SICAK HABER
26 Ekim 2018 15:52
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

Gördüğün gönle Gir

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

İnsanoğlunun olduğu her yerde gönlü mahzun, yüreği incinmiş gönüller vardır. Bizler istesek de istemesek de mutlaka bir gönlü kırıyoruz. Ama önemli olan gönül kırıklığının farkında olup o gönülde bir tebessüm sebebi olabilmek. 
Gayemiz gönül kırıp gönül incitmek değil de, gönlü incinmiş yüreklere girmek. Bir gönülde bulunabilmek. Bir gönülde yer edinebilmek. 
Duasına girebilmek. Avuç içlerindeki Allah'a yakarışın içinde olabilmek. Demem o ki yani duasını alabilmek deriz buna. 
Yunus der ki bir dizesinde. Yunus der ki: Ey hoca,İstersen var bin Hacca,Hepsinden de iyice,Bir gönüle girmektir İşte Yunus dilinde gönle girmek bin hacdan daha iyidir. 
Ama Yunus dilindeki o gönül her gönül değildir. Allah'tan başka kimsenin olmadığı bir gönül. Ama o gönle varabilmek için evvela her gönüle girebilme derdine varmak. 
Derler ki her insan gönül sahibidir, ama gönlünü Allah ile donatmayanlar sadace üstünü örtülmüştür.
Ya da örtülmüştür, ayrı mesele. 
Ama bizler evvela o gönüllere girebilmek de var. 
Söz gönle girmekten olursa gönlü güzel birinin kelamını söz etmemek olmaz "Onu bunu bilmem hafız ya kul olacaksın, ya da kul olabilmenin derdine girmiş gönüle gireceksin.. 
Ne kadar güzel bir kelam değil mi canlar madem kul olamıyoruz o yükü kaldıramıyoruz bari kul olabilme derdine girmiş gönüllere girme derdine girelim. 
Ah bir o gönle gidebilsek, şu ahir zaman da o bile doğru yola düşmeye yeter. 
Allah'kul olabilme derdine girmiş gönle ah bir girebilsek işte. 
Sizce de çok güzel olmaz mıydı, sokakta mahsun bir çocuk bizi sevse, veya yaşlı bir amca elini öptürüp dua etse bize, ya da yaşlı bir teyzenin gönlüne girip onun kuzum diye hitap ettiği biri olsak ne güzel olurdu demi. 
Zaten en çok da buna ihtiyacımız yok mu. Bir gönülde olmaya veya bir gönülde dinlenmeye. O gönlün bir köşesinde yer almaya. 
Bana sorarsanız canlar başta çocuk ve yaşlıların gönlünde yer almaya gayret edelim. Çünkü biri daha bu dünyanın akıp giden hayatına kendini vermemiş, biri de her türlü işin Tevhid-i tedrisatından geçmiş gönlü güzel, güzel yüzlü insanlardır. Rabbim cümlemizi inşallah gönle giren, bir gönülde bulunan kullarından eylesin. 
Bir gönülde ki tebessüm sebebi eylesin.

Anahtar Kelimeler : Veli Doğru ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı