Senem GÜLER ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Sinan Güler

00:23 18 Nisan 2018

Mutlaka gitmek istiyorum çok güzel
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı