12 Temmuz 2018 16:01
-A +A
Misafir Kalemler

Misafir Kalemler

Derdimiz, Dermanımız

Çınar Kırşehir Gazetesi Misafir Yazar

         Çoğumuz dilimizle de olsa rastlamışızdır bu asırlık nimeti büyük cümleye "Bir derdim var bin dermana değişmem" kim değişmez ki derdine derman olacak çareyi. Var hafız var bin derman uğruna derdini satmayanlar değişmeyenler var Erenler, Hiç olabilenler değişmez değişmemişler. Mesele dertlenip derman aramak değil, mesele dünyanın bin dermanına bir ahiret derdini bir kul olabilme derdini satmamak. Tabi hayatımızı devam ettirebilmek için bir takım gayretlerimiz olacak. Bu gayretler haliyle yanında dünyalık dertleri de getirecektir ama önemli olan dünyalık dertleri ahiret derdinin önüne koymamak Kula kulluk etmemek Hayırlısıyla Allah'tan istemek
İmam-ı Azam'ın gemileri yandığı haberi geldiğinde sadece gülümsemesi ve yanan gemilerin onun olmadığı haberi gelince yine sadece gülümsemesi yine bir derdin hikmetidir. Hz. Ebu Bekir (r.a)  varını yoğunu İslam  için ortaya koyması yine bir  derdin hikmetidir. Kays'ın çölde Leyla'yı görüp Allah aşkıyla dolup ona yer vermemesi yine bu derdin nimetidir. Yani dünyalık dertleri dert bile saymayıp Allah'a kul olabilme derdiyle dertlenip dünyanın bin dermanına kulak dahi asmamak.
 O derde varıp "Ben dertlendim" demek değildir "Daha ne kadar" dertlenebilirim" demektir dert sahibi olmak. Yani demem o ki "piştikçe hamım" demektir. Zaten pişmese hamım demez ham olmasa piştim 
         Bu hususta en büyük örnek alacağımız insan tabi ki Rabbimizin Habibi Resullallah (s. a.v) olmalıdır. Gelmiş geçmiş bütün günahları af olmasına rağmen "Allah'a kul olmayayım mı? "
         Diyen Peygamber efendimiz. Af olmasına rağmen Allah'ım habibi olmasına rağmen yinede kul olabilen dünyalık  bütün dertleri bir kenara bırakıp Allahın layık bir kul olabilme derdine girmiştir.
 
         Kul olabilme, dert sahibi olabilme derdine girmemiz lazım.
Bu mertebeye ulaşmak elbette kolay değildir. Ama bize düşen bu derdin adayı olmak. Dert için gayret etmek Serden geçmeye çalışmak lazım Allah dostlarından ibret almak lazım Gönül kırılma sebebi değil de gönle girenlerden olmak lazım bir yetimin, bir masumun, bir kulun yüzündeki gülümsemeye vesile olmaya çalışmak lazım.
Rabbim cümlemizi sevdiği kullardan eylesin Razı olduğu kullardan eylesin. Hiç eylesin İnşallah...


Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Haziran%20Pazartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı