19 Mayıs 2018 15:49
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

Engelli Politikaları!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
         Engelliler nüfus sayımlarında bile istatistiksel olarak tam olarak saptanamıyor ve yakınları tarafından kimseye gösterilmeden saklanıyordu.
         Engelli bir çocuk sahibi olmak, engelli bir kardeşe sahip olmak, engelli anne-babaya sahih olmak ve engelli bir eşe sahip olmaktan utanan veya toplumsal baskı ile utandırılan kişiler engellilerin istatiksel olarak tespitini bile engellediler. Bu kadar engellemenin ardından tüm engellemeler aşılarak veya kısmen aşılarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nüfusun yüzde 13’ünün engelli olduğunu açıkladı.
         Bu oran ne kadar doğru olabilir acaba?
         Kırşehir'de neler yaşadığımı tam olarak anlatabilmem mümkün değil bir engelli olarak. Bazı ortamlarda engelli görmemiş insanların öküzün trene baktığı gibi bakışları belki beni değilse de eşimi ve çocuğumu rahatsız ettiğinden böyle ortamlardan bir an önce ayrılmak istemişlerdir.
         Bu bir!
         Daha iki hafta önce bir güya faizsiz finans kuruluşuna hesap açtırmaya gittiğimde görme engelli olmam sebebiyle ancak başka birisine vekalet vererek hesap açtırabileceğimi söyledi banka memuru.
         Hoppala! dedikten sonra işin aslını bölge veya genel müdürlüğü arayarak öğrenen banka memuru hesap açarken doldurulan formları önüme koyarak, "Bu evrakları kendi el yazınızla dolduracak ve ilgili yerleri de imzalayacaksınız" dedi. Yine de yılmadan işlemleri yapmaya devam ettim. Gösterilen yerleri dolduruyordum. Yazımı tam olarak okuyamadıkları için bütün formları yeniden doldurmamı istediler ve ben de o bankaya hesap açtırmaktan vazgeçtim.
         Bu iki!
         Bu olay bu yılın Nisan sonu veya Mayıs başında Kırşehir’de meydana geldi.
         İlkokula, ortaokula ve liseye engelli çocuklarını yazdırmak isteyen velilerin neler yaşadıklarını da tahmin edemezsiniz. "Okulumuzda özel eğitim uygulanmıyor" gibi saçmalıklardan tutun "okul öğrencileri engelli bir öğrenciden rahatsız olurlar" tepkilerine kadar….
         Bu üç!
         Kırşehir'in bir ilçesine dava için gitmiştim. Öğleden sonraya kalınca işlerimiz namazı camide kılalım dedik. Camiye gittik imam bana, "Namazdan sonra anons yapayım da sizin için sadaka toplayalım" dedi. Ben de sinirlendim; avukat olduğumu söyledim.
         Bu dört!
         Kırşehir Belediye Başkanlığına aday adayı oldum. AK Parti'den bazı Kırşehirli vatandaşlar, "Görmeyen belediye başkanı mı olur" dediler.
         Bu beş!
         Olsaydım eğer dünyada ilk olacaktı. O da ayrı mesele ama neden olmasın. Bize göre imkansız tembel ve özgüveni olmayan insanların sözlüklerinde yer alır.
         Benzer örneklerin sayısı çoktur. Neden toplum bizi farklı görüyor? Oysa bizim her hangi bir kişiden farkımız yok. Benzer sorunları yaşayan engelliler bir araya geldiklerinde de bu sorunlar ortadan kalkmıyor. Belki ortak sorumlar daha yüksek sesle dillendirilebilir. Denilebilirse de bu kez de engelliler kendilerini toplumdan soyutlamış oluyorlar. Dört çeşit engellilik mevcut olduğu halde ülkemizde her halde binlerce engelli derneği vardır.
         Engellilerin suiistimaline şimdilik hiç girmeyeceğim.
         Engellilerin sorunları ve çözüm önerilerine devam etmek üzere şimdilik virgül koyarak görüşmek üzere diyorum.


Anahtar Kelimeler : Muhammed Emin HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı