20 Ağustos 2019 14:55
-A +A
İsmail Tufan

İsmail Tufan

Gerontolojide Nitel Araştırma

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

               Gerontolojik araştırmalarda nitel araştırma yöntemleri daha önceki yıllara nazaran daha çok kabul görmeye başlamıştır. Genel olarak nitel yöntemler son yıllarda Gerontolojiye de “demir atmış” olarak görünmektedir. Nitel araştırmaların temeli mülakattır. Ancak mülakat yanlış anlaşılabilen bir kavramdır. 
             Nitel araştırma kapsamında gerçekleştirilen mülakat, iki dostun arasında geçen bir konuşma olarak değerlendirilmemelidir. Bu hataya genellikle nitel araştırma alanında tecrübesiz olanlar düşmektedir. Teorik olarak mülakatın gündelik konuşmalardan farklı olduğunu bilmektedirler. Ama pratik uygulamaya sıra geldiğinde çok çabuk bunu unutabilmektedirler. Sonuçta ortaya bilimsel açıdan değerlendirilmesi güç, hatta olanaksız bir mülakat çıkmaktadır. 
            Nitel araştırma, kla pek çok yöntemi getirmelidir. Bir tek nitel araştırma “tekniği” yoktur. Nitel araştırmalar özel iletişim durumlarıdır. Bu iletişim sözlü olarak gerçekleşebilir, ama sadece sözlü iletişimden bahsetmiyoruz. Örneğin eksi dokümanlar, mektuplar, filmler, fotoğraflar, sanat eserleri de da nitel araştırma teknikleriyle incelenmektedir. Dolayısıyla nitel araştırma tekniklerinde iletişimden bahsederken, bunun sadece iki kişi arasındaki bir mülakat ile sınırlı olmadığının farkında olmak gerekir. 
            Nitel sosyal araştırmanın çeşitlenmesi, farklılaşması ve kendi içinde ayrışması, yüksek kalitede metodolojik tartışmalara ihtiyaç yaratmıştır. Bu tartışmanın Gerontolojide de gerekliliği şimdiye dek dikkate alınmamış olan bir sorundur. Pratik çözüm yoluna odaklanılmalıdır, ama aynı zamanda bu pratiğin temeli olan teorik yaklaşımların göz ardı edilmemeleri de şarttır: Ancak o zaman nitel araştırmaların verimliliği arttırılabilir. 
              Nitel araştırmalarda yaşanılan en büyük sıkıntıların başında araştırmacının tutumu gelmektedir. Nicel araştırmalardan kalma bir alışkanlıkla nitel araştırma yapmaya kalkışıldığında, bu alışkanlık, nitel araştırmanın bütün ilkelerini de yok saymasına yol açmaktadır. Asıl sıkıntı, araştırmacının bunun farkında olmamasından ileri gelmektedir. Nicel araştırmalara genellikle hipotezlerle veya cevap aranan sorularla başlanılır.  Buna karşın nitel araştırmalarda sonradan araştırılacak olan hipotezlerin veya soruların peşine düşülür. Amaç bunların keşfedilmeidir. Bu yüzden araştırmasının konuya tamamen “açık” ve aynı zamanda “naif” bir “bilgili” olarak yaklaşması gerekir.  
Eğer gerekli yeterlilikler varsa, anket durumu anlamında araştırma endişesinin bilincinde olan bir araştırmacının başını ağrıtacak olan ikinci soru, farklı görüşme türlerinin farklı beceriler gerektirdiğini bilmemesinden kaynaklanır. 
            Görüşmelerde esas olarak dinleyicilerin dinleme becerilerini geliştirmeleri gerekir. Anlatıya ne zaman ve nasıl müdahale etmesi gerektiğini de bilmelidir. Yanlış zamanlarda yapılan müdahaleler, genellikle ortaya verimsiz bir çalışmanın çıkmasına neden olur ve hatta yanlış sonuçlara erişmeye yol açar.  Mülakatın temeli konuşmaktır, ama mülakatın amacı sohbet etmek değil, aksine anlatanı (denek) “konuşturmaktır”. Herhangi bir şey söylemesini sağlamak hedef değildir. Asıl hedef araştırma planı dahilinde konuşmayı “sevk ve idare” etmek, anlatının, amacı olan sonuçlara erişmesini sağlamaktır. 
 

Anahtar Kelimeler : İsmail Tufan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/05%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı