SICAK HABER
9 Ağustos 2018 16:00
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

GÖNÜL DAĞIMIZIN TERCÜMESİ NEŞET ERTAŞ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

   Hayatı boyunca hep dertlenip özüyle harmanlayıp türküleri  sözüyle dile döken Neşet Ertaş. Hiç bir türküsünü türkü olsun diye yazmamıştır. Bunu söyle açıklıyor Usta; "Biz çekmediğimiz derdin türküsünü yakmayız" sözüyle gayet açık bir şekilde açıklamıştır. Hayatı boyunca hiç bir zaman şöhrete zerre kadar kapılmayan Usta kendisinin şöhret olduğunu kabullenmemiştir. 
 
    Neşet Ertaş demek mütevazi olmak demek. Neşet Ertaş demek diplomanın her kapıyı açar olgusunun yanlış olduğunu göstermek demek. Neşet Ertaş demek paranın saadet olmadığını göstermek demek. Neşet Ertaş demek özüne sahip çıkmak demek. Erol Parlak anlatıyor; Ustayla arabada eve gidiyorduk. Yolda trafik de durduk. Kaldırdım da simit satan bir genç. Hiç kimse bakmıyor bile simitçiye. Ama Usta simitçiyi çağırdı ve bir tane simit aldı. Sonra bir tomar para attı. Simitçi parayı vermesin diye hemen pencereyi kaldırdı. Ben olanları sorana kadar. Bana da simitin yarısını böldü verdi ve; "Fakirin ekmeği datlı olur" dedi ve hemen konuyu kapattı. 
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Ustayı anma programında da başta Kırşehir halkı Neşet Ertaş'a nasıl sahip çıktığını göstermiştir. Yapılan konserlere yapılan söyleşiye verdiği destek ile Neşet Ertaş'a sahip çıkılması gerektiğini anlatmaya çalışmıştır. İnşallah her dönem Ustaya böyle sahip çıkılacaktır hiç şüphesiz. 
   Ustayı hepimiz tanırız, hepimiz dinleriz ve hepimiz severiz belki ama önemli olan Ustayı anlamaktır.
Onun özüyle yaktığı türkülerde ki hikmeti anlamak. Ustayı çözmek belki imkansızdır ama anlamak ona boynumuzun borcu olmuştur.  Velhasıl kelam o bizim gönül dilimize sahip çıktı. Gönlümüzün derdini diyar diyar anlattı. Bizlerde ona vefa borcumuzu hayatımızın her anında ödemeye çalışmaktır. Onu anlamaya önem vermeliyiz. Çünkü Ustayı anlamak gönlümüzün derdini anlamaktır.
 

Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Kırşehir Haberleri
İşte Kırşehir Belediyesi'nin asıl borcu!

İşte Kırşehir Belediyesi'nin…

12:36 - 22 Nisan 2019
Kırşehir Haberleri
Soru 6:

Soru 6:

12:01 - 22 Nisan 2019
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Nisan%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı