SICAK HABER
16 Şubat 2019 14:01
-A +A
İlhan Bayrak

İlhan Bayrak

HUZUR İSLAMDADIR

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

        Huzur, insanın içerisinde barındırdığı rahatlığın, neşenin dışarıya yansımasıdır.
Neşeli ve mutlu olmak görev adamlarının halidir. Bunun dışında bazı zamanlarda duyulan, haber ya da yaşanan bir olay neşe ve mutluluk verebilir ama bu suni ve geçicidir. Neşenin ve mutluluğun sürekli olmasını sağlayan asıl şart kişinin önce Allah’a sonra ailesine, işine, arkadaşına, yaşadığı topluma ve devletine karşı yapması gereken görevlerini tam anlamıyla yapmasıyla olur. Görevini yapmayan insanlar mutlu olamazlar. Genellikle gülücükleri ve halleri sahte ve yapmacıktır. 
       Huzur, kimine göre hayvanlardan, doğal güzelliklerden, çeşitli aktivitelerden paradan alınabilir. Lakin bunlardan duyulan huzur geçicidir. örneğin; kedi besleyen birinin kedisi ölebilir, Doğal güzellikler zamanla tahrip edilebilir, sağlıklı bir kişinin bir zaman sonra aktiviteye sağlığı elvermeyebilir. Parası olan biri ise bir gün fakir düşebilir. Kayıp olan hiçbir şey daimi huzur veremez. Huzuru Allah c.c hayırlı amel ve ibadetin içinde gizlemiştir. Ondaki huzur, kaybolmaz, değeri azalmaz. Kişinin kendi gayreti ve mücadalesiyle olur.  Amel ve ibadetlerin verdiği huzur gün geçtikçe artar.  Buna dinde makam denir. Allah katında ki insanların değeri makamı ile ölçülür. İnsanların yaşamı boyunca peşinde koşması gereken tek şey Allah katında ki makamı için olmalıdır. Allah’ın makam verdiği kimseler dünyada sultan gibi yaşarlar. İnsanların makam verdikleri ise otun, çöpün peşinde koşmaktan ibadete vakit ayıramazlar. Allah beş vakit namaza davet eder. camiye gelemezler. Sürekli meşgul ve yoğundurlar. Kendilerince yapılacak hep önemli bir işleri vardır. Allah’a kul olamayan insanlara adaletle davranamaz! Adaletli olmayan da yönetici olamaz! Allah’ın arzında oturup, verdiği türlü nimetlerden yiyip içip emrini tutmamak en büyük nankörlüktür. Bu durum aynı zamanda Allaha karşı yapılan bir adaletsizliktir. Allah’ın verdiği nimetlere karşı bir duyarsızlıktır. Aslında acınası bir durumdur. Lakin bunu anlamazlar. İnsanların makam verdiği bu kimselerin etrafını dünya ve dünyalık olan her şey çepeçevre kuşatmıştır. Gerçekleri göremezler. (Kul olanlar ve görevini Allah yolunda kullananlar müstesna) Amel ve ibadetleri olmayanlar hayvanlardan daha aşağıdadır. Allah c.c Cuma suresi ilk ayetinde buyuruyor ki; ‘’Göklerdekiler ve yerdeki bütün canlılar  Melik,  Kuddus,  Aziz,  Hakim olan Allah'ı tespih eder.’’ İnsanların tesbihi Allah’ın farz kılmış olduğu amel ve ibadetleri yerine getirmektir. Bunu layıkıyla yapanlar ancak huzurlu ve mutlu olur.  
Huzursuz ve mutsuz insanlara çevrenizde bir bakın büyük çoğunluğunda islamdan uzak bir yaşantı göreceksiniz. aklınıza şöyle bir soru gelebilir.  islami bir hayatları yok ama çok mutlu kişileri de tanıyoruz diyebilirsiniz. Cevaben Bir örnekleme ile anlatmak isterim ki; reklam filmlerinde bir ürün tanıtımı yapılırken o ürünü makbul ve kabul görür bir şekilde anlatırlar. olumsuz hiçbir yanını  göremezsiniz, bu kişilerinde çevreye yansıyan görüntüsü böyledir. Ama evinin içerisinde geçimsizlik, çocuklarında sıkıntı, en ufak bir musibette karşı tahammülsüzlük gösterirler. Hatta bazılarında öyle kibir vardır ki abdest alıp namaz kılmayı küçümserler secde etmezler. Onların Kendi iç dünyasında bir inanışları vardır ona müdahale edilmesini ve değiştirilmesini istemezler. Yani doğrulardan kaçarlar çünkü hayatlarında Allah’ın razı olmadığı heva ve hevesleri ile dolu yalan yanlış yaşantıları vardır. Bu yola tevessül edecek olsa çevresinde abdest alıp namaz kılan insanların yaptığı sahtekarlıklar onu soğutur. Gerçeklerin Kuran ve sünnette olduğunu bilmezler. Kuran ve sünnette hiçbir yanlış yoktur. Onu öğrenmek ve uymak bunların nefsine zor gelir. Alinin, velinin yanlışları bahanesi olur. Hayatında  nefsine hoş gelen şeyleri terk edip Allah’ın emrince yaşama yoluna giremez. Bunda çevresindeki insanların ne derki korkusu da vardır. Bu sıkıntılardan kurtulup Kuran ve sünnet ışığında yaşayan insanların sayısı çoktur. Başaramayanlar ise huzursuz manen hastalıklı bir hayat sürerler. 
Huzur islamdadır. İnsanların halleri sizi islamdan soğutmasın. Çünkü islam Kuran ve sünnete göre yaşanır onda da bir kusur bulamazsınız. Vesselam
 

Anahtar Kelimeler : İlhan BAYRAK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/16%20Kas%C4%B1m%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı