22 Temmuz 2019 16:09
-A +A
Polat Bilici

Polat Bilici

DÖNDÜ VE ALİ GÜZEY ÇİFTİ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Yazıma başlamadan önce, inşallah marka olan Ali Güzey çemeni, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında ki marketler zincirlerinin raflarında yerini alıp, sadece Kırşehir de değil, tüm dünyada, aranılır marka olur temennilerimle.
Neden olmasın ki, Kırşehirli aldığı Ahi kültürüyle, bu işi en iyi şekilde yapacağına eminim. Yeter ki istesinler...
Kırşehir Bağbaşı ustalarından Sevgili Hemşehrim Erol Garip arkadaşım: "Kırşehir'den bir isteğin var mı ?" dediğinde, aklıma Kırşehir yufkası geldi ve sağ olsun hazır sulanmış yufka ekmeğimi getirdi.
Gelmeden önce beni telefonla aradı ve: "Dükkan sahibi Rahmetli Ali Güzey'in eşi" dediğinde: "Ben rahmetli eşinin çok çemen'ini yedim. Ah olsa da yine yesem" dedim ve: "Eğer müsaitse kendileriyle konuşmak isterim" dedim. Döndü hanıma öncelikle baş sağlığı diledim ve iş yeriyle ilgili az da olsa konuşma fırsatımız oldu.
İş yeriyle ilgili yorumlar yaparken, Ahi esnaf kültürüyle yoğrulduğu, ayrıca çok kültürlü girişimci bayan olduğu her halinden belli oluyordu.
"Öğrencilik yıllarımda sizin çemen ekmeğinize bayılırdım. Ah nerede o tat ? Keşke olsa da yine yesem" dediğimde, iş yerlerinde çemen sattığını öğrendim."Size bir paket göndereceğim, hediyem olsun" dediğinde: "Olmaz, onun ücretini de arkadaşım ödesin" desem de sağ olsunlar: "Kesinlikle para almam, o benim ikramım olsun" dediler.
Konu çemen olunca yufkadan bahsetme gereği dahi duymasam da, gönderdiği yufka öylesine muhteşemdi ki, bana ta çocukluğumda yediğim o güzel ekmeklerin damak tadını yaşattı.
Bir anda kendimi altmışlı yıllarda buldum.
Hani bizim Kırşehir'de bir söylem var: "Daha da yakasından olmam" dedikleri gibi, ben de yakalarından olmam ve ekmeğim bittikçe havale çıkarır, kargoyla göndermelerini rica ederim.
Döndü hanımın söylemine göre çemen işini tam seksen senedir yapıyorlarmış. Kırk sene kaynanası, kırk senedir de kendisi yapıyormuş.
Rahmetli Ali Ağabey yüksek okul mezunu olsa da, baba mesleği olan bakkallığı tercih etmiş ve Kırşehir'in sevilip sayılan esnafıydı. Mekanı cennet olsun.
Döndü hanım lise mezunu olsa da, ev hanımlığı yapar, Ali ağabeyin sattığı çemenleri kendisi karıp dükkana gönderirmiş.
Hani dedim ya: "Ahi kültürüyle yoğrulmuş bir ruha sahip" diye... Çünkü gerek ekmeği olsun, gerekse çemenin de hilesiz hurdasız kaliteli malzeme kullandığını söylediler. Zaten kullandığını, aldığımız o tadına doyum olmayan ürünlerinden anlaşılıyor.
Sağ olsun içinden gelerek bana bir paket çemen hediye olarak gönderse de, burada başka bir maksat olduğunu da sezinledim.
"Biz çemen işini bırakmadık. Aynı tat çemeni imal ediyoruz. Sadece adres değişikliği oldu. Bundan sonra eğer ihtiyaç duyarsanız, sizin ve tavsiyede bulunacağınız kişilerin siparişini gönderirim" diyerek, girişimci bir ruha sahip olduğu her haliyle beli oluyordu.
Öyle olması da gerekiyor.
Boşuna dememişler: "Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var" söylemini...
Bu arada bu yazıyı yazarken, yufka ekmeğin içine çemen sürüp dürüm yaptım. Bir taraftan dürümü ısırıyor, üzerine çayımı yudumluyorum. Bir taraftan da, keyifle yazımı yazıyorum.
Bana bu güzel keyfi yaşattığın için çok teşekkür ederim Döndü abla.
 

Anahtar Kelimeler : Polat BİLİCİ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı