28 Eylül 2018 15:19
-A +A
Tayfun Bayrak

Tayfun Bayrak

EURO 2024

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

         Bir süredir spor kamuoyumuzu meşgul eden ve ülke genelinde heyecan uyandıran Türkiye ve Almanya arasındaki Euro 2024 oylaması, İsviçre’nin Nyon kentinde yapıldı. Şimdiye kadar 4 kez aday olduğumuz 2016 yılında ise Fransa’ya 1 oyla kaybettiğimiz turnuvanın ardından 2024 Avrupa şampiyonası için bir hayli umutlanmıştık.
         Türkiye Euro 2024 ev sahipliği için UEFA’ya Antalya, Bursa, Gaziantep, Konya, Trabzon, İstanbul (2), Eskişehir, Kocaeli ve Ankara’da olmak üzere 10 stadyum ile adaylık sunumu yaptı.  Son olarak UEFA Başkanı Aleksander Caferin kararı açıklamadan önce “iki önemli aday var ikisi de futbol ülkesi maalesef sadece biri bu turnuvayı düzenleyebilecek” açıklaması yaptıktan sonra oylamanın sonucunu açıkladı. Belki de ilk kez bu kadar hazır ve heyecanlı bekleyişimizin ardından açıklanan sonuçlar neticesinde UEFA turnuvanın 12 ye 4 oyla Almanya’da oynanacağını açıkladı.  UEFA’nın oylama kararının ardından fazlaca güçlü yanımızın olması, yeni statlarımız, havaalanlarımız, alt yapı, konaklama ve ulaşım hizmetleri olarak Almanya karşısında önde olmamıza rağmen UEFA yetkili ülkelerinin bizden yana oy kullanmaması ve turnuvayı Almanya'nın alması şaşkınlık yarattı.
         Geçmiş yıllarda bir olimpiyat, bir dünya birde Avrupa şampiyonası düzenleyen, son dönemlerde ise ırkçılığın baş gösterdiği ve ülkede birçok kesimin turnuvayı istemediği Almanya’dan yana avrupa ülkelerinin oy kullanmasını akıl tutulması olarak yorumluyorum.
         UEFA’ya yüz milyon Euro tasarruf etme garantisi vermemizi de hatırlatacak olursak, açıkçası kültürel, coğrafi ve birçok zenginliğe sahip futbol ülkesi Türkiye’ye turnuvanın verilmemesi İnanış, ırkçılık, ve faşizme kadar Avrupa’nın geldiği son noktayı akıllara getirdi.
         Kısaca birçok spor organizasyona ev sahipliği yapan ülkemiz futbol adına devam eden projelerini de tamamlayarak her turnuvaya en hazır aday olarak tekrar bu arenada boy göstermeye devam edecektir. Azimli çalışmalarımız neticesinde muhakkak geçte olsa adalet yerini bulacaktır.
Antalya’dan Trabzon’a, Kırşehir’den, Bursa’ya, Edirne’den Kars’a kadar futbol coşkusunu yaşayan Türkiye tek vücut olduğu sürece Avrupa temsilcileri ister futbol turnuvalarını bize versinler, ister vermesinler bu coşkuyu ve heyecanı her zaman yaşamaya devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın, sporla kalın!


Anahtar Kelimeler : Tayfun BAYRAK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/20%20May%C4%B1s%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı