6 Ağustos 2019 16:14
-A +A
İsmail Tufan

İsmail Tufan

Ha Bura Ha Şura

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı.

Prof. Dr. İsmail Tufan
Zaman yetersizliğinden, yoksa yaşlımızın sorunlarına hiç duyarsız kaldığımız görülmüş müdür? Hele bir de yıllardan “Yaşlı Yılı” ise!
Şunun şurasında beş-altı hafta kaldı. Hayırlısıyla bu süreyi bir atlatalım, bak o zaman yaşlılarımızla ilgileniyor muyuz, yoksa ilgilenmiyor muyuz; yaşlanmanın toplumsal koşullarını, demografik değişimin sonuçlarını, yaşam dönemi olarak yaşlılığı çok boyutlu olarak tartışıyor muyuz, yoksa tartışmıyor muyuz?
Yaşlanma ve yaşlılığın karmaşık ve simasının çok biliyoruz. Eğer ilgilenmiyorsak, bu simalarla yüzleşmemek için kesinlikle değildir. Yaşlanmanın ve yaşlılığın boyutlarını Gerontolojinin perspektifinden ele alacağız, ama dur bir bekle! Acele işe şeytan karışır, derler
Yaşlanmanın ve yaşlılığın toplumsal boyutlarını Gerontolojinin perspektifinde incelememiz için Ülkemizde Sosyolojiden Gerontolojiye sürüyle bilgi, veri ve teori akıyor. Bizim sosyologlarımız yaşlıların bireysel ve toplumun yaşlılıkla ilişkili sorunlarına çözü aramaktan zamanı yok. Bir bekle, bak neler olacak!
Ülkemizde Psikoloji yaşlanmanın ve yaşlılığın psişik boyutlarını hummalı çalışmalarıyla inceliyor Bulgularını Gerontoloji ile paylaşıyor. Birlikte çok çalışıyorlar. Ama şu günlerde psikologların zamanı olmadığı için yaşlıkta psişik sorunlara el atamıyorlar.
Yaşlanmaya ve yaşlılığa ilgi toplumumuzda doruğa çıktı. Ciddi araştırmalar başladı. Kısa sürede Amerika ve Avrupa’yı yakalayacağız. Gerontolojinin ülkemizdeki tarihsel gelişimi, bilimler arası iş birliği ile süper gidiyor. Yaşlılığın sosyal meselelerden en önemlileri arasında yer aldığını ve bu meselelerin gerontolojik perspektiflerini tanıyoruz.
Yaşlıların yaşam durumunu, sosyal politik girişimlerle nasıl daha da iyi hale getirileceğini ve gerontolojik boyutlarını teorilere dayanarak, bunlardan sosyal politik öneriler çıkarıyoruz ve sosyal devlet açısından bunların önemli olduklarının da farkındayız.
Bilim teorisi tanıtılacaktır. Bilim teorisinin Gerontolojideki yeri tartışılacaktır. Gerontolojide metodik temel sorulara cevap verilecektir. Böylece bilim, kuram ve yöntem kavramlarının gerontolojik çalışma ve uygulamalardaki anlamları kavranacaktır. Özellikle gerontolojik teorik ve gerontolojik pratik alanlar arasındaki bağlantılara dikkat çekilecektir.
Demografi ve Gerontoloji arasında sıkı iş birliği olduğunu zaten duymayan mı kaldı. Nüfus Biliminden düzenli şekilde Gerontolojiye veri akıyor. Boğulmaktan korkuyoruz! Demografik eğilimlerden, yaşlanan bireyin ve toplumun ihtiyaçlarını görebiliyoruz. Yaşlılığın toplumsal kriterleri üzerine yoğunlaşan dikkatimizin şu sıralar dağıldığına bakma!
Yaşlılıkta sosyal faktörlerin bireyin özgeçmişiyle ve yaşlılığın farklılıklarıyla bağlantıları, sosyal eşitsizliğin yaşlanma süreçlerine ve yaşlılık dönemine etkilerini bilmekle kalmıyoruz,
aynı zamanda kadının yaşlanmasına etkilerini de çok, ama çok ciddiye alıyoruz. Bu her halimizden belli olmuyor mu?
Yaşlılığı şurada masaya yatırmaya az kaldı. Şurada, sere serpe masaya uzanmış yatışını siz de hayal edebiliyor musunuz? “Olmaz ki, böyle de yatılmaz ki.” İnsanın canını sıkmaya hakkı yok ki. Ha bura ha şura, ne var ki?
 

Anahtar Kelimeler : İsmail Tufan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı