28 Haziran 2018 16:01
-A +A
İlhan Bayrak

İlhan Bayrak

HER İNSANDA BİR MASLAHAT VAR

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Allah c.c bütün insanlara farklı özellikli haller vermiştir. İnsanlar bu özellikleri ile sosyal hayatta değerli bir vazife görürler.
İnsanlar kendisinde bulunan değerin farkında olmalıdır. Büyük derviş Yunus Emre Hz. ‘’İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin.yabu nice okumaktır.’’ Sözünde anlatılmak insanların kendini bilmesidir. Kendini bilen Rabbini bilir.Rabbini bilen insan ise hayata bakışı değişir. Yaşamı kolaylaşır ve güzel bir hayat yaşar.
Kendisini tanımayan insanlar, Rabbini de bilmez. olaylar bakışı hep madde üzerine olur. Başkalarının yaşamlarından çok etkilenir ve bu etkiyle hayatlarını uyarlamaya çalışır. Bunun için verdiği emek bir gün gelir zayi olduğunda üzülür ve kırılır. Elbette hayatta örnek alınacak insanlar vardır. Bunların davranışları etkisi altında kalıp iyiye doğruya güzele yönlenebilir insan çünkü herkeste bulunan en güzel ortak özellik güzel olanı sevmektir. Güzellik ise göreceli olduğu için herkese göre farklılık arz edebilir.
Kendini bilen nefsini bilir. Hiçbir insan dört dörtlük değildir. Her insanın iyi ve kötü özellikleri vardır. Herkes iyi özelliklerini muhafaza etmeli kötü özelliklerini de iyiye dönüştürmek için nefsi ile mücadele vermelidir. Buna terbiye olma da denilebilir. Cennete ancak terbiye olmuş kullar girebilir. Kendisini özel ve güzel olarak görenler hatalı yönleri için gülü seven dikenine katlanır diyerek kusurlarını örtbas etmek isterler. Bunlar nefsine terbiye etmekte zorluk çeken kimselerdir. Ayrıca gül her zaman güzel koku verir. Gülde kötü koku olmaz. Gülün sahibi de Allah’tır insanın amelinden başka hiçbir şeyi yoktur.
Anlatmak istediğim bir konuda insandaki meziyetler yani kişisel beceri ve kabiliyetler, Allah c.c her insana yaşamında rızkını kazanabilmesi için bazı maslahatlar vermiştir. Örneğin; marangoz, berber, terzi, esnaf, işçi, öğretmen,hekim, hakim, imam, mühendis, yönetici vs. sosyal hayatta bunlar ve ismini saymadığımız diğer özellikli insanların hepsi de bizim çok özeldir.Hepsine de ayrı ayrı saygı duymak gerekir. çünkü bunlar olmazsa hayatımız yaşanmaz bir hal alırdı. Her insan aynı özelliğe sahip olmasaydı, bugün giyindiğimiz ayakkabı ve kıyafetlere, oturduğumuz evlere, bindiğimiz arabalara vs. sahip olamayabilirdik. Allah c.c şükürler olsun ki herkesi farklı bir meziyetle yaratmış.
Bugün insanlar maalesef meziyet sahibi oldukları özelliği diğer insanlar karşısında bir üstünlük sebebi olarak görüyorlar. Halbuki kendisine o özelliği veren başkasında diğer özelliği veren Allah herkesi verdiği meziyet ile imtihan etmektedir. Allah c.c İsra Suresi, 21. Ayetinde ’’ Onlardan kimini kimine nasıl üstün tuttuğumuzu gör. Muhakkak ahiret dereceler bakımından daha büyüktür, üstünlük bakımından da daha büyüktür.’’ buyurmaktadır. Allah’ın kendisine nasip ettiği nimetleri (akıl, sağlık, makam, mevki, para, çeşitli meziyetler) insanlar şahsına sahiplenir ben yaptım derse ve bunu da bir diğer insanlara karşı övünme, gurur ve üstünlük olarak görürse Allah muhafaza rabbini unutmuş olur. Çünkü bütün nimetlerin sahibi Allah c.c dir. İnsanların taşıdığı sahip olduğu değerler kendisinin sınav sebebidir. Bu nimetleri iyiye kullanan,Allah’ı ve ona karşı vazifelerini unutmayan inşallah cennete kavuşur. Kötüye kullanan,Allah’tan gafil keyfice yaşayan ise Allah muhafaza cehenneme gidebilir.
Hayat kısa vakit dar,Ömrümüz her gün kabrimize doğru yol alıyor. Maalesef dünya meşguliyetlerimizden dolayı bunun farkında değiliz.
Dünyalık işlerimizde duyarlı ve titiz çalışıyoruz. Eşim ne der, eşdost ne der, patronum ne der diye kendimize çeki düzen veriyoruz. Ama acaba Allah ne diye hiç düşünmüyoruz.
Keyfimizce yiyoruz, keyfimizce giyiniyoruz, keyfimizce de geziyoruz. Ama Allah’a karşı ibadetlerimizi yapmıyoruz.
Oğlumuzu kızımızı evlendiriyoruz, en büyük peygamber sünnetini ihya ederken harama faize bulaşıyoruz.
E ngüzel evlerde oturup en güzel arabalara biniyoruz. Beş yıldızlı tatiller yapıyoruz. Zekatımızı vermiyoruz.
Çocuklarımıza süslü dünyanın süslü eğitimlerini aldırıyoruz. Allah’ı ve Allah’ın kelamını öğretmiyoruz.
Dünya ya ve dünyalıklara göre yaşıyoruz.  Peygamber hayatını örnek almıyoruz.
 
Dünya ve içindekiler için yarış yapıyoruz.  Sekiz cennet kapısından en büyüğüne gireceğim diye yarışmıyoruz.
Dünya da makam sahibi olanların etrafında fırfır dönüyoruz. Allah’ın makam verdiği insanları görmüyoruz.
Adaleti çıkarlarımıza göre kullanıyoruz. Canımız yandığında İlahi Adalet istiyoruz.
Hizmet etmek için idareci oluyoruz. Nefsimizin hizmetinden vatandaşa sıra bulamıyoruz.
İtle,  kopukla, bir dünya işle ve sorunla mücadele ediyoruz. Nefsimizle mücadele etmiyoruz.

Maalesef ki problem ve sorunlarımız çok ama Elhamdülillah dermansız hiçbir derdimiz yok.
Unutmayalım ki! Kendini bilen Rabbini bilir. Rabbini bilen haddini bilir. Haddini bilenin yaşam mücadelesi kolay olur.


Anahtar Kelimeler : İlhan BAYRAK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı