9 Ocak 2019 16:01
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

DOĞUMUNUN 133 YILINDA JACK LONDON

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
                Asıl adı John Griffith Chaney olan yazar 12 Ocak 1876'da ABD’nin San Francisco kentinde doğdu.
                İşi gereği sürekli gezen bir falcının oğluydu. Babası tarafından terk edildikten sonra annesi ve annesinin ikinci kez evlendiği London soyadlı kişi tarafından büyütüldü.
                On dört yaşında yoksulluktan kurtulmayı ve serüvenlere atılmayı umarak okulunu bıraktı. Bir tekneyle San Fransisco körfezini dolaştı. Kah çalarak, kah çalışarak geçimini sağladı. Tayfa olarak çalıştığı gemiyle Japonya'ya gidip geldi. Daha sonra ABD'deki ekonomik krizin yaşandığı 1890'lı yıllarda işsizler ordusunun bir neferi olarak yük vagonlarında neredeyse tüm ülkeyi dolaştı. Bir süre hapis yatmak zorunda kaldı. 1894'te tam bir sosyalist militan olmuştu. Halk kütüphanelerindeki basitleştirilmiş Darwin, Marx ve Nietzsche'nin eserlerini okudu.
                19 yaşında 4 yıllık ortaöğrenimi bir yılda tamamlayarak Berkeley'deki California Üniversitesi'ne girdi. Ancak burada da bir yıl kalabilmişti. Bu kez kendisini altın arama serüveni çağırıyordu. Altın aramadan da eli boş döndü ve artık şansını yazarlıkta denemeye karar verdi. Sürekli yazmaya ve her geçen gün daha fazla eser vermeye başladı. Önceleri yazdıkları sıradan fıkralar ve anekdotlardı. Daha sonra en ünlü eseri ‘Martin Eden’e hazırlık mahiyetindeki otobiyografik şeyler yazmaya başladı.
                Yazdıkları bir süre sonra ilgi görmeye başladı. İlk kitabı ‘Kurt kanı’ ile geniş okur kitlesine ulaştı. Daha sonra art arda kitap yazmaya devam etti. 17 yıl içinde 50 kitaba ulaştı. Ancak kazandığı para hiçbir zaman kendisine yetmiyordu. Bu yüzden de sürekli olarak ve daha fazla yazması gerekti. 1910 yılında California'da Glen Ellen yakınlarındaki bir çiftliğe yerleşti ve ölünceye kadar orada yaşadı. Yaşamının sonuna kadar sosyalist fikirlerini korudu ve bu yüzden bir kahraman ilgisi gördü. 22 Kasım 1916 günü fazla miktarda aldığı uyuşturucu ölümüne neden oldu. Ünlü Martin Eden isimli eserini iyi bilenler tarafından bunun aslında bir intihar olduğu belirtilmektedir.
                Jack London, kitapları yabancı dillere en çok çevrilmiş ABD'li yazarlardan biridir.
                Türkçe'ye de başta Demir Ökçe, Martin Eden, Vahşetin Çığlığı, Alın teri, Şampiyon olmak üzere birçok eseri çevrilmiştir.
                Kırk yıllık ömre sığdırdığı eserleriyle taktire şayan bir yazardır. Yazarlık başarısını yaşadıklarını hikaye ve roman olarak yansıtma becerisinden kaynaklanmaktadır dersek yanlış olmaz.


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı