SICAK HABER
5 Kasım 2018 16:00
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

DEVLET-İ EBET MÜDDET "OSMANLI"

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Osmanlı. 600 yıl boyunca cihana hükmünü süren, ve gittiği her yere İlahi Kelimetullah davasıyla adım atan cihan devletidir. Öyle harem Hürrem işi değildir Osmanlı. Gönül padişahını atın arkasında yürüten bir cihan devleti hiç değildir. Osmanlı da iki tane padişah vardır. Bir cihan padişahı, iki gönül padişahı. Bakınız burda çok ince bir olay vardır. Cihan padişahı adaletle, muhabbetle cihana hükmeder. Sonra gelir gönül padişahının dizinin dibinde diz çöker. Osmanlı çok güçlü olduğu için cihana hükmetmemiştir. Allah davası derdinde olduğu için cihanda hüküm sürmüştür. Keşke Karlofça anltaşmasının bütün maddelerini ezberlemek yerine ecdat Viyana kapılarına kadar neden gitmiş onu bir zahmet ögretselerdi. İşte o zaman anlatacaktık Osmanlı'nın sadace cihana hükmeden bir devlet olmadığını. Neden kaçtılar peki bunu bizlere aşılamaktan. Ya da neden korktular deyim sizde anlayın.
 Anlayın ki Osmanlı' nın Viyana kapılarına kadar neden dayanmış diye bir derdimiz olsun. Ama önemli olan bu derdin dermanını bulmak yerine dermanından  bir netice çıkarıp, ders çıkarabilelim. Zaten en çok da buna ihtiyacımız yok mu? Diye sormaktan kendimi alıkoyamıyorum. Neden padişah-ı alem olduktan sonra şöyle diyen PadişahıPadişah-ı alem olmak kuru bir kavga imiş. Bir Veli'ye bende olmak hepsinden ala imiş. Sadace 8 yıl tahtta kaldı. Memlük seferini gerçekleştirdi. Halifeliği Osmanlı Devleti'ne almıştır. 
Diye ögrendik. Evet bunlar da ögrenmemiz gereken şeyler ama bir Veli'ye bende olmak gibi derdi olduğunu ögrenseydik, digerlerinin sadace kuru bir kavga oldugunu anlayıp belki de öyle yaşayacaktık. Ama olmadı. Acaba merak ediyorum padişah- alem olmayı kuru kavga diyen bir padişah, bir Veli'ye bende olmayı herşeyden ala gören padişah böyle mi hatırlanmak, böyle mi anılmak ister? .  Kim kuru kavga ile anılmak ister ki?  Aslında bizlere onların dertlerini aşılamalarına bile gerek yoktu ama, Bizlere onların nasıl bir gönül eri olduğunu bile anlatmadılar, anlatamadılar. Gerçi anlayamadılar ki anlatabilsinler. Çok sitem ettim bilmiyorum ama şunu şuraya bırakayım "Sözüm cümle ögtetmenlere değil, o laf yerini buluyor". Selamatle kalınız...

Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı