27 Aralık 2018 16:15
-A +A
Vahit DOĞAN

Vahit DOĞAN

ÇEŞMİNAZ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Onun hikâyesi, kardeşim Türkân’ın 2010 yılının Aralık ayında öğretmen olarak görev yaptığı okuldaki sınıfta yapılan yılbaşı çekilişi ile başladı. Çekiliş sonucunda Türkan’a Nil isimli öğrenci çıkmıştı. Çekilişe göre ismi çıkan öğrenciye yılbaşı hediyesi alması gerekiyordu. Türkân, Nil’e ne alabileceğini düşünürken büyük bir mağazanın orta bölümünde sepetteki pelüş oyuncakları gördü. Bir anda onunla göz göze geldi ve işte bu, dedi. Ama o, o kadar çok sevimliydi ki, onu o kadar çok sevmişti ki, kendisine de aldı. Mağazada arkadaşı ve arkadaşının kızı ile birlikte alışveriş yapıyordu ve bir tane de o küçük kıza hediye etti yani toplamda üç tane satın aldı.       
Alp Tuğrul beşikteyken bir ses duydum. Bir de baktım içerden birisi geliyordu ya da ben öyle sanıyordum. O yanımdaydı. Bu resimde olduğu gibi masumca bana baktı. Ona bir isim vermeliydim. Küçükken kuzulara isim verirdik abimle... Onun ismi Çeşminaz olsun dedim. Bu isim ona öyle bir yakıştı ki ailenin bir ferdi oldu.      
Bodrum’a her gittiğimde Çeşminaz hemen yanıma geliyor, sesini duyuyorum. Alp Tuğrul büyüdü, Göktuğ da var artık aralarında. Tuğrul ona pelüş oyuncak diyor, ama o oyuncak değil. Oyuncak olsa bana şu şiiri okur muydu:                          
MASAL
"Çocuk gönlüm kaygulardan azade 
Yüzlerde nûr, ekinlerde bereket 
At üstünde mor kâküllü şehzade 
Unutmağa başladığım memleket   
Şakağımda annemin sıcak dizi 
Kulağımda falcı kadının sözü 
Göl başında padişahın üç kızı Alaylarla kaf dağına hareket."       
Çeşminaz, sen hep resimdeki gibi kal. Tuğrul ve Göktuğ çeksin bu dünyanın yükünü. Büyüsünler, sevinsinler, acıları da, saadeti  de, hayal kırıklıklarını da yaşasınlar. Onların kalpleri adaletin, vicdanın sesi olsun. Erdemli yaşasınlar, belki bir müzisyen belki de inşaat işçisi olacaklar, ne iş yaptıkları, ne kadar kazandıkları değil mesele, bozulmadan saf bir düşünceyle yaşamaktır, iyinin, güzelin peşinden giderlerse arkasından rızk kapısı açılır zaten…      
Çeşminaz, sen şarkıdaki gibi: ‘Hep böyle kal!”

Anahtar Kelimeler : Vahit Doğan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı