31 Ağustos 2018 15:30
-A +A
Ceyda Çelik

Ceyda Çelik

Her şeyi Kirleten İnsan

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Merhaba Sevgili Çınar Kırşehir Gazetesi Okuyucuları!
Kırşehir’de birçok hayvanın aç ve susuz kaldığını gözlemledim.
 Aç ve sıcaktan bunalmış hayvanların Kırşehir’de binalara sığındığına, çeşme diplerinden ayrılmadığına şahit oldum.
 Oysaki bir kap su ve yemeğin kimseye bir zararı dokunmaz.
Kırşehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu ‘Dostlarımız İçin 1 Kap Su ve Mama Hayattır’ projesine bile saygı duymayıp kirleten insanlarla karşılaştım.
Dünya sadece kendisi için varmış gibi yaşayan biz insanlar, hayvanlar olmasa ömrümüzün bile kısalacağından bihaber..
Bilim adamları diyorlar ki, arılar olmasa insanlar sadece dört yıl yaşayabilir. Böcekler olmasa elli yıl sonra yeryüzünde yeşillik namına bir şey kalmaz. Aksine dünyada elli yıl insanın yaşamadığını düşünsek yeryüzü tekrar ilk tabii haliyle yemyeşil ve pırıl pırıl olur.
Demek ki her şeyi kirleten insan.
Medrese Mahallesi 114. Sokak'ta ev hanımlarının duyarlılığı gözümden kaçmadı. Sıcak havaların hakim olduğu bugünlerde sokak hayvanlarının aç ve susuz kalmamaları için akşam ve sabah saatlerinde nöbetleşe yapılan ve boş arazilere bırakılan su ve yiyeceklerle Kırşehir Belediyesi tarafından başlatılan bu kampanyaya büyük destek veriliyor. Kırşehir'in her mahallesinde bu durumu görmek istiyorum açıkçası sadece yaz mevsiminde değil kış aylarında da bu güzellik hep yaşatılmalı.
İnsanlar kendinden başka bu dünyada yaşayan hayvanlarında varlığını ve haklarını kabullenmeli.
Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi
1- Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.
2- Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan, öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakları vardır.
3- Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.
4- Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.
5- Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.
6- İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.
7- Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
8- Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan Haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.
9- Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.
10- Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.
11- Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.
12- Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranışı bir soykırım, yani bir suçtur.
13- Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.
14- Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan Hakları da insan Hakları gibi yasayla korunmalıdır.
Bunlara rağmen son zamanlarda birçok haberde hayvanlara vahşice eziyet edilip, işkence yapıldığına hepimiz şahit olmuşuzdur.
Kapının önüne konan yuva için kavga eden, bir kap su için mahkemelik olan insanlar gördüm.
Oysaki hemen hemen her insanın küçükken beslediği bir kuş, bir balık, bir kedi mutlaka olmuştur. Hiç hayvan beslememiş olsanız dahi, besleyenlerin mutluluğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Hayvanlar insanı dinlendiren, onlara mutluluk ve sorumluluk veren canlılardır.
Çocuklara küçük yaştan itibaren hayvan sevgisi aşılamak her anne babanın görevi olmalıdır. Her çocuk hiç değilse sokak hayvanlarına bir kap su vermenin mutluluğunu mutlaka yaşamalıdır.
Canlıya saygı en başta gelen insanlık görevimizdir. Unutmamak gerekir ki hayvanlar bizleri karşılıksız severler.


Anahtar Kelimeler : Ceyda ÇELİK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı