7 Temmuz 2018 16:03
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

DİNLER ARASI

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
Dinler Arası Diyalog İhaneti Prof. Dr. Yümni Sezen Kelâm Yayımları İstanbul 2006 kitabınmın başından bir bölüm:
Said Nursî diyor ki:
"Müslümanlık-Hıristiyanlık ittifakını bozmaya çalışanlara karşı üç zümre; Nurcular, Hıristiyan ruhaniler ve misyonerler, uyanık olmalıdır."
(Emirdağ Lahikası, I, (s. 1712); Tarihçe-i Hayat, 434).
Said Nursî diyor ki:
"Birinci Dünya Savaşı'nda, bizimle savaşmış da olsa, bir Hıristiyan ölmüşse şehit sayılır, âhirette mükâfatı vardır."
(Kastamonu Lahikası, 45).
M. Fethullah Gülen  diyor ki:
"En âciz bir şekilde, hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli diyalog hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik."
(Papa'ya Mektup, Zaman Gazetesi, 10. 04. 1998).
M. Fethullah Gülen diyor ki:
"A.B.D.'nin egemenliğinin zayıflamasından kaygı duyulmalıdır."

(Nevval Sevindi ve İsmail Ünal'ın Amerika da yaptıkları mülakattan).
 * * *
Dinlerarası Diyalog Tuzağı Ve Dinde Reform - Mehmet Oruç – Arı Sanat yayınevi, kitabının önsözünden özetlenen bir bölüm:
Hıristiyan âlemi, özellikle İngilizler, 18. asırdan itibaren, İslam âlemine karşı uyguladıkları planları gözden geçirmeye başladılar. Çünkü, asırlardır uyguladıkları yıkma amaçlı planlar işe yaramadığından yeni projeler üretmeye başladılar. Önceleri uyguladıkları taktik; güç kullanarak zorla hedefe varmaya yönelikti. Artık bundan vazgeçmeleri gerektiğini anladılar. Yeni projede, Müslümanları parçalayıp, birbirine düşürerek kaleyi içeriden fethetmeyi amaçlıyorlardı. Bunun için de, çeşitli ırk ve dildeki insanları tek vücud halinde dimdik ayakta tutan İslam dininin dejenere edilmesi, asli unsurlarından uzaklaştırılması gerekiyordu.
Müslümanlar arasında birliği sağlayanın, müslümanların itimat ettiği İslâm âlimleri ve eserleri olduğunu gördüler. Birşeyi yapmak için de yıkmak için de o şeyi iyi bilmek gerekir. Bu prensip gereği, İslamiyeti en ince teferruatına kadar bilen binlerce casus yetiştirdiler. İslam âlemine dağılan bu Müslüman, hatta âlim kılıklı ajanlar, Müslümanların inancını hassas noktalardan karıştırmaya başladılar. İngiliz Entilejans servisi elemanlarından Hempher hatıratında (1730) İslam ülkelerinde beşbin elemanlarının bulunduğunu yazmaktadır.
Çeşitli sinsi faaliyetlerle, İslam âlimleri ve kıymetli eserleri gözden düşürülüp, halk doğrudan, hadislere ve Kur'an-ı kerime yönlendirilince, acemi kaptanların elinde kalan rotasını kaybeden gemi gibi, İslam dünyası da alabora oldu.
Bu safhada, elde ettikleri İslam âlimi bilinen kimseleri hemen devreye sokup, gemiyi kurtarmak gerekçesiyle İslamda reform" projelerini ortaya attılar. Aslında bu
proje, gemiyi rotasına sokmak için değil, iyice rotadan çıkarmak gayesine yönelikti. Reform faaliyetleri ile gerçek İslamdan uzaklaştırılıp "İslam" adı altında İslamla ilgisi olmayan inançlara itildi. Bunun için de, toplumlarda "İnanç boşluğu" oluştu. Maksat da buydu zaten; bunun ardında, 19. yüzyılda "Misyonerlik" faaliyetlerine ağırlık verildi.
Hemen arkasından da "Misyonerliğe" takviye için, "Dinlerarası Diyalog ve Hoşgörü ile medeniyetler uzlaşması" projesi devreye sokuldu. Bu proje ile İslamiyetin içi boşaltılıp, emir ve yasağı olmayan felsefi bir sistem haline getirmekti gayeleri. Bu, sondan bir önceki safhaydı. Bundan sonrası, "Hıristiyanlıştırma" projesidir.
* * *
Sevgili okurlar araştıran ve okuyan bir insan olarak öğrendiklerimi paylaşmadan edemiyorum. Umarım faydalanırsınız. Vesselam.
    


Anahtar Kelimeler : Muhammed Emin HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı