18 Eylül 2019 15:26
-A +A
Turan Ateş

Turan Ateş

Doğu Bölgesi'nin Paris'i Van!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

İki günlük bir İș Seyahatim nedeni ile VAN İlimizi görmek-gezmek ve Halkı ile tanıșmak kısmet oldu…
Daha önceleri görmediğim ve bir coğrafya idi; VAN ilimiz….
F. Melen Havaalanına indim. Zaman kaybetmeden Van Cezaevi'ni ziyaretim. O Cezaevi Personelinin bana davranıșı ve ilgileri, snra Adli Personelinin davranıșı. Adliyedeki tüm meslektașlarımı kutlarım….Çünkü Adalet Camiasına bu yakıșır… Sonra bir simit yiyerek caddelerinde yürüdüm.  Esnafında ve halkında bir tedirgenlik ve endișe görmedim. Yüzleri gülüyor. Birbirlerine son derece saygılı. 
Gezinti yaptığım bir caddede yöresel ekmek yapan küçük bir ișyeri. Ekmek alıp
yemek istedim.  Benim dıșarıdan geldiğimi anlayıverdiler tabiki. Beklememi ve yeni çıkacak olan sıcak ekmekten vereceklerini söylediler. Kalacağım Șișli Öğretmenevi’ne geçtim. Ekim-2012 Van Depremi sonrası; Van ilimize güzel mi güzel özel mi özel bir Öğretmenevi için bina yapılarak hediye edilmiş. emeği geçenleri kutluyorum. 
Saat 18.00 de Ankara Hukuk Fakültesinde Dönem Arkadașım ve Ercis Avcı așiretinin değerli mensubu ve Van Barosu Avukatlarından Sayın İsa Avcı ile buluștuk…
Akșam yöresel yemeklerinden yedim. Olumsuz bir rahatsızda hissetmedim. Sabah saat 06.00 da güneş ıșınları ile temiz bir havaya uyandım. Çok dinç olduğumu hissettim. Aslında bu șekilde benim dinç olmamı; insanların birbirine saygı ve güveni sağladı gibi. Siyasiler birbirleri ile didișirken; Van halkı birbiri ile kaynașmıș ve güvenli bir șekilde yașam sürdürüyorlar. 
Yalnız Van ilimiz yerleșim alanını yerinde ve uygun görmedim….Șehrin gölün çevresindeki dağ yamaçlarına kurulması gerekirken; göl havzasına kurulması yanlıș olsa gerek. 2012 Ekim Depremi de benim bu haklı sezgimi hissettirmiș, deprem; göl seviyesinde ki ova alanında kalan yapılara hasar vermiș. Bundan böyle yerleșim alanlarının da Van ilimizde göl çevresindeki dağ eteklerine olmasını temenni ediyorum. Ben bu bölgemizdeki bu ilimizin doğasına, hele hele. İnsan yapısına hayran kaldım. Bölücülük yok…”Kardeșiz, Türk-Kürt ve beraberiz…Ayrım ve gayrım yoktur”diyorlar. Ben Bizim Doğu Bölgemizdeki İstanbulumuza ve hatta Parisimizde yașayan ve beni bağırlarına basan İnsanlarımıza Saygılar sunuyorum. İyi ki Varlar. Hep Var Olsun, Van Halkı….

Anahtar Kelimeler : Turan ATEŞ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı